Türkiye’den Ege’de ‘geri itme’ ihtimaline karşı tedbir

Samuag

New member
Kıyı Güvenlik Komutanlığı, Yunanistan’ın, yaklaşık 400 sığınmacının bulunduğu bir gemiyi, Bodrum yakınlarındaki İstanköy Adası’na intikal ettirdiğini, Türkiye tarafına mümkün bir geri itme durumuna karşı bölgede iki kıyı güvenlik botu ve bir taşınabilir radarın bakılırsavlendirildiğini bildirdi.

Kıyı Güvenlik Komutanlığından yapılan açıklamada, 29 Ekim’de sabah erken saatlerde, Girit Adası doğusunda, Yunanistan Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde, makine arızası niçiniyle sürüklenen ve içerisinde yaklaşık 400 sığınmacı olan bir ticari geminin yardım talep ettiği, gemiye Yunanistan Kıyı Güvenlik ögeleri tarafınca müdahale edildiğinin öğrenildiği açıklandı.

Açıklamada, Yunanistan makamlarının, “Türk bayraklı olduğu teziyle geminin Türkiye tarafınca alınması”nı istediği aktarıldı.

Türk Kıyı Güvenlik Komutanlığınca Yunanistan tarafına, “Bahse mevzu gemide bulunan 400 sistemsiz göçmenin sıhhat durumlarından tasa duyulduğu, ticari geminin yardım talebinde bulunduğu ve olayın Yunanistan sorumluluk alanında meydana geldiği dikkate alınarak, en kısa müddette gerekli insani yardımın Yunanistan tarafınca yapılması gerektiği, geminin sav edildiğinin bilakis Türk bayraklı değil, Kamerun bayraklı olduğu, milletlerarası hukuk kuralları kapsamında, denizde yardıma muhtaçlığı olan herkese bayrak tabiiyeti gözetmeksizin en kısa müddette gerekli İnsani yardımın yapılarak emniyetinin alınmasının gerektiğinin” iletildiği kaydedildi.

Milletlerarası hukuk kuralları doğrultusunda, denizde tehlike içerisinde bulunan ve yardım gereksinimi olan Kamerun bayraklı geminin Yunanistan makamları tarafınca, en yakın liman olan Girit Adası’na intikal ettirilerek, gemide bulunan bireylerin evvela can emniyetinin alınması beklenirken Yunanistan’ın gemiyi 31 Ekim’de 180 deniz mili iterek, Bodrum önlerine kadar intikal ettirdiğine dikkat çekilen açıklamada, mümkün bir geri itme durumuna karşı bölgede, iki Türk kıyı güvenlik botu ve bir taşınabilir radarın nazaranvlendirildiği bildirildi.

Açıklamada, 48 saatten daha fazla denizde bırakılan sığınmacıların, 31 Ekim’de İstanköy Adası’na intikal ettirildiklerinin açık kaynaklardan öğrenildiği belirtilerek, “Türk Kıyı Güvenlik Komutanlığı insan haklarına ve hukuka saygılı biçimde denizde muhtaçlığı olan her insanın yardımına koşmaya 7 gün 24 saat hazırdır” denildi.