Tosuncuk’tan ‘dolar kuru’ ile savunma

Samuag

New member
Çiftlik Bank davasının bir numaralı sanığı ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın tahliye talebi reddedildi.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 3 farklı davaya tutuklu sanıklar Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın, Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı.

Duruşmada 5 tutuksuz sanık ile taraf avukatları da hazır bulundu. 3 farklı davada toplamda 34 müşteki yer aldı.

“MAL VARLIĞI SATILIP MAĞDURLARA DAĞITILSIN”

Mehmet Aydın’ın avukatı müvekkilinin mal varlığı üstündeki önlemlerin kaldırılmasını ve mal varlığının satılarak mağdurların ziyanlarının giderilmesi talebini yineladı. Ayrıyeten Mehmet Aydın’ın tahliyesini talep etti.

2 KİŞİ ŞİKAYETÇİ OLMADI

Tek tek beyanları alınan 34 müşteki 4 bin ile 158 bin lira içinde değişen ölçülerde para yatırdıklarını, yatırdıkları paranın bir kısmını alabildiklerini belirtti. Çiftlik Bank sistemine televizyon reklamlarından, toplumsal medyadan ve arkadaşlarından duyarak katıldıklarını kaydeden 34 müştekiden 32’si sanıklardan şikayetçi oldu.

Toplam ziyanının 30 bin ve 15 bin lira olduğunu söyleyen 2 kişi ise sanıklardan şikayetçi olmadığını söz etti.

Müştekilerin beyanlarının alınmasının akabinde kelam verilen Mehmet Aydın, yayınladıkları televizyon reklamlarında Çiftlik Bank oyununun reklamını yapmadıklarını öne sürerek “Biz Çiftlik oyununa para yatırın demedik. Orada sucuk, peynir üzere eserlerimizin reklamını yaptık” dedi.

Sistemin kapanması halinde 90 gün ortasında fiyat iadesi yapılacağını söylemiş olduklerini belirten Aydın, “İnsanlar 90 gün beklemeden şikayet ettiği için ödemeleri yapamadık” sözlerini kullandı.

“DOLAR YÜKSELİNCE MAL VARLIĞIM DA YÜKSELDİ”

Mehmet Aydın el konulan mal varlığının satılarak mağdurların ziyanlarının karşılanması talebini bir dahaledi.

Mahkeme Lideri da Aydın’a “Uruguay’da yahut Kıbrıs’ta el konulan malvarlığın var mı?” diye soru sorunca sanık Mehmet Aydın da “Toplamda 34 milyon liralık mal varlığım vardı 4 yıl evvel. Dolar kuru değiştiği için daha epeyce yükseldi. Mahkemenin gidişatına bakılırsa oradaki mal varlıklarımın durumunu da çözeceğim. Burada beraat edersem çözebilirim zira yurtharicinde para kara para olarak gözüktüğü için bloke koydular” biçiminde yanıt verdi.

“BANA BİR TANE PALAVRAMI SÖYLESİNLER”

Mehmet Aydın, “Müştekiler şu an salonda ben ne söylemişim ki palavra çıkmış. Dolandırıcılıkla suçlanıyorum. Bana bir tane palavramı söylesinler, ben de nasıl dolandırdığımı öğreneyim” dedi. Mehmet Aydın’ın bu cümlesinin üzerine müştekilerden birkaçının reaksiyon göstererek duruşma salonundan ayrıldığı görüldü.

“ASGARİ FİYATLA MAAŞ KARŞILIĞI ÇALIŞTIM”

Kelam verilen Fatih Aydın ise müştekilerin hiç birini tanımadığını ve hiç birinden para almadığını öne sürdü. Mağdurların beyanlarında para iadesi almak istediklerine dikkat çeken Fatih Aydın, “Dolandırıcı diye iftira atıyorlar bize. Ben suçlamaları kabul etmiyorum, tahliyemi talep ediyorum. Ben yurtharicinde kaçak olarak yaşamadım. Yurt haricinde çalışma müsaadem ve çocuklarım vardı. Ben kardeşimin şirketlerinden mal varlığı yapmadım, üzerime para çekmedim. Taban fiyatla maaş karşılığı çalıştım. Haksız kar da elde etmedim” formunda konuştu.

“SATTIĞIM DAİRE 2 MİLYON LİRA OLDU”

Evvelki duruşmalarda şikayetçi olan müşteki Barış Hukuksal kelam aldı. Sanıkların reklam vererek insanların inancını kazandıklarını belirten Hukukî, “böyle biz yatırım yaptık, inandık lakin paramızı alamadık. Biz bu paramızı ne üzerinden alacağız, karşılayabiliriz diyorlar. Ben 500 bin yatırdım dairemi satıp o daire 2 milyon lira oldu” dedi.

MAL VARLIĞI TESPİT EDİLECEK

Avukatların beyanda bulunmasının akabinde tekrar kelam alan Mehmet Aydın, Türkiye’deki el konulan mal varlığının bedel tespitinin yapılmasını istedi. Aydın kendi hesabına göre 200 milyon lira pahasında Türkiye’de el konulan mal varlığının olduğunu söylemiş oldu. Mahkeme Lideri da müştekilerin ziyanının tespit edilmesinin akabinde Mehmet Aydın’ın mal varlığının kıymetinin tespit edileceğini tabir etti.

Savcı sanıkların tutukluluk halinin devamını ve mal varlığına konulan önlemlerin devam etmesini istedi. Orta sonucunı açıklayan mahkeme heyeti, 3 davada da tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Sanıkların mal varlığına konulan önlemlerin devamına karar veren heyet, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.