“Tropicana kedilerini kurtarın”: Frank Sinatra ve Elizabeth Taylor'ın sevdiği kumarhanenin yıkılacağı Las Vegas'ta zamana karşı yarış

Samuag

New member
NEW YORK – “Büyükbaba” ve kardeşleri ortadan kayboldular ve yakında buldozerler gelecek ve bu onların sonu olabilir. İki hafta boyunca gönüllülerden oluşan ekipler, orada yıllardır yaşayan yedi kediyi bulmaya çalışıyor. Tropicanaüçüncü en eski kumarhane Las VegasNevada, yeni bir beyzbol stadyumunun yapımı için yıkılacak.
(Reuters)


Burası 1971 yapımı “Diamonds Falling for Diamonds” filminde Frank Sinatra, Elizabeth Taylor ve Sammy Davis Jr.'ın yaşadığı ve James Bond'un süitte kaldığı yer. Kumarhanenin kapanmasıyla çalışanlar oteldeki tüm eşyaları almak için çabaladı. İki barmen, Kathy Love ve Pat Stubson, bölgedeki tüm kedileri kurtarmaya karar verdi. Tropicana ve yıkım başlamadan önce onları bir sığınağa götürün. Love şöyle açıkladı: “Temizlikçilerden restoran çalışanlarına kadar hepimiz onları her gün besledik. Bunları tek tek biliyoruz. Ve bizi tanıyorlar. Arabalarımızın gürültüsünden bizi tanıdılar ve bize doğru geldiler.” “Onları on iki, belki de on beş yıldır besliyorum” diye ekledi Stubson. “Çitlerin dışına çıkıp çıkamayacaklarını bilmiyorum. yabancılar tarafından beslenmeye alışkındırlar”.


Son iki haftadır onları yakalamak için tuzaklar kuruldu ama hepsi boşa çıktı. Gönüllüler gece gündüz tüm alanı denetlemeye devam ediyor. Kediler kumarhanede kendilerini o kadar rahat hissediyorlardı ki, birinin tavandan düşüp kasiyerin arkasına düştüğünü görmek alışılmadık bir durum değildi. Las Vegas şeridinde, kumarhane caddesinde üç yüz bin başıboş kedi var. Hayvanları koruma derneklerinin araştırmalarına göre en az 482 kedi kolonisi var. Patlama, Nevada şehrinin müşterileri uzaklaştırma riski taşıyan farelerden kurtulmak için binlerce kediyi getirdiği 1970'lere kadar uzanıyor.


Tropicana kedi kolonisi en popüler hale geldi, ancak bunun tek nedeni şu anda ciddi bir risk altında olması. Şu ana kadar 11 kişi bulundu. Aralarında bir kedi yavrusu ve “Büyükbaba” adı verilen sürünün en yaşlısı, grubun en coşkulu ama aynı zamanda bazı rahatsızlıkları olan büyükbaba da dahil olmak üzere yedi kişi kayıp. Stubson, kedilere geçici yuva olarak bahçesine ahşap bir ev inşa etti ve yakında “Büyükbaba”ya da ev sahipliği yapabilmeyi umuyor. “Fakat güvensiz karakteri nedeniyle bizden kaçmaya çalışabileceğini ve bu da onu riske atabileceğini” açıkladı. Buldozerler Ekim ayından itibaren faaliyete geçecek ancak önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm alan çitlerle çevrilecek ve o noktada onları kurtarmaya çalışmak imkansız hale gelecek.