Turizmde 2 yılın tepesi görüldü

Professional

New member
Kurban Bayramı’ndaki 9 günlük tatilde Türkiye’nin tüm tatil bölgelerinde hareketlilik yaşandı. Turizm bölümünün ‘ yılı’ kabul edilen pandemi öncesindeki 2019’un Kurban Bayramı periyoduna bakılırsa, yüzde 35-40’lık artış yaşandı. Dal temsilcilerinin 10 milyon kişilik seyahat ve 10 milyar TL’lik iktisat iddiaları beklendiği üzere gerçekleşti. Fraport TAV Antalya Havalimanı datalarına bakılırsa, 16-25 Temmuz bayramı sürecinde Antalya’ya dış sınırlardan 3 bin 134, iç çizgilerden 684 uçuş gerçekleşti. 596 bini yurt dışı, 112 bine yakını yurt içi olmak üzere, yalnızca hava yoluyla 708 bin yerli ve yabancı turist Antalya’ya giriş yaptı.

‘HER YER DOLDU’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Lideri Firuz Bağlıkaya, “Genel olarak bayram beklendiği üzere geçti, her yer doldu. Çok çok yoğunluk yaşandı. Beşerler uzun devirdir tatil yapmadı ve tatile hasret vardı. Dönemle, bayram ve temmuz ayı birleşince bütün bölgelerde beklediğimiz üzere bir yoğunluk gerçekleşti. Ağustos sonuna, okullar açılana kadar da rutin yaz yoğunluğu devam edecek üzere görünüyor. Yerli kapasitemizde bir kahır yok. Otellerin yerli kapasiteleri dolu ve 2019 sayılarıyla paralel devam ediyor” dedi.

‘İÇ PAZAR EN ÂLÂ YIL OLAN 2019’U GEÇTİ’

Bayramda iç pazardaki yoğunluğun sevindirici olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Lideri Sururi Çorabatır da Türkiye’nin çabucak her bölgesinde önemli seyahat hareketliliği yaşandığını deklare etti. Pandemi niçiniyle uzun müddettir konutta kalan ve geçen yıl da tatil yapamayanların bu sene hem tatil bölgeleri tıpkı vakitte aile ziyareti seyahatlerinin arttığını belirten Çorabatır, “Özellikle kıyı bölgelerimizde, yerli ve yabancı konuklarla değerli seviyede doluluk yaşandı. Mersin’den Çanakkale’ye kadar Akdeniz ve Ege kıyılarımız beklenenin üzerinde ilgi gördü. Kapadokya, Pamukkale üzere iç bölgelerimizde de doluluk kelam konusu oldu. Bu yıl, turizmde en güzel yılımız olan 2019’un üzerine çıkıldı” dedi.

50’Den çok ÜLKEDEN KONUK

Yurt haricinden 50’den çok ülkeden konuk ağırlandığını açıklayan Çorabatır, Rusya başta olmak üzere Almanya, Hollanda, Belçika, Slovakya, Bulgaristan üzere salgın önlemlerini yerine getiren ülkelerin tatil için Türkiye’yi tercih ettiğini kaydetti. İngiltere pazarının da en kısa müddette açılmasını beklediklerini söyleyen Çorabatır, bunun bilhassa Ege Bölgesi’ni olumlu etkileyeceğini lisana getirdi. Turizmin 60’tan fazla kesimi direkt etkilediğine de işaret eden Çorabatır, “Turizm işletmelerimizin açık olması demek, daha fazla istihdam, daha fazla alışveriş ve ekonomik canlanma manasını taşıyor. Turizmdeki hareketlilik yalnızca turizmcilerin değil, her insanın yüzünü güldürüyor. Turizm, stratejik bir bölüm ve ülkemiz için hayli önemli” diye konuştu.

AŞI DAVETİ

Yoğunluğun okullar açılana kadar devam etmesini beklediklerini belirten Çorabatır, hadise sayıları ve aşılanma oranlarına da dikkat çekti. İşletmelerin İnançlı Turizm Sertifikası kriterlerinden asla taviz vermediğini açıklayan Çorabatır, “Turizmin devam etmesi için yalnızca turizmcilerin tedbir alması kâfi değil. Rehavete kapılmamalıyız. Salgınla uğraşta en kuvvetli silah aşı. İnsanların ferdi sorumluluklarını yerine getirerek, aşılanma oranının da yüzde 80’lere ulaşmasını bekliyoruz. Ekonomik hareketliliğin devamı, önümüzdeki günlerde tatil yapabilmek ve tüm kesimlerin devamlılığı açısından da aşılanmamız gerekiyor” dedi.


‘BAYRAM HAREKETLİLİĞİ YAŞANDI’

Bayramın beklendiği üzere dolu geçtiğini anlatan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Lideri Ülkay Atmaca ise “Sahillerimiz, otellerimiz, mesire alanları her taraf doldu, taştı. Hatta Türkiye’nin tamamında önemli bayram hareketliliği yaşandı. Bu kadar hareketli bir bayramı kazasız belasız atlattık. Artık de döneme odaklandık, İngiltere’nin 9 Ağustos’ta karar verip Türkiye’yi açmasını bekliyoruz. Biz otellerimizde maske, aralık, hijyen kurallarını harfiyen uyguluyoruz. Aşılanma da devam ediyor dalda, Kültür ve Turizm Bakanımız deklare etti, ‘turizm bölümünün yüzde 90’ı aşılandı’ diye. Rusya’dan gelişler artarak devam ediyor. Düzgün bir Ağustos geçeceği görünüyor. Hadise sayılarının da bu haftadan itibaren düşmeye başlayacağını umuyoruz, zira epey önemli bir hareketlilik vardı bayramda” dedi.

