Yavuz’a Karadeniz’de kritik nazaranv: Bir birinci olacak

Ethereum

New member
Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı (TPAO) envanterinde bulunan Yavuz’un Türkali-2 kuyusundaki nazaranvinin başlamasıyla Türkiye’nin üç sondaj gemisi Karadeniz’de birinci sefer birebir anda vazife yapacak.

Hali hazırda Fatih gemisi arama sondajlarını gerçekleştirirken, Yasal gemisi de Türkali kuyularındaki alt tamamlama süreçlerini yürütüyor.

Yavuz sondaj gemisi ise Karadeniz’de açılacak 10 Türkali kuyusunda üst düzey kuyu tamamlama nazaranvini yapacak.

Yavuz’un birinci nazaranvi Türkali-2 kuyusunda deniz tabanına büyük denetim sistemlerini yerleştirmek olacak. Deniz tabanına yerleştirilecek ekipmanların en karmaşığı olarak “christmas tree” ismiyle bilinen bu sistemler, kuyuda doğalgaz üretiminin başlaması için birinci ve en değerli adım olma özelliği taşıyor.

Bu sürecin her kuyu için ortalama 45 günde tamamlanması planlanıyor. Yavuz’un kelam konusu kuyulardaki üst düzey kuyu tamamlama süreçlerinin tamamlanmasının akabinde geriye boru sınırının kuyuya bağlanması kalacak.

DENİZİN ALTINDA HER 6 KUYU BİR DAĞITIM HAZNESİNE BAĞLANACAK

Karadeniz’deki her 6 kuyu denizin altında bir dağıtım haznesine bağlanacak ve tek sınır olarak kıyıya çıkacak.

Bu kapsamda Faz-1’deki 10 Türkali kuyusunun 6’sı bir dağıtım haznesinde, öbür 4’ü ise ikinci bir dağıtım haznesinde toplanacak. Faz-2 kapsamında kuyular açılmaya devam edildikçe her dağıtım haznesinde 6 kuyu bağlı hale gelecek.

Dağıtım hazneleri eylül ayından itibaren denizin altına yerleştirilmeye başlanacak.

Karadeniz’den Faz-1 kapsamındaki 10 kuyudan günlük doğalgaz üretimi 10 milyon metreküp olarak planlanıyor.

YAVUZ SONDAJ GEMİSİ HAKKINDA

Türkiye’nin toplamda 540 milyar metreküp gaz keşfettiği Karadeniz’de yarın birinci bakılırsavine uğurlanacak Yavuz, 6. jenerasyon ultra derin deniz sondaj gemisi olma özelliği taşıyor. Uzunluğu 230, genişliği ise 36 metre olan gemi, çift kuleli dizaynla asıl ve yardımcı işlerin yapılabildiği eş vakitli operasyona imkan sağlıyor.

İmali 2011’de tamamlanan Yavuz, dünya genelinde bu konseptteki 16 gemiden biri olma özelliğini taşırken, gemide spor ve sinema salonu, dinlenme odaları ile tam vakitli bir hekimin vazife aldığı 4 yataklı küçük bir hastane yer alıyor.