“Uzaylı Balık” Kameralar İşte bu biçimde Yakalandı!

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
“Uzaylı Balık” Kameralar İşte bu biçimde Yakalandı!
Okyanusun derinliklerinde sekiz kollu ve iki dokunaçlı garip bir kafadanbacaklı yaşıyor. Büyük yüzgeçli mürekkep balığı (Magnapinna Mürekkep Balığı – Bigfin Squid), 6 metre uzunluğa ulaşabiliyor. Bu canlı hayli ender görüntülenebiliyor ve görüntülendiği her sefer, gizemli hayvanlar hakkında daha fazla şey öğrenmek için yeni bir talih elde ediyoruz.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi’nin (NOAA) Okeanos Explorer araştırma gemisinin mürettebatı, yakın vakitte tamamlanan Windows to the Deep 2021 seferi sırasında Magnapinna Mürekkep Balığı da dahil olmak üzere suda yaşayan birtakım olağanüstü varlıkları görüntülemeyi başardı.

NOAA araştırmacıları, Meksika Körfezi’ndeki West Florida Escarpment’e dalmak ve araştırmak için uzaktan kumandalı bir araç kullandılar. ROV, 9 Kasım’da mürekkep balığını gördü ve NOAA, memnun bilim erkeklerinın yorumlarıyla bir arada, canlının bir görüntü derlemesini tweetledi. Kaşifler bu canlıyı “havalı”, “hayalet balık” ve “uzaylı balık” olarak tanımladılar.

NOAA Ship #Okeanos Explorer is safely docked in Port Canaveral, Florida, & our Windows to the Deep 2021 adventure is over. ICYMI, here’s görüntü of the bigfin squid (Magnapinna sp.) we encountered in Gulf of Mexico.

Read more about the discovery: https://t.co/0W9DTAXwWi pic.twitter.com/524WzdTY54

— NOAA Ocean Exploration (@oceanexplorer) November 15, 2021

NOAA yaptığı açıklamada, “Koca yüzgeçli kalamarın kollarını ve dokunaçlarını tam olarak nasıl kullandığı bilinmiyor” dedi ve devam etti: “Lakin, bu uzantıların üzerlerinde mikroskobik emiciler var ve bilim insanları, mürekkep balığının bu uzuvları, bedenlerinin altındaki suda asılırken yahut deniz tabanı boyunca sürüklenirken kendilerine çarpan avları yakalamak için kullandıklarını düşünüyor.

Magnapinna Mürekkep Balığı birinci vakit içinderda yalnızca 20 yıl evvel resmen tanımlandı. Mürekkep balığı uzmanı Mike Vecchione‘nin görüntü yorumunda deklare ettiğı üzere, başlangıçta yalnızca bir tıp olduğu düşünülüyordu, lakin artık birkaç farklı Magnapinna çeşidinin olduğu biliniyor. Vecchione, mürekkep balığını birinci tanımlayan bilim erkeklerindan bir tanesiydi.

Bu mürekkep balığı az olarak karşımıza çıkıyor olabilir, fakat araştırmacılar derin okyanus hayvanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için ağır bir efor gösteriyor. 2020’de yayınlanan bir araştırma, Avustralya kıyılarındaki beş görüntülemeyi detaylı olarak anlatmaktaydı. Her yeni görüntü, Magnapinna Mürekkep Balığının dünyasına açılan küçük bir pencere oluyor…