Uydurma Covid-19 test raporu satan şebekeye 2. defa operasyon

Samuag

New member
İstanbul’da Covid-19 uydurma negatif test kararı evrakı satan şebekeye ikinci sefer operasyon düzenlendi.

Evvelki gün düzenlenen operasyonda, 3 kuşkulu gözaltına alınırken, epey sayıda düzmece negatif dokümanı, sürüntü çubuğu, PCR testi ele geçirildi.

Ele geçirilenler İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde sergilendi. 24 Şubat’ta bir daha birebir şebekeye operasyon düzenlendiği açıklandı.

Yeni kanıtlar ışığında liderliğini dünya genelinde yüksek rakamlı takipçisi olan ve Şubat ayında gerçekleştirilen operasyonda yakalanıp tutuklanan Gürcistan asıllı N.M. isimli toplumsal medya fenomeninin yaptığı belirtilen şebekeye yönelik ikinci dalga operasyon için 14 Eylül’de yeni bir operasyon düzenlendi.

Cezaevinde tutuklu bulunan N.M.’nın şebekesine mensup şüphelilerin, kelam konusu uydurma Covid-19 negatif test evraklarını piyasaya sürdüğü bilgisini alan Mali Polis, şüphelileri adım adım izledi. Uydurma Covid-19 raporu düzenlendiğini saptayan polis, İstanbul geneli 4 farklı adrese operasyon gerçekleştirdi. Eş vakitli operasyonlarda E.K., M.S. ve B.F. isimli 3 kuşkulu yakalanarak gözaltına alındı.

Esenler ilçesindeki adreste yapılan aramalarda fazlaca sayıda Covid-19 test kiti, Covid 19 sürüntü çubuğu ve Covid-19 negatif test kararı olan dokümanlar ele geçirildi.

YAPILANMA ORTAYA ÇIKARILDI

Yapılan araştırmalarda kelam konusu hata örgütünün farklı ülkelerden şahısların da ortalarında olduğu bir yapılanma halinde faaliyet gösterdiği ortaya çıktı.
TABİP KILIĞINDA TEST YAPTILAR

Şebeke önderinin dünya genelinde yüksek takipçisi olan toplumsal medya fenomeni Gürcistan asıllı N.M. isimli şahıs olduğu, örgüt yöneticisinin ise Suriye asıllı M.T. isimli şahsın beyaz önlük giyerek “doktor” rolü yapmak suretiyle Covid-19 testi yapmak için gelen müşterilerin sokakta yahut turizm acentesi içerisinde boğazından ve burnundan sürüntü örneği aldığı, lakin rastgele bir laboratuvara ya da hastaneye göndermeden çöpe attığı tespit edildi.

Şebekenin uydurma PCR dokümanlarının süratli bir biçimde yapılması ve daha sonrasında çevrimiçi olarak kare kod sistemiyle teyit alınabilmesi gayesiyle bir web sitesi faaliyete geçirdikleri anlaşılırken, şebeke yöneticilerinin bu internet sitesinde özel bir ekrandan giriş yaparak ayrıntılarını girdikleri, müşterilerine özel düzmece negatif Covid raporu çıkarabildikleri belirlendi.

Düzmece raporun kare kod ile doğrulanması yapılmak istendiğinde bir daha tıpkı internet sitesine yönlendirilerek teyit yapılabildiği, raporlarda Sıhhat Bakanlığı’nın amblem ve başlıklarının gerçek bir raporda olması gerektiği üzere dizayn edildiği anlaşılırken, imza ve kaşe kısmında ise etkin olarak nazaranv yapan tabip isimlerinin kullanıldığı ortaya çıktı.
150 İLA 300 DOLAR PARA ALIYORLAR

İnternet sitesine turizm acente sahibi ve çalışanı olan örgüt üyelerine verilen özel şifre ile giriş yaparak düzmece Covid-19 raporlarının düzenlendiği kaydedilirken, düzenlenen raporlar karşılığında 150 ila 300 dolar içinde para aldıkları ve müşterilere haberleşme programları üzerinden gönderildiği kaydedildi.

Şebekenin bu metotla milyonlarca lira haksız çıkar elde ettiği saptanırken, ayrıyeten şahısların İstanbul’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve turizm acentelerinin ağır olduğu bölgelerde kara, deniz ve hava yolu araçları ile seyahat etme ihtiyacı olan şahıslara yüksek fiyatlarla düzmece negatif Covid raporu düzenledikleri ortaya çıktı.

Yakalanan 3 kuşkulu, gözaltına alındıktan daha sonra emniyete gdolayıldü. Zanlılar, polisteki söz süreçlerinin akabinde isimli makamlara sevk edildi. Zanlıların tamamı çıkarıldıkları mahkemece özgür bırakıldı.

GÖRÜNTÜ – COVİD’Lİ GENÇ MARKETE GİDERKEN YAKALANDI: ABARTTINIZ