Tradwives: Kadınlar muhafazakar rol modellerinin propagandasını yapıyor

Emel

Global Mod
Global Mod
Video metnini okuyun
Katlama ve açma sembol görseli

Çoğu zaman olduğu gibi, sosyal medyanın genişliğinde büyüleyici ve tartışmalı bir gerçek ortaya çıkıyor:
Bu durumda, “Evde Kalan Kız Arkadaşlar” ve “Tradwives” olarak adlandırılanlardan bahsediyoruz.
“Nasıl geleneksel bir eş olursunuz? Birincisi: Ultra geleneksel rol modellerini tanıtın. Adam sağlayıcıdır. Evden çıkıp çalışıyor. Kadın ev hanımıdır, evin bakımını kendisi yapar, yemek yapar, temizlik yapar.”
Bazıları için bu uzun zamandır beklenen bir rüya, bazıları için ise modern toplumda geriye doğru bir adımdır:
Evde kalın Gilfriends veya Tradwives, bilinçli olarak ev hanımı olma yolunu seçen kadınları ifade eder. “Tradwife”, “geleneksel” ve “eş” kelimelerinden oluşuyor.
Bunlardan biri 24 yaşındaki Sofie’dir. T-online röportajında, küçüklüğünden beri ev hanımı ve anne olmak istediğini söylüyor.
O ve kocasının artık bir çocukları var. Yalnızca bir ebeveynin çalışması gerektiği kısa sürede anlaşıldı:
“Bu yarı zamanlı model kişisel olarak bizim için bir seçenek değildi. Gerçekten iyi bir model olabileceğini düşünüyorum. Ama aklımın bir köşesinde hiçbir şeyin olmamasını seviyorum ve o zaman gerçekten tamamen buna konsantre olabiliyorum. ev hanımı olarak çalışıyorum.”
Bayan Dr. Maya Götz bir medya eğitimcisidir. Tradwife trendini eleştiriyor çünkü bu aynı zamanda günümüzde kızların çok fazla baskıya maruz kaldığını ve bu nedenle geleneksel bir role sığındıklarını gösteriyor:
“Kızları güçlü kılmak istedik. Bunu başardık. Kızların başrolde olduğu, güçlü oldukları, ideale tam olarak uydukları birçok hikaye anlatıyoruz. Bu idealleri yaşayamıyoruz. Ve bir noktada “Artık öyle değil. Olmaları gerektiği gibi olmaları için onlara uyguladığımız tüm bu baskı. Olayları bu kadar tuhaf bir yöne çevirmenizin nedenlerinden biri de bu.”
TikTok’taki fenomenler (içeriklerin çoğu aynı zamanda Amerika’daki Alman kanallarına da akıyor ve milyonlarca kez tıklanıyor) kocaları işten eve gelinceye kadar çoğunlukla ev işleri, çocuk bakımı ve alışverişten oluşan günlük hayatlarını ve ardından yemek pişirmeyi filme alıyorlar bitti.
Birçoğu kendilerini görsel olarak 50’li ve 60’lı yılların görünümünde de sunuyor:
Pek çok klipte bu zamana ait reklam sloganları yer alıyor:
“Hiçbir bilgi vermeden böyle bir yaşam tarzı sunmak sorunlu. Bu yüzden hem kendi yaşam tarzımı göstermek, hem de kendinizi nasıl koruyabileceğinizi anlatmak benim için önemli. Temel olarak herkesin kendi hayatı var ve bu konuda önlem alması gerektiği kanaatindeyim. kendi ellerine bırakılmalı ve herkes kendi yolunda karar vermelidir.”
Kliplerinde kendinizi eğitmenin ve finansal bağımsızlığı geliştirmenin öneminden bahsediyor.
Ancak Sofie bir istisnadır.
“Bu Tradwife veya Stay at Home Girlfriend temelde bir şeyi farklılaştırma çabası. Ben sadece kendimi iyi hissettiğim, aynı zamanda mükemmel hissettiğim bir alan istiyorum. Şimdi sadece bunu gerçekleştirmek istiyorum. Ve bu da tam olarak hissettiğim rahatlama. Ama aynı zamanda çok açık tuzakları da var, özellikle de hayata bakış açınız söz konusu olduğunda.”
Sofie, özgürce ev hanımı olma kararında feminist ilerleme görüyor
“Bence bugünün dünyasında kaydettiğimiz ilerleme, her kadının hayatını istediği gibi yaşamasına izin verilmesidir. Ve eğer bunu gönüllü olarak ve maddi açıdan güvenli bir şekilde yapmayı seçerse. Ev hanımı olmak istiyorsanız, o zaman bu benim için geriye doğru bir adım değil.”
2019 yılında 20 ila 64 yaş arasındaki kadınların yaklaşık yüzde 76’sı ücretli çalışıyordu. Erkeklerin istihdam oranı ise yüzde 84 civarında.
“Elbette bunu yapmak sizin kendi seçiminiz ve bu kesinlikle sorun değil. Aynı zamanda, elbette, gerçekten bilinçli bir seçim ancak neyi ve kim arasında seçim yapabileceğimi biliyorsam yapılabilir? Ve daha sonra sosyal medyayı kullanırsam Evde olmanın yeterli olduğu defalarca gösteriliyor. Sonra uzun vadede bunun çok zor olduğu kayboluyor. Medya becerilerine ve kendilerini bu şekilde ifade etmenin çok değerli bir şey olduğunu anlayan gençlere ihtiyacımız var. ve aynı zamanda, geleceğimin içeriğiyle ilgilenmezsem, kalıplaşmış yargıların nerede olduğunu ve düşebileceğim tuzakların nerede olduğunu görün.”
“Temel olarak şunu söylemek isterim ki, eğer en büyük hayaliniz ev hanımı olmaksa, o zaman gerçekten maddi güvenceye dikkat ederseniz bu gerçekleşebilir. Neredeyse en önemli noktalardan birinin bu olduğunu söyleyebilirim çünkü ” Partneriniz olsun ya da olmasın, kendinizi birine bağımlı kılmak, kendiniz için asla yapmamanız gereken bir şeydir.”
Ev hanımı olma eğiliminin farklı motivasyonları olabiliyor. Gerçek şu ki, çok sayıda düşüncesiz Tradwives klipi genç kızlar üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir – özellikle de güçlü, mükemmel ve güzel kadının yeni rolü karşısında bunalıma girmişlerse.