Yapı kontrolcü lidere bakanlıktan ceza

Professional

New member
Kendisine de bu mühlet ortasında rastgele bir yapı kontrol yahut laboratuvar kuruluşunda teknik bir nazaranv almama ve diğer bir yapı kontrol yahut laboratuvar kuruluşunun ortağı olmama cezası verildi. Genç’in, denetlediği bir binada müteahhitin kolon sayısını eksiltilmesine, buna rağmen fazla kat çıkmasına göz yumduğu teziyle ceza aldığı açıklandı. Birinci derece sarsıntı neslinde yer alan Hatay’ın Antakya ilçesi, Akasya (Saraycık) Mahallesinde yapılan ve Nizam Yapı Denetimce denetlenen 9 katlı binaya ait süreç, bir şikayetle başladı.

DURUMU TESPİT ETTİK

Nizam Genç, “2016 yılında inşasına başlanan 9 katlı binanın, 4. bodrum katında müteahhit 3 kolonu eksik yapmış. 25 Ocak 2016 tarihindeki kontrolümüzde durumu tespit edip, tıpkı gün Antakya Belediye Başkanlığına yazılı olarak bildirdik. Kış koşulları niçiniyle müteahhit üretimi durdurmadı ancak bu süreçte plan tadilatı için müracaat yaptı. Gereksiz görülen 3 kolonun eksiltmesi ile bodrum katın konut ve dükkana çevrilmesini içeren tadilat onaylanırken, inşaat bitiminde iş bitirme evrakı ve son olarak da oturma müsaadesi manasına gelen iskan da verildi. Türkiye’de Yapı Kontrol Kanunun çıkması için uğraşan isimlerden biriyim, Hatay’ın en itibarlı binalarının kontrolünü yaptım, konutunda huzurla uyuyorum. Bu binada da çoluk çocuğumla inançlı yaşarım” diye konuştu.

İTİRAZ EDECEĞİM

Genç, “Binanın projeyle uyumlu olduğuna ve sağlamlığına ait geçen hafta mahkemeden eksper talep ettim. Raporunu bu hafta verecek. Bu raporla birlikte Ankara Yönetim Mahkemesi’ne cezanın iptali için itiraz edeceğim. 5 yıl evvel yaptığım bir binaya ait, haksız bir biçimde gelen bu cezayı anlamış değilim. Büyütme, küçültme, bir milim eksik fazla, hiçbir yanlışım yok. 50 yıl daha sonra da denetleseler bina sapasağlam ayakta olur” dedi. Birlik başkanlığı misyonunuzdan istifa edecek misiniz, sorumuza Genç, “Niye edeyim? Benim şirketim kapatılmadı, faaliyet durdurma verildi. Ki bu haksız bir ceza buna da itiraz edeceğim” dedi.

HAYATİ RİSKLER YOK

Bakanlık oluruyla 21 Eylül’de mutlaklaşan ceza, 22 Eylül’de Resmi Gazete’de ilan edildi. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, cezanın kolon eksiltmeden ve bina yüksekliğinin projeye uygun olmamasından verildiğini fakat bunun binanın statik hesaplarını etkilemediğini, yapılan inceleme ve hesaplamalara nazaran binanın güvenlik sıkıntısının bulunmadığını, esasen bu biçimde bir durumda boşaltılması gerektiğine dikkat çektiler. Yetkililer, her bir yapı kontrol şirketinin yılda 8 ani kontrolden geçtiğini, bunların 6’sının şantiye, 2’sinin ofis kontrolü olduğunu belirterek, “Bunlar haricinde vatandaştan, çalışanlardan isimsiz şikayetler gelmişse, belediyelerden bildirim var ise da kontrol yapıyoruz. Projede ne yazıyorsa onun uygulanmasını istiyoruz. Kat yüksekliği 2.90 ise 3 metre olamaz, diyoruz. Nizam Genç’in denetlediği binada da kaçak kat çıkma yok lakin yükseklikte farklılık var. Kolon eksiltme var fakat tüm bunlar binanın güvenliği, oturanların hayati riski manasına gelmiyor” dediler.