SON 16 AYIN EN HAREKETLİ PERİYODU

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Lideri Erkan Yağcı da bayram periyodunda bilhassa son 16 ayın en hareketli devrinin yaşandığına işaret ederek, “Antalya bölgesinde yerli ve yabancı konuklarımızla 10 gün boyunca 750 binden çok kişi turizm hareketine katıldı. Burada konuklarımızın İnançlı Turizm Sertifikası uygulamalarıyla tatil yapmalarını sağlamak en kıymetli önceliğimiz oldu. Bundan daha sonra da İnançlı Turizm Sertifikası uygulamalarını devam ettireceğiz. Aşılanmanın da yaygınlaşarak salgının denetim altına alınması, turizm hareketliliği açısından son derece değerli. Ağustos ayında şu an yakaladığımız turizm hareketinin devam etmesi önceliğimiz ve sürdürülebilir kılmak” sözlerini kullandı.

‘2019’UN YÜZDE 35-40 ÜZERİNE ÇIKTI’

Bayramın hayli ağır geçtiğini belirten ETS Çeşit İdare Heyeti Lider Yardımcısı Suat Özbek ise şöyleki konuştu:

“Karşılaştırma yaparken biz 2019’u kıyas alıyoruz. İç pazar 2019’un yüzde 35-40 üzerinde gerçekleşti. Nisan, mayıs kapanmalarla, biraz da dönemi geç açan konuklarımız Kurban Bayramı’nın da uzun bir tatil periyodu olması prestijiyle ağır ilgi gösterdi. Bilhassa Ege Bölgesi’nde Kuşadası, Marmaris, Bodrum, Didim ağır doluluk yaşadı. Antalya mevsim prestijiyle biraz daha geriden geldi lakin sanıyorum bütün bölüm Kurban Bayramı performansı ve konuk talebinden mutludur. Bayram daha sonrası rezervasyon taleplerinde yoğunluk devam ediyor. Yaz dönemi, yılın en uygun devrindeyiz. Ağustos boyunca bilhassa Ege Bölgesi, Bodrum’da doluluklar da yüksek fakat bu işin devamı için alternatif pazarlar Almanya, Belçika, Hollanda, İngiltere’nin geliyor olması lazım.”


YURT DIŞINA ÇIKIŞ ÇOK AZ

Ağustos sonuna kadar yoğunluğun devam etmesini beklediklerini anlatan Suat Özbek, otellerin İnançlı Turizm Sertifikası kriterleri niçiniyle yüzde 85-90 doluluğa ulaştıktan daha sonra satışa kapattığını ve yüzde 100 doldurmadığını söylemiş oldu. Bu bayram yurt dışına giden tatilci sayısının bir elin parmakları kadar olduğunu belirten Özbek, “Çünkü Bodrum’da yatınızla Yunan adalarına günübirlik gezme dışında konaklama yapamıyorsunuz. Yurt dışına giden konuklar için Türkiye’ye dönüşte PCR testi isteniyor. Sonuç müspet çıkarsa, kimin nerede karantinaya gireceği muhakkak değil. Yani hayli kolay planlanabilir bir tatil opsiyonundan bahsetmiyoruz yurt dışı manasında, bunu hatırlatmakta yarar olabilir. Yurt ortasında seyahat planlaması şu an Türk vatandaşları için daha avantajlı görünüyor lakin birden fazla konuğumuz yurt dışını önümüzdeki devirlere planladı” dedi.

‘HER GÜN YAKLAŞIK 200 BİN CİVARINDA KONUK AĞIRLADIK’

Kemer ilçesi Kurban Bayramı tatilinde nüfusunun 6 katını ağırladı. Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Lideri Volkan Yorulmaz, “Yaklaşık 9-10 günlük bir tatildi malum ve Kemer ile Antalya genelinde önemli manada iç pazar yoğunluğu yaşadık. Günübirlik konuklarla baktığımızda, yani her gün yaklaşık 200 bin civarında konuk ağırladık burada. Havalimanına olağanda 400-500 uçak inerken olağan dönemlerde, şu anda 250 ortalamayla iç çizgilerde uçak inişi var. ötürüsıyla hala yurt dışı pazarlarında istenilen randıman yok. Buradan yola çıkarak bayram, nitekim âlâ bir nefes oldu turizmci için. İddia ediyorum Ağustos ayı da hareketli geçecektir. Genel manada iç pazarı çıkartırsanız sayılar epeyce iç açıcı değil. İç pazarın olmasıyla da önemli manada bir nefes aldı turizmci” dedi.

‘DOLULUĞUMUZ AY BAZINDA YÜZDE 75’LER DÜZEYİNDE GERÇEKLEŞTİ’

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İdare Konseyi Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Lideri Burhan Sili de tüm kıyı destinasyonlarında olduğu üzere Alanya’nın da bayram periyodunda ağır talep gördüğünü vurguladı. Burhan Sili, “Genel olarak pandemi kuralları çerçevesinde otellerimizi tam kapasite doldurmadık, tıpkı vakitte 3-4 günlük bayram periyodu tesislerimiz doluydu. Bölge olarak doluluğumuz ay bazında yüzde 75’ler düzeyinde gerçekleşti. Bayram periyodu daha sonrasında iç pazarda bir süre talep durağanlığı olağan. Devamında bayram periyodu kadar olmamakla birlikte tatil talebi var. Yurt dışı kaynak pazarlarımız ise stabil. Daha evvel de belirttiğimiz üzere, bu dönem önemli doluluklar beklemiyoruz fakat çarkların dönmesi hem ülkemiz birebir vakitte bizler, tüm turizm paydaşları için değerli. Olay sayılarının tüm dünyada olduğu üzere bizde de artmaya başlamış olması makul bir oranda tatil talebini de yavaşlatacaktır”