VGM burs müracaatları nasıl yapılır, müracaatlar ne vakit sona erecek? (2022 VGM burs başvuruları)

Ethereum

New member
VGM ortaöğrenim burs müracaatlarının başlamasıyla birlikte, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri müracaatlarını yapmaya başladı. Müracaatlarını çabucak hemen tamamlamamış şahıslar ise burs müracaatlarının sona ereceği tarihi merak ediyor. Pekala, VGM burs müracaatları ne vakit sona erecek?

VGM BURS MÜRACAATLARI NE VAKİT BAŞIYOR VE BİTİYOR?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafınca her yıl erişime açılan VGM burs müracaatları, ortaöğrenim öğrencileri için başladı. VGM resmi internet sitesinden yapılan duyuru daha sonrasında, yükseköğrenim burs müracaatları için tarihler belirli oldu.

Buna bakılırsa; VGM Ortaöğrenim burs müracaatları 7-20 Kasım, Yükseköğrenim bursu müracaatları ile yabancı asıllı öğrenciler için burs müracaatları 21-30 Kasım tarihlerinde alınacak.

VGM BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Vakıflar Genel Müdürlüğü ortaöğrenim ve yükseköğrenim burs müracaatları kurum web sitesi www.vgm.gov.tr üzerinden alınır.

Gerek ortaöğrenim eğitim yardımı müracaatları gerekse yükseköğrenim burs müracaatları her eğitim yılının başında Genel Müdürlükçe belirlenen tarihler içinde alınır.

Başvuru formu ve vakti Genel Müdürlüğün www.vgm.gov.tr internet sitesi üzerinden müracaat başlama tarihinden en az 15 gün evvel duyurulur. Müracaat sonuçları bir daha www.vgm.gov.tr adresi üzerinden açıklanmaktadır.

VGM BURS MÜRACAATLARI İÇİN TIKLAYIN

VGM BURS MÜRACAATINDAN KİMLER YARARLANAMAZ?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Unsurunun (1) fıkrasına göre;

a) Daima bir işte çalışarak en az taban fiyat seviyesinde fiyat alan yahut gelire sahip öğrencilere,

b) Yabancı asıllı öğrencilere,

c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

ç) Ek mühlet tahsil nazarann öğrencilere,

d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,

e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,

f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,

g) bundan evvelki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma niçiniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Ancak tıpkı hususun (2) fıkrasına göre;

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı asıllı öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.