Tatlı krizine 9 sağlıklı tahlil önerisi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Hislerimiz, beslenme alışkanlarımızı etkileyebilir. Öfke, hayal kırıklığı, keder ve kimi vakit memnunluk bile tatlı krizlerinin niçini olabilir. Pekala, tatlı krizine girdiğimizde ne yapabiliriz? En yakın dostunuz ‘YüksekTopuklar’ olarak, tatlı krizine 9 sağlıklı tahlil önerisi sunuyoruz.


Öncelikle, şu kuralı aklımızda tutmakta yarar var: Tatlı bir muhtaçlık değil, istektir. Yani, bedenin yaşamsal işlevlerine devam edilmesi için tatlı, gerekli değlidir. Yalnızca keyfimize bakılırsa tüketmek istediğimiz bir besindir. Her mevzuda olduğu üzere tatlı tüketimi konusunda istikrar ve farkındalık kıymetlidir.

Tatlı krizine niye girilir?


Tatlı yemenin bir krize dönüşmesindeki asıl niye tatlıyı fazlaca sevmemiz ya da lezzetli olmasında yatmıyor. Yapılan araştırmalar; makus beslenme, hormonal ve ruhsal durumlar, çeşitli hastalıklar üzere tatlı krizine niye olan biroldukca etmenden bahsetmektedir.

Aslında tatlının bizdeki tesiri nedir?


bilhassa beyaz un ve beyaz undan yapılmış unlu mamuller, şeker, tatlı, pirinç üzere glisemik indeksi yüksek olan sıradan karbonhidratlar ve işlenmiş besinler kan şekerinin süratli bir biçimde yükselmesine yol açar. Buna karşılık da bedendeki düzenekler yükselen kan şekerini süratli bir biçimde düşürür. Bu da kuvvetli bir açlık ve tatlı isteğine yol açar.

Tatlı krizini önlemenin yolları nelerdir?

Çok düşük kalorili katı diyetlerden ve uzun vadeli açlıklardan uzak durun. 4-5 saat aralıklarla beslenmeye ihtimam gösterin.


Taze ve kuru meyveleri tek başına yemek yerine yanına kesinlikle süt, ayran, kefir, yoğurt üzere süt eserleri ya da çiğ badem, fındık, ceviz üzere sağlıklı yağlar ekleyin.

Glisemik indeksi yüksek olan ve kan şekerini süratli yükselten sıradan karbonhidratlar yerine bulgur, kara buğday, tam tahıllı besinler ve kurubaklagiller üzere kompleks karbonhidratları tercih edin.

Günlük lif alımınızı artırın. Lif içeriği yüksek/posalı besinler mide boşalmasını geciktirerek gün ortasında daha uzun s3üre tok kalmanızı ve kan şekerinizin daha istikrarlı olmasını sağlar.

Beslenmenize kefir, yoğurt, tarhana üzere probiyotik besinler ekleyin.


Yemeklerde kucak kucak baharat kullanın. Bilhassa tarçına mutfağınızda yer açın.

kucak kucak su için.

Kâfi ve kaliteli uyumaya ve gerilimden uzak kalmaya itina gösterin.

Sistemli antrenman yaparak seratonin salgılanmasını artırın.

Çok tatlı tüketiminin ziyanları neledir?

Tıpkı biçimde yapılan fazlaca katı diyetler, fazlaca düşük kalorili beslenme ve fazlaca uzun saatler aç kalmak da gün ortasında kan şekerinin düşmesine niye olarak tatlı isteğini artırır. Bunun yanı sıra kimi hastalıklar ya da berbat beslenmeye bağlı olarak gelişen demir, krom ve magnezyum üzere minerallerin eksikliği de tatlı krizlerinin daha sık yaşanmasına niye olan etmenler içindedır.

Menopoz ve regl öncesi devirde östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak tatlı krizlerinin en çok yaşandığı devirdir. Ayrıyeten duygusal durumlar, ağır gerilim ve depresyon süreci de tatlı krizlerine yol açabilir.