Son dakika… Restoranlardan flaş talep: 2 doz aşısı olmayan girmesin

Professional

New member
Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) İdare Konseyi Lideri Kaya Demirer, 1 Eylül’den itibaren restoran, kafe, gece kulübü, spor salonu, sinema, konser ve düğün salonu üzere yerlerde bulunacaklara 2 doz aşı zaruriliği getirilmesi davetinde bulundu.

Demirer, yaptığı yazılı açıklamada, global çapta trajik problemler yaratan Kovid-19 salgınının delta varyantı ile 4. dalga tesirini göstermeye hazırlandığını, bayram sonraki gözlemlenen olay sayısındaki artışın kendilerini sıkıntı geçecek bir sonbahar periyodu ile karşı karşıya bıraktığını bildirdi.

Ekonomiyi durma noktasına getiren epeyce sert karantina tedbirleri yaşadıklarını, 18 aylık salgın sürecinde çalışamadıklarını, uzun mühlet kapalı kaldıklarını anlatan Demirer, kısıtlı saatlerde faaliyet göstermeye çalıştıklarını, hala ruhsat saatlerine bakılırsa faaliyetlerini tam olarak sürdüremediklerini aktardı.
Demirer, salgının bedelini ekonomik ve toplumsal olarak ödediklerini belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Bugün salgının tekrar geri gelmemek üzere ortadan kalktığını düşünmek için erken. Ancak bugün 18 aydır süren gayrette gelinen noktada insanlık için bir umut var, zira aşı var. Aşı, tercih değil toplumsal sorumluluktur. İnanıyoruz ki ferdi özgürlükler lakin toplumsal korunabilir. Şu anda mümkün olan tek seçenek ömrü korumak için virüsle inançlı bir biçimde bir ortada yaşamak, toplumun farkındalığını ve kurallara ahengi artırmaktır. Toplumsal bağışıklığı yakalamak da artık bir yol olarak gözükmektedir. Çünkü iki doz aşısını tamamlamış bireylerin virüsle temaslarında varyantı ne olursa olsun ağır bir hadise durumunun gerçekleşmediğini tüm dünyada gözlemliyoruz.”

“1 EYLÜL’DEN İTİBAREN YALNIZCA İKİ DOZ AŞI YAPTIRANLAR RESTORANLARA GİREBİLSİN”

Kaya Demirer, TURYİD olarak hükümetin dayanağıyla gerçekleşebilecek iki yeni tekliflerinin bulunduğunu kaydederek, şu tabirleri kullandı:

“Birincisi; 1 Eylül’den itibaren lokanta, kafe, bar, gece kulübü, kıraathane, spor salonları, her türlü karşılaşma alanları, sinema, tiyatro, konser ve düğün ve özel davetlere katılacak konuk ve müşterilerin 2 doz aşıyı yaptırmış olması zaruriliği getirilmesi. İkincisi; 1 Eylül’den itibaren 2 doz aşısını yaptırmaktan imtina etmiş dal çalışanlarımızın kanun değişikliğiyle patronun inisiyatifinde ileri bir tarihe kadar tek taