Taksim’de çarşaf tartışması: 5 yıl mahpus istemi

Samuag

New member
İstanbul’da Taksim İstiklal Caddesi’nde bir bayan ile çarşaf giyen üç genç içinde 13 Mart günü çarşaf tartışması hayatış, tartışma toplumsal medyanın da gündemine oturmuştu.

Çarşafın kanunen yasak olduğunu sav eden bayan ile çarşaflı genç kızların, “Özgür bir ülkede yaşıyoruz” kelamları üzerine, “Çok özgürüz fakat çarşaf yasak kızım. Siz gerici misiniz” demişti.

Olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Cürümleri Ofisi tarafınca soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında tartışma yaşayan 21 yaşındaki Selva B., 20 yaşındaki Hasret B. ile 16 yaşındaki Amine H.’nin sözleri alındı.

TÜRK MÜSÜNÜZ, ARAP MISINIZ?

Kızlar yanlarına bir bayanın geldiğini, “Türk müsünüz, Arap mısınız? Bu ülkede kara çarşaf yasak. Sizi burada kabul etmiyoruz. Siz gericisiniz. Ben Atatürk’ün son kuşağıyım. Gidin namaz vakti namazınızı kılın pis Araplar” formunda kelamlar sarf ettiğini ve şikayetçi olduklarını belirtti.

“PİŞMANIM”

Kelamları sarf ettiği belirlenen 78 yaşındaki Emel C., olay günü kızlara “Türk müsünüz” diye sorduğunu, kendilerinin Türk olduklarını söylemesi üzerine siyah çarşaf giymeleri niçiniyle kimi kelamlar sarf ettiğini anlatıp, “niçin bu türlü giyindiklerini sordum, yaptığımın yanlış olduğunu anladım. Pişmanım” tabirlerini kullandı.

ASLİYE CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAK

Savcılıkça hazırlanan iddianamede, kuşkulu Emel C.’nin dini inanç ve kanaat hürriyetine sahip olan kızlara yönelik onları inançlarından dolayı kınadığı, suçladığı, inançları gereği giymiş oldukları kıyafet ile ilgili İstiklal Caddesi üzere kalabalık bir yerde rencide edici telaffuzlarda bulunduğu anlatıldı.

Aksiyonun gerçekleşmiş olduğu yer prestijiyle kamu güvenliği açısından yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı üzere, halkın aşikâr bir kısmına karşı düşmanca tutumlar gösterilmesine niye olan Emel C.’nin halkı kin ve nefrete tahrik ettiği açıklandı. Emel C.’nin 1 yıl 3 aydan 5 yıl 4 aya kadar mahpusu istendi. Dava, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.