Uzman, “güllerin savaşı” olmadan evlenmenin ipuçlarını veriyor

Emel

Global Mod
Global Mod
Mükemmel Boşanma? Hiç yok. Ancak bir boşanma koçu, ayrılığın sizin için olabildiğince iyi geçmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Simone Koch muayenehanesinde çok şey deneyimledi. Boşanma koçu, kendi deyimiyle boşanmaları nedeniyle çıkmaza giren insanlarla ilgilenir. Etrafı her gün güveni sarsılan ve artık aşka inanmayan kadın ve erkeklerle çevriliyken, şu soru ortaya çıkıyor: aşk hala var mı? Ayrılıklar ve boşanmalar koçu buna şaşırtıcı bir cevap verir.

t-online: Boşanmış bir boşanma koçu – bu biraz sıra dışı değil mi?

Simone Koç:
Hayır. Aksine! İşimi tam olarak böyle buldum. Bir yandan, boşanmamda kişisel olarak daha hedefli profesyonel yardım isterdim. Öte yandan, bir gün fark ettim ki çok fazla insan boşandıkları için çıkmaza girmiş durumda. Etrafa sorarsan, her zaman korkunç bir boşanma geçmişi olan birini tanıyan biri vardır. Bence olmak zorunda değil. Boşanma da bir fırsattır.

Boşanma koçu ne yapar?

Müşterilerimin ayrılık veya boşanmayla gelen stres ve duygusal aşırı yük ile başa çıkmalarına yardımcı oluyorum. Dinliyorum, doğruluyorum, önceliklendirmeye yardım ediyorum, organize ediyorum, seçenekleri değerlendiriyorum ve fırsatları değerlendiriyorum. Amaç: yaklaşan kararları yansıtmak ve onları kendi kaderini tayin etmek.

Bu yüzden müşterilerime öfkeleri, korkuları ve üzüntüleri ile bana dönmeleri için alan veriyorum veya onlara bir ayrılık sırasında yaşanan güçlü duygular için güvenli bir yer sunuyorum. Bu, artık bu duyguları hukuk firmasına yanınızda götürmemeniz için önemlidir. Kafanın zorlandığı bir yer.

Simone Koç
Simone Koç

Simone Koç (Kaynak: Simone Koch)

Simone Koch, Wiesbaden’de ayrılıklar ve boşanmalar için koç olarak çalışıyor. Ancak çiftlere birlikte bakmaz, sadece boşanma sırasında duygusal destek isteyen kişiye bakar. İletişim uzmanının açıkladığı gibi, bu, şiddetli deneyimle daha iyi başa çıkmaya yardımcı olabilir.

Boşanma koçlarına talep son yıllarda nasıl gelişti?

Boşanma koçluğu hala genç bir koçluk disiplinidir, ancak ABD’de boşanma desteğinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Burada, Almanya’da farklı. 2021’de başladığımda ilk sertifikalı boşanma koçuydum. Bugün epeyce daha var, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde bunu hafife almaktan hâlâ çok uzağız.

Almanya’da damgalanmadan duygusal destek istemenin giderek daha kabul edilebilir hale geldiğini görüyorum sanırım. Boşanma koçluğu gibi bir hizmet için önemli bir gereklilik.

Yani genellikle boşanmadan önce biraz beklemeniz gerekir mi?

Duygusal hissettiğin zaman bir avukata gitmemen gerektiğini düşünüyorum. Ne de olsa, şoktayken, kızgınken ve hatta intikam düşünceleriniz varken boşanma konuları ne kadar derinlemesine tartışılabilir? Güllerin Savaşı kaçınılmazdır. Öyleyse, lütfen önce biraz iç gözlem yapın, şimdi hangi seçeneklere sahibim?

Peki ya bir güven ihlali olursa ve hemen “Yapacak başka bir şey kalmadığını” fark ederseniz?

Bunu en iyi bir örnekle açıklayabilirim. Diyelim ki klasik güven ihlaline geldi: ilişki. Uygulamamdan bunun mutlaka evliliğin sonu anlamına gelmediğini biliyorum. Çok şey biriktirmiş ve onu çöpe atmaya istekli olmayan çiftler var. Bunun yerine, bu duruma rağmen veya bu nedenle ortaklığı yenilemek istiyorlar. Ancak: İlk adımda, işten ilişkisi olan kişi sorumludur. Eylemlerinin tüm sorumluluğunu almalıdır. Ve güveni geri kazanmak için her şeyi yapın.

Elbette, güvene ihanetin tam da devenin belini kıran an olması da mümkündür. Böyle bir anda bile bir karar vermek önemlidir: Nasıl ayrılmak isterim? Kendi kaderini tayin eden, yani derinlemesine düşünen ve geleceğe yönelik? Yoksa başkaları tarafından belirlenmiş, yani hazırlıksız ve geçmişe dönük mü?

Bütün bu durumlarda yardım ederim.

Her ikisinin de erken davrandığını fark ederseniz, çiftlerin bir çift terapistine gitmelerini de önerir misiniz?

Ne pahasına olursa olsun boşanmayı desteklemiyorum. Bazen çiftler her şeyi denemeden ayrılırlar. İlkeye göre: “Hiçbir şey değişmezse, hiçbir şey değişmez.” Müvekkilim – ben sadece bireylere koçluk yapıyorum, çiftlere değil – boşanmanın gerçekten doğru adım olduğundan emin değilse, o zaman kesinliği bulması için ona yardım ederim. Amaç, daha sonra ortaya çıkabilecek şüpheleri sınırlamak için karar verirken kesinlik kazanmaktır.