Yabancıya konut satışları rekor kırdı

Professional

New member
Eylülde yabancılara konut satışında 6 bin 630 adetle tüm vakit içinderın aylık rekoru kırıldı. Kesim temsilcileri, yıl sonu için 50 bin gayesinin yakalanabileceğini bildirdi.

AA muhabirinin TÜİK datalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye genelinde eylül ayında 147 bin 143 konut satıldı. Bu sayı 2020 Ağustos’tan bu yana en yüksek aylık satış olarak kayıtlara geçti.

Eylülde yabancılara yapılan konut satışı yıllık bazda yüzde 25,8 artışla 6 bin 630’a ulaştı. Bu bilgi serinin açılandığı 2013’ten bu yana en uygun aylık bilgi oldu.
Ocak-eylül periyodunda ise yabancılara yapılan konut satışı yüzde 43,2 artışla 37 bin 479’a yükseldi. Burada da tüm vakit içinderın rekoru kırılırken, geçen yılın birebir devrinde 26 bin 165 konut yabancılara satılmıştı.

Kelam konusu devirde her ay ortalama 4 bin 164 konut yabancılara satıldı. Yılın geri kalanında bu performansın devam ettirilmesi durumunda yıl sonunda 49 bin 971 konut yabancılara satılmış olacak. Dal temsilcileri ise son çeyrekteki hareketlilikle bir arada yıl sonunda 50 bin gayesinin aşılması gerektiğini bildirdi.
Yeni tip koronavirüs (Kovi-19) salgını ile uğraş kapsamında 2020’de yabancılara 40 bin 812 konut satılmıştı. en çok konutun yabancılara satıldığı yıl ise 2019 olmuştu. Kelam konusu yılda 45 bin 483 konut yabancılara satılmıştı.


İRANLILAR TEPEDE, IRAKLILAR TAKİPTE


Yılın birinci 9 ayında en hayli konut satışı 5 bin 923 adetle İranlılara yapıldı. İranlıları 5 bin 621 adetle Iraklılar, 3 bin 115 ile Ruslar, 2 bin 89 ile Afganistan vatandaşları takip etti.
Almanya vatandaşlarına 1.484, Kazakistanlılara 1.339, Kuveytlilere 1.154, Azerbaycanlılara 1.020, ABD’lilere 1.014, Yemenlilere 949, Filistinlilere 871, Ürdünlülere 807, Ukraynalılara 790 adet konut satıldı.

İSTANBUL VE ANTALYA BİRİNCİ İKİDE

Yabancılara konut satışı yapılan vilayetler içinde ise başı 17 bin 783 adetle İstanbul çekiyor. Mega kentin toplam satıştan aldığı hisse yüzde 47,4 olarak kayıtlara geçmiş durumda.
İstanbul’u 7 bin 255 adetle Antalya, 2 bin 396 ile Ankara, 1.663 ile Mersin, 1.167 Yalova, 1.093 ile Bursa, 770 ile Sakarya, 737 ile İzmir, 671 ile Samsun, 635 ile Trabzon takip ediyor.

“DEĞERLEME MESELESİNİN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR”

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Lideri Ömer Faruk Akbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yabancıya satıştaki artıştan duyulan memnuniyeti lisana getirirken, değerleme sistemindeki yeni düzenleme daha sonrasında oluşan paha farklılıkları niçiniyle yabancı alıcıların inançlarının kırıldığını ve satış ofislerindeki yoğunluğun azaldığını söylemiş oldu.

Sorunun tahliline ait kurulan komitenin bahisle ilgili süratli bir tahlil geliştirmesini beklediklerini kaydeden Akbal, “Değerleme usulüyle ilgili acil olarak bir tahlil geliştirilmezse, bu sorunun satışlara düşüş olarak yansıması 2-3 ayı bulacaktır ve yıl sonu dal amacımız olan 50 binlik satış adedi hayal olabilir.” dedi.

Akbal, bölümün bu meselesiyle ilgili olarak direkt değerleme şirketlerine yüklenmenin gerçek olmayacağını kaydederek, “Sivil toplum kuruluşları, değerleme şirketleri ve tapu yetkilileri ile birlikte tüm kesimce ortak bir akıl geliştirerek tahlil üretmek gerekiyor.” dedi.

Değerleme şirketlerinin bankaların teknik şartnameleri doğrultusunda teminat gayeli rapor hazırladığını aktaran Akbal, bu raporlarda belirtilen sayılar ile satış fiyatları içinde yüzde 30-45 civarında fark olabildiğini söylemiş oldu.

Değerleme alanında kontrollerin ve caydırıcı cezaların artırılmasını en değerli tahlillerden biri olarak tabir eden Akbal, “GİGDER olarak temel tahlili ise geliştiriciler, proje pazarlama şirketleri, acenteler üzere yabancıya gayrimenkul satışı yapan tüm firmaların lisanslanmasında buluyoruz.” diye konuştu.

“10 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE DÖVİZ GİRDİSİ SAĞLANACAK”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) İdare Şurası Lideri Nazmi Durbakayım, yabancılara satışın 9 ayda 37 bin 479’a ulaştığını belirterek, “Bu durum yıl sonu için öngörülen 50 bin adetlik rekor düzeyini katılaştırmış üzere görünüyor. Bunun manası, kesim olarak ülkemize 10 milyar doların üzerinde girdisi sağlamış olacağımızdır.” dedi.

Özyurtlar Holding İdare Konseyi Lideri Tamer Özyurt, yabancılara yapılan konut satışlarında artışın sürdüğünü belirterek, “Aylık 6 bin 630 adede ulaşılması yabancıların ülkemizdeki potansiyelin ne kadar farkında olduğunu gösteriyor.” dedi.

Yabancıya yapılan konut satışlarındaki yükselişin gayrimenkul bölümünün Türk iktisadına olan katkısının en kıymetli göstergesi olduğunu lisana getiren Özyurt, “Yabancılar Türkiye’ye güveniyor ve daha fazla gayrimenkul yatırımı yapmak istiyor. Yabancılar, devam eden projelerin satış fiyatlarında artış olmamasını fırsat olarak kıymetlendiriyor.” diye konuştu.

“ABD’DEN ÇİN’E ÇOK FARKLI ÜLKELERDEN ÖNEMLİ YATIRIM ALMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Helmann Yapı İdare Heyeti Lideri Selman Özgün de bölüm olarak yabancıya satıştaki artışın dalı keyifli ettiğini belirterek, bu satışlardan önemli bir döviz girdisi sağlandığını söylemiş oldu.

Türkiye’nin yabancıya konut satışında artık her geçen gün daha âlâ noktalara gittiğini, eylülde 6 bin 630 adetle tüm vakit içinderın aylık rekorunun kırıldığını lisana getiren Özgün, “Türkiye, memleketler arası gayrimenkul yatırımları için artık kıymetli bir aktör olma yolunda süratle ilerlemektedir. ABD’den Çin’e dünyanın epeyce farklı ülkelerinden önemli yatırım almaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Özgün, 9 ayda ulaşılan 37 bin 479 sayısının yıl sonu maksatları için ümit verdiğini kaydederek, “Bu sayı yıl sonunda 50 bini aşabileceğimizi gösteriyor.” sözünü kullandı.

Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır da yabancılara satıştaki potansiyelin görülüp bu hususta birtakım düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek, “Yabancıda kredi kullanma oranları hayli düşük. Banka ve kredi kuruluşları, yabancılara kredi verme konusunda daha esnek olurlarsa kesimin iktisada katkısı önemli biçimde artacaktır.” açıklamasında bulundu.