Tartım yaparken bu 5 hatadan kaçınmalısınız

Emel

Global Mod
Global Mod
Azalmak mı, Kazanmak mı? Ölçeklere bir bakış bunu ele verir. Ancak hayal kırıklığını önlemek için akılda tutulması gereken birkaç faktör vardır.

Kilonuzu takip etmek istiyorsanız, zaman zaman tartının üzerine çıkarsınız. Özellikle bir diyet sırasında, bu birçokları için bunun bir parçasıdır. Bununla birlikte, ağırlıktaki hafif dalgalanmalar normaldir. Bu nedenle, kendinizi doğru bir şekilde nasıl tartacağınızı bilmelisiniz. Bu, kendi motivasyonunuz için büyük önem taşıyabilir. Tartım yaparken kaçınılması gereken beş hata.

1. Hata: Yanlış zamanda tartıldı

Tartının doğru vücut ağırlığını göstermesi ve güvenilir veya karşılaştırılabilir sonuçlar vermesi için tartıya doğru zamanda basmanız önemlidir. Ve bu, sabah kalktıktan hemen sonra veya akşam yatmadan önce değil.

2. Hata: Terazi yanlış yerde

Terazi: Sağlam bir yüzeye yerleştirilmelidir.
Terazi: Sağlam bir yüzeye yerleştirilmelidir.

Terazi: Sağlam bir yüzeye yerleştirilmelidir. (Kaynak: agefotostock/imago-images-pictures)

Ancak sadece doğru zaman değil, terazinin doğru yerleşimi de çok önemlidir. Kilonuz sık sık dalgalanıyorsa bunun nedeni terazinizin yanlış yüzeyde olması olabilir. Halılar ve diğer yumuşak zemin kaplamaları, düz olmayan karo zeminler gibi tartım için uygun değildir.

Teraziyi düz, düz ve sağlam bir zemine yerleştirmek en iyisidir. İdeal olarak, her zaman aynı yerde tartılmalısınız çünkü bu şekilde ağırlık dalgalanmalarının yanlış yüzeyden kaynaklanmadığından emin olabilirsiniz.

3. Hata: Çok sık tartmak

Pek çok kişinin özellikle diyet yaparken yaptığı bir diğer hata da kilo vermelerine yardımcı olacağını düşündükleri için her gün tartılmalarıdır. Aslında, bu aslında motivasyon için zararlı olabilir.

Bunun yerine, kilo verme aşamasında haftada bir kez – ve sonrasında – tercihen haftanın aynı günü ve aynı saatte tartılmanız yeterlidir, çünkü ağırlık belirli dalgalanmalara tabidir. Belirsizlik ve strese neden olma olasılığı daha yüksek olabileceğinden, her 200 gramı not almamak daha iyidir.

İstediğiniz kiloya ulaştıktan sonra her hafta tartılmayı bırakmamalısınız. Çünkü özellikle diyet sonrasında kiloya dikkat etmeye devam etmek önemlidir çünkü kiloyu korumak genellikle en zor aşamadır. Örneğin, tekrar bir iki kilo aldığınızı fark etmezseniz, erken önlem alamazsınız.

4. Hata: Birden fazla ölçek kullanın

Pek çok aşçı suyu bozabileceği gibi, birden fazla terazi de farklı ağırlık okumaları gösterebilir. Bunun nedeni, terazilerin genellikle farklı şekilde kalibre edilmesidir. Bu nedenle, örneğin karşılaştırılabilir reklamları tercih ediyorsanız, arkadaşlarınızda, akrabalarınızda veya spor salonunda tartılmayı tercih etmezsiniz.

Uç: Tartıya kıyafetsiz, iç çamaşırıyla veya hep aynı kıyafetlerle çıkmanız da mantıklı. Bu size karşılaştırılabilir sonuçlar verecektir.

5. Hata: Yanlış zamanda tartmak

Tartım: Duştan hemen sonra tartıya çıkmak iyi bir fikir değil.
Tartım: Duştan hemen sonra tartıya çıkmak iyi bir fikir değil.

Tartım: Duştan hemen sonra tartıya çıkmak iyi bir fikir değil. (Kaynak: fstop123/getty-images-pictures)

Sadece doğru zaman değil, aynı zamanda doğru zaman da tartının görüntüsünü etkiler. Islak saç da ağırlığı etkileyebileceğinden, duştan hemen sonra kendinizi tartmamak en iyisidir – bu durumda, özellikle uzun saçlarda ekran daha yüksek olabilir.

Regl döneminde kilonun üç kilograma kadar çıkabileceğini bilmek de kadınlara iyi geliyor. Bunun nedeni, su tutmanın meydana gelebilmesidir, ancak döngüden sonra kendi kendine kaybolacaktır. Yani: sadece adetinizden sonra tekrar tartılmak daha iyidir.