Togg’da üretim çizgilerinin konseyimi başladı

Professional

New member
Togg, birinci seri aracını 2022 yılının son çeyreğinde üretim bandından indirmeye hazırlanıyor. Togg’un ‘Yeniliğe Yolculuk’ maksadının çekirdeği olan Gemlik Tesisi’nin inşaatında süratle sona yaklaşılırken, boyahane ve gövde kısımlarının sınır heyetimi ile robotik üretim entegrasyon çalışmalarına da başlandı. Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş, planlar dahilinde amaçlara adım adım yaklaştıklarını belirterek, “Akılla kalbi, doğu kültürüyle batı külçeşidini, beşerle teknolojiyi birleştiren markamız Togg’un, birinci akıllı aygıtı C segmenti SUV’un, evvel ülkemizde akabinde da Avrupa’da pazara çıkmasına yaklaştık” dedi.
Fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ilişkin global bir marka ortaya çıkarmak ve Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak amacıyla yola çıkan Togg, 27 Aralık 2019’da gerçekleştirdiği ‘Yeniliğe Yolculuk’ buluşmasından bu yana aldığı arayı ve 2022 yılı amaçlarını bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

SÖZLERİMİZİ TUTTUK, YOLUMUZA EMİN ADIMLARLA DEVAM EDİYORUZ

Togg’un Gemlik Tesisleri’nde, üretim çizgisi suramı çalışmaları başlamış olan gövde binasında gerçekleşen görüşmede konuşan Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş, planlar dahilinde yol aldıklarını belirterek, şunları söylemiş oldu:

“Akıllı cihazımızı geliştirirken verdiğimiz her kelamın gerisinde durarak, yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. ‘Yüzde 51 yerlilik oranı’ dedik, tedarikçilerimizin yüzde 75’ini Türkiye’den seçerek, 51’i yakaladık, üzerine çıkmayı hedefliyoruz. ‘Marmara Bölgesi’nde üretim yapacağız’ dedik, Gemlik’i mobilitenin kalbi yaptık. ‘Akıllı aygıtımız değil, üretimimiz de pak olacak’ dedik, Avrupa’nın en pak tesislerini kurduk. ‘Pandemiye karşın gecikme olmaz’ dedik, tesislere başlama tarihimizde şaşma olmadı, planlarımız çerçevesinde ilerliyoruz. İstihdamı bölgemizden sağlayacağımızı belirtmiştik, yeni yılın birinci haftalarında sayıları 240’a ulaşacak teknisyen ve operatör muhtaçlığımızı bölgemizden sağladık. ‘Yerlileştirme amaçlarımız var, planlarımız hazır’ dedik, Ankara’da Teknoloji Araştırma Merkezimizi, Gebze’de prototip atölyemizi hayata geçirdik. ‘Fiziki testlere 2021 üçüncü çeyrekte başlayacağız’ dedik, başladık. 3 boyutlu modellerle simülasyonları tamamladık. Araç güvenliği ve dayanıklılığı tasarım tahlillerini bitirdik. Şasi ve güç aktarma üzere geliştirme ve işlev test prototiplerini Türkiye’de üreterek, test merkezlerine gönderdik. ‘Küresel oyuncu olacağız’ dedik, Stuttgart’ta Togg Europe’u kurduk, kullanıcı araştırmalarına başladık.

‘2022 sonunda bataryamız yerli olacak’ dedik, Farasis iştirakinde Siro’yu kurduk. Geçtiğimiz yıl tam bu periyotta, ‘2021 Ekim ayında ekipman kurulumuna başlayacağız’ dedik, başladık. Süratli ve yaygın alt yapı oluşumuna dayanak için Togg Akıllı ve Süratli Şarj Tahlilleri A.Ş. ile hazırlıklara başladık.”

SİRO BÖLGENİN ÖNDER OYUNCULARINDAN BİRİ OLACAK

Togg ve Farasis Energy iştirakinde güç depolama tahlilleri geliştirmek üzere kurulan ve “Rekabetçiliği destekleyecek stratejik teşvikler” kapsamında 30 milyar TL’lik teşvik alan Siro Silk Road Pak Güç Tahlilleri A.Ş 2031 yılı prestijiyle yıllık 15 GWs hücre, 20 GWs batarya paketi üretim kapasitesine ulaşacak. Siro’nun yerli batarya hücresi, modülü ve paketi üretilmesinde öncü olacağını lisana getiren Gürcan Karakaş, Türkiye’de hücre Ar-Ge’si yapacağının da altını çizdi. Karakaş, Siro’nun Türkiye’yle bir arada etraf ülkelerde de otomotiv ve otomotiv dışı kesimlerde iş ortağı olacağını belirtti.

EKOSİSTEMİMİZİN ODAĞINDA YAPAY ZEKÂ, BLOK ZİNCİRİ, FİNTEK VE OYUNLAŞTIRMA VAR

Arabası yeni jenerasyon akıllı bir mobilite aygıtına dönüştürdüklerini vurgulayan Karakaş, değişen kullanıcı beklentileri doğrultusunda cep telefonundan akıllı telefona yaşanan dönüşümün bugün otomotivden akıllı aygıta yaşandığını belirterek, şu biçimde devam etti:

“Dünyada dönüşümle birlikte değerli bir fırsat var. Araba artık ömür alanına dönüşüyor. Biz bunu mesken ve ofisle birlikte ‘üçüncü ömür alanı’ olarak isimlendiriyoruz. Biz de bir taraftan akıllı cihazımızı tasarlarken, öbür taraftan muhtaçlık duyacağı iş modelleriyle birlikte o ekosistemi kurmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mobilite tahlilleri, büyük bilgi, siber güvenlik, fintek, blok zinciri, oyunlaştırma, akıllı şebekeler ve mobilite servisleri üzere stratejik alanlar üzerine ağırlaşıyoruz. Oyunlaştırma ideolojisi, oyunsal düşünmeyi ve oyun mekaniklerini oyun-dışı alanlara dahil edip, sunulan hizmeti ya da uygulamayı daha cazip hale getirmek için kullanılan kuvvetli bir sistemdir. Ülkemizin kuvvetli olduğu alanlardan biri de oyunlaştırma, biz de gayelerimiz doğrultusunda bir ortaya gelen üç oyun start-up’ıyla çalışmaya başladık. Bu alanlarla birlikte datanın güvenliği de büyük değer kazanıyor. Hatta önümüzdeki periyotta araç güvenliğini test eden EuroNCAP üzere, araçların siber güvenliklerinin de test edilip yıldızlanması kelam konusu olacak. ötürüsıyla değerinin altını her fırsatta çizdiğimiz blok zinciri yalnızca fintek için değil bununla birlikte akıllı aygıtların güvenliğinde de kullanılacak bir teknoloji olarak öne çıkıyor. Blok zinciri teknolojisi vakit içinde araçların üzerinde birer dijital cüzdan olmasını da sağlayacak. Büyük bilgi dünyasının gelişen ve değişmeyecek teknolojisi blok zinciri olacak. Dijitalize edilmiş data ve öbür varlıklar blok zinciri aracılığıyla inançlı halde saklanıp, transfer edilebilecek. Bu niçinle blok zinciri ve yapay zeka ekosistemlerin merkezinde yer alacak.”

GEMLİK TESİSİ’NDE ROBOTLAR VAZİFE BAŞINDA

‘Yeniliğe Yolculuk’ amacının çekirdeği olan Togg Gemlik Tesisleri’nde inşaatının başladığı 18 Temmuz 2020’den itibaren evvela yer güçlendirme çalışmaları yapıldığı anlatan M. Gürcan Karakaş, toplam 1 milyon 200 bin metrekare açık alan üzerine inşa edilen tesislerin toplam 44 bin adet yer güçlendirme kolonu üzerine inşa edildiğini söylemiş oldu. Yaklaşık 2 bin kişinin nazaranv yaptığı şantiyedeki üretim ünitelerine ait çalışmaların Mayıs 2022’de tamamlanmasının planlandığını ve şu an prestijiyle 62 robotun kurulumuna başlandığını açıklayan Karakaş, şu ayrıntıları paylaştı:
“Tesisimizde toplamda 250 robot olacak. Temmuz 2022 sonunda deneme üretimlerine başlayacağız. 2022 sonunda da birinci seri üretim aracımızı banttan indireceğiz. Homologasyon testlerinin tamamlanmasının akabinde da 2023 yılının birinci çeyreğinde C segmentindeki birinci aracımız SUV pazara çıkacak. Akıllı aygıtımız piyasaya çıktığında, Avrupa kıtasında klasik olmayan bir marka tarafınca üretilmiş birinci doğuştan elektrikli SUV olacak. Akabinde da bir daha C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden senelerda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, tıpkı DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan eser gamımız tamamlanacak. 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon adet araç üretmeyi planlıyoruz.”

CES’TE DÜNYA SAHNESİNE ÇIKIYORUZ

Bir teknoloji şirketi olarak otomotiv fuarlarına katılmadıklarını hatırlatan Karakaş, 5-8 Ocak tarihlerinde, dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022’de (Consumer Electronics Show) yer alacaklarını söylemiş oldu. Fuara, Togg’un gelecek vizyonunu gösteren akıllı aygıtla katılacaklarını belirten Karakaş, “Akıllı cihazımızı Turkish Cargo ile ABD’ye uğurladık. Global marka seyahatimize “sanal konvoy” ile tüm dünyadan binlerce insan eşlik etti. CES’te dünyaya kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, irtibatlı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli özelliklerimizi temsil eden Use-Case Mobility® kavramımızı anlatacağız” dedi.

MARKAMIZIN DNA’SINDA YER ALAN DUALİTE VE TEKNOLOJİ YENİ LOGOMUZDA BULUŞUYOR

Gürcan Karakaş, 19 Aralık’ta duyurusunu yaptıkları yeni Togg logosunu da kıymetlendirdi. Kullanıcı markası oluşturma sürecini tamamlamaktan memnunluk duyduklarını belirten Karakaş, “Logomuz, Togg’un hayatı kolaylaştıran mobilite tahlilleri yardımıyla teknolojiyi ve insanı, bugünün ve yarının kesişim noktasında bir ortaya getiren, bir teknoloji şirketi olduğunu vurguluyor. Logomuzdaki dualite teması ise doğu ve batı kültürlerinin rasyonel ve duygusal dünyalarını harmanlayarak farklılaşmamızın temelini oluşturuyor” diye konuştu.