Tüketiciye ‘koruma’ zırhı

Professional

New member
Taksitli alışverişten abonelik hizmetine, konut alımından devre tatil satışına kadar tüketici aleyhine olan biroldukca başlık için teklif hazırlanıyor. Taslak üstündeki çalışmalar başladı. Edinilen bilgiye bakılırsa, Ticaret Bakanlığı, bu alandaki eksik ve yanılgılı uygulamaları saptadı. Tüketiciden gelen şikâyetler ve dava konusu olan alanlarda yapılması planlanan yasal değişiklikler, AK Parti kurmaylarıyla masaya yatırıldı. Kamuoyunu yakından ilgilendiren konularda yapılması planlanan düzenlemeler, teklif haline getirildikten daha sonra TBMM’ye sevk edilecek. İşte çalışma yapılan ana başlıklar…


TAKSİTLİ SATIŞ

Taksitli satışlarda tüketici aleyhine olan kimi konularda düzenlemeye gidilecek. Örneğin, bu cins kontratlarda aşikâr bir taksit sayısını ödeyemeyince temerrüde düşme uygulamasında tüketici lehine değişiklik yapılacak, müddetler bir daha düzenlenecek. Tüketicinin cayma hakkına ait kolaylık getirilecek. Araç kiralama mukavelelerinde yaşanan problemler da bu çalışmanın konusu olacak.


NOTERDEN ONAYLI

Noter huzurunda yapılan satış vaadi mukaveleleri sırasında alıcı, dairenin ipotekli mi hacizli mi yoksa öbür birine satışı yapılmış mı bunları nazaranbilecek. Tapuda değişiklik gerektiren her husus noterde yapılacak. Bu çeşit satış vaadi kontratlarının elektronik ortamda yapılmasına ait de çalışmalar yapılıyor. Bu mukavelelerde, ne vakit teslim edileceği üzere mevzular da yer alacak.


KONUT ALIMI

Gayrimenkul alım-satım mukavelelerinde de yeni düzenlemeler yapılacak. çabucak hemen tamamlanmamış inşaattan alınan konutlarda, birebir dairenin birden çok bireye satışı ve tamamlanmasına ait verilen mühletlere uyulmaması konusunda yaşanan meseleye tahlil aranacak. Yapılan düzenlemeyle, satış vaadi kontratlarının noter huzurunda yapılmasını öngörülüyor. Kat irtifakı kurulmadan satış yapılmayacak.

HER ŞEY DAHİL

Devre mülk ve devre tatil kontratlarında yaşanan periyot ve müddet meselelerine da tahlil getirilecek. Devre mülk tatil mukavelelerinde kontrat müddeti 10 yıldan az olamayacak. Paket tatillerde ve buna ait mukavelelerde, “her şey dahilin” neyi kapsadığı açıkça beyan edecek. Hangi hizmetlerin verileceği kesin sözlerle yer alacak. Alıcı ve satıcı bunu karşılıklı beyan edecek.


ABONELİKTE CAYMA HAKKI

Abonelik kontratlarında tüketici lehine adımlar atılacak. Telefon yahut internet aboneliği mukavelesi yapılırken, “bu aboneliğin muhakkak bir süre devam etmesi” şartı ve aksi durumda tüketicinin aleyhine doğuracak olumsuz sonuçlar önlenecek. Bu mühletlerin kısaltılması ve 12 aya indirilmesi tartışılıyor. Tüketicinin abonelik kontratlarından cayması durumunda, korunması planlanıyor.