Sunny’nin yerli üretim Viomi robot süpürge planının bilgileri aşikâr oldu

RAM

New member
Çinli robot süpürge markası Viomi ile Sunny içinde robot süpürgelerin Türkiye’de üretilmesi için iş birliği yapıldı. Daha evvelki duyurusunu yaptığımız bu iş birliğinin bilgileri muhakkak oldu. İstanbul’daki Sunny Elektronik tesislerinde pilot üretim başladı. Yerli üretim Viomi robot süpürgelerin Ocak ayı içerisinde satışa sunulması bekleniyor. Sunny Elektronik bu robot süpürgeleri yalnızca üretmekle kalmayacak; geliştirme, satış ve dağıtım alanlarında da yetkili olacak.

İstanbul’daki Sunny Elektronik mağazasında Viomi markasının Alpha 2 Pro, V5 ve V5 Pro modelleri üretilecek. Sunny Elektronik, Viomi robot süpürgelerinin üretiminin yanı sıra satış daha sonrası dayanak ve dağıtım hususlarında da yetkili olacak. Bu niçinle Türkiye’deki robot süpürge pazarının kıymetli meselelerinden olan “satış daha sonrası takviye bulamama” sıkıntısına tahlil getirecek. Bu sayede Türkiye’de robot süpürge pazarında kısa müddette büyük büyüme bekleniyor. Birinci yılın sonunda Pazar hissesinin yüzde 30’a ulaşması hedefleniyor.

Satış maksadı 300 bin

2022’de Türkiye’de 1 milyon robot süpürge satışı bekleniyor. Sunny’nin satış maksadı ise 300 bin. Belirtilene bakılırsa firmanın üretim kapasitesi ve mevcut altyapısı bu ölçüsü karşılayabilecek durumda. Sunny Elektronik’in İstanbul’daki üretim tesisi 110 bin metrekare kapalı alana sahip. Türkiye’nin en büyük 3 elektronik üreticisinden birisi pozisyonunda.

Uygun fiyatlı olacak

Yerli üretimin avantajları yardımıyla Viomi robot süpürgelerin yüzde daha uygun fiyatlarla satışa çıkacağı tabir ediliyor. Fiyatlar üzerinde yerli üretimin yararının yüzde 15 düzeyinde olması bekleniyor.

Dokuz ülkeye ihraç edilecek

Türkiye’de üretilen robot süpürgeler birinci vakit içinderda Türkiye pazarına daha sonra da yurt dışına sunulacak. Yılın ikinci yarısında Alpha 2 Pro, V5 ve V5 Pro modellerinin dokuz ülkeye ihracatının yapılması bekleniyor.