Ukrayna'dan Tayvan'a Blinken ile Xi arasında gergin zirve. “Moskova'ya yeteri kadar yardım”

Samuag

New member
PEKİN Antony Yanıp Sönüyor Pekin üzerinde baskı altında: Rusya'nın yeniden silahlanmasına yardım etmeyin, Çin'i caydırınİran Orta Doğu'daki çatışmayı yaymaktan ve bir sonraki Amerikan seçimlerine müdahale etmeye çalışmaktan vazgeçmek. Xi Jinping daha rahat bir ton kullanmaya çalışan: “Rakip değil, ortak olmalıyız”. Dışişleri Bakanı Wang Yi uyarıyor ve daha sert iniyor: “İlişkilerimizi istikrarlı tutarken doğru yönde mi ilerlemek istiyoruz, yoksa olumsuz bir sarmala mı dönmek istiyoruz?”.

ABD Dışişleri Bakanı'nın misyonunun daha ABD'ye adım atmadan karmaşık olduğu anlaşıldı Çin. İki süper güç, son aylarda iletişimi geliştirerek ilişkileri kabul edilebilir bir seviyede tutmak için çaba gösteriyor. Hem Çinliler hem de Amerikalılar ilerleme kaydedildiğini kabul ediyor, ancak bizzat Blinken ve Pekin liderlerinin de altını çizdiği gibi “yapılması gereken daha çok şey var”. Kurtarılabilecek olanı kurtarmanın tek yolu birbirinizle konuşmaya devam etmektir. Ancak artmaya devam eden gerilimlerin arka planında: jeopolitik krizlerden ticarete ve son olarak TikTok meselesine kadar.

Blinken, “Rusya, Çin'in desteği olmadan Ukrayna'ya yönelik saldırıyı sürdürmekte zorlanır” diyor. Her ne kadar Çinliler doğrudan silah sağlamasa da ABD, Pekin'i Moskova'ya çift kullanımlı ekipman ve teknoloji sağlayarak savaş çabalarını kolaylaştırmakla suçluyor. Dışişleri bakanı, yaptırım ihtimalini yükselterek, “Çin bu sorunu çözmezse bizim çözeceğimizi açıkça belirttim” dedi. Aynı zamanda Rusya Savunma Bakanı Shojgu Kazakistan'da Çinli mevkidaşı ile bir araya gelerek, iki ülkenin “stratejik savunma ortaklığını” güçlendirmek için çalıştığını belirtti.

Beş buçuk toplantıda Wang Yi, “Dünya, iki ülkenin küresel sorunları ele almak ve kazan-kazan sonuçlarına ulaşmak için uluslararası işbirliğine öncülük edip etmeyeceğini, birbirleriyle karşı karşıya gelip gelmeyeceğini, hatta çatışmaya mı gireceğini görmeyi bekliyor” dedi. Diaoyutai konutunda Blinken ile bir saatlik sohbet. ABD'yi “Çin'in gelişimini makul olmayan bir şekilde baskılamakla” suçluyor. Washington'u Pekin'in “kırmızı çizgilerini” aşmamaya davet ediyor (ABD'nin adaya yönelik yeni bir askeri yardım paketini henüz onaylamasıyla Tayvan'ı okuyun). İlişkilerin istikrara kavuştuğunu kabul ediyor, “ancak olumsuz faktörler artıyor.”

Pekin giderek daha fazla “kendini kontrol altına aldığını” hissediyor: Washington, Çinlileri ucuz ihracatlarını azaltmaları konusunda uyardı ve bunların Amerikan istihdamına yönelik bir tehdit olduğunu söyledi. Çelik ve alüminyuma yönelik bazı vergileri üç katına çıkarmak istediğini açıkladı. Gelişmiş çiplerin satışına daha fazla kısıtlama getirmeye devam ediyor.

Son bölüm TikTok ile ilgili: ABD Senatosu Salı günü (Çarşamba günü Biden tarafından imzalanan) sosyal ağın Çinli ana şirketinin TikTok'u Amerikan pazarından dışlanma cezası altında satmasını gerektiren bir yasayı onayladıktan sonra Bytedance, “hiçbir niyeti olmadığını” söyledi. Bunu yapmamız gerekiyor.” Akşam ABD Bakanı konuyu kısa kesti: TikTok hakkında konuşmadık.

Blinken'ın Xi ile de kısa bir görüşme yapması, iki tarafın diyaloğa verdiği önemin bir göstergesi. Oldukça uzlaşmacı bir ses tonuyla lider, “Birbirimize zarar vermek yerine, başarılı olmamıza yardımcı olmalıyız” diyor ve en azından ekonomik açıdan Amerika ile ilişki olmadan yapamayacağının farkında.

Bazı cephelerde daha hedefe yönelik ilerlemeler kaydedildi: yapay zekaya ilişkin ilk görüşmelerin düzenlenmesi ve fentanil konusunda işbirliği.

Havaalanına giderken Blinken bir plak mağazasına doğru yol aldı: Taylor Swift'in bir albümü ve rock'çının bir albümü DouWei onun satın almaları. “Müzik en iyi yapıştırıcıdır.”