Turkish Cargo Atatürk Havalimanı’na veda etti

Professional

New member
İstanbul Havalimanı’nın Nisan 2019 tarihinde hizmete açılmasıyla bir arada Turkish Cargo, kargo uçağı operasyonlarını ise Atatürk Havalimanı’nda sürdürmekteydi. Hava kargo şirketi, altyapısının külliyen hazır hale gelmesiyle bir arada, kargo uçağı faaliyetlerini de 72 saat süren geçiş operasyonuyla İstanbul Havalimanı’ndaki Mega Kargo Tesisine taşıdı.

İstanbul Havalimanı’nda tek çatı altında en büyük endüstriyel bina olacak biçimde tasarlanan SMARTIST, tüm fazları tamamlandığında 340 bin metrekarelik alanda yıllık 4 milyon tonluk bir kapasiteye ulaşmış olacak.


Artırılmış Gerçeklik, Otomatik Depolama Sistemleri, Robotik Süreç Otomasyonu ve İnsansız Kara Araçları üzere akıllı teknolojiler ile donatılan tesis, operasyonel sürat ve kalite noktasında Turkish Cargo’nun eşsiz hizmet kalitesini epeyce daha ileriye taşıyacak.

HARTUM UÇUŞUYLA ATATÜRK HAVALİMANI’NA VEDA ETTİLER

Turkish Cargo, TGS ve taşıyıcı firma üst seviye yöneticilerinin Atatürk Havalimanı’nda kurulan Geçiş İdare Merkezi’nden takip ettikleri ve 72 saat süren geçiş operasyonu 50 TIR ile 160 sefer gerçekleştirildi. TIR’ların 16 bin kilometre yol kat ettiği operasyonda,TGS ve Turkish Cargo’ya ilişkin 80 farklı tipte 4 bin 125 ekipman Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşındı. Türk Hava Yolları’na 89 yıl boyunca mesken sahipliği yapan Atatürk Havalimanı’ndan son defa havalanan Turkish Cargo uçakları, yurtdışı rotasını tamamladıktan daha sonra İstanbul Havalimanı’na indi. Taşınma daha sonrası Turkish Cargo, Airbus 330F uçağıyla gerçekleştirdiği TK6455 numaralı ISL-KRT (Atatürk Havalimanı – Hartum, Sudan) seferiyle Atatürk Havalimanı’na veda etti.


“YENİ YUVAMIZDAYIZ”

Taşınma süreci ile ilgili bir açıklama yapan Türk Hava Yolları Genel Müdür (Kargo) Yardımcısı Turhan İtina, “Geçtiğimiz 3 yıl boyunca her iki hub’ımızda da epey önemli bir operasyon yürüttük. Atatürk Havalimanı’nda kargo uçaklarımızın, İstanbul Havalimanı’nda ise yolcu uçaklarımız ve paxfre kapasitesini kullandık. Kargo uçaklarımızla 23 bin, paxfre olarak ise 6 bin olmak üzere yaklaşık 30 bin sefer gerçekleştirdik ve 2,5 milyon tonu Atatürk Havalimanı’ndan, 1,8 milyon tonu ise İstanbul Havalimanı’ndan olmak üzere 4 milyon tondan fazla hava kargo yükü taşıdık. Artık ise hizmet kalitemizden ödün vermeksizin “dualhub” olarak muvaffakiyetle sürdürdüğümüz hava kargo faaliyetlerimizi, İstanbul Havalimanı’nda tek bir çatı altında birleştiriyoruz. Türkiye’nin hava kargo köprüsü Turkish Cargo olarak, bütün süreçleri otonom ve robotik sistemlerle donatılmış yeni yuvamız SMARTIST ile geleceğe hiç olmadığı kadar hazırız” dedi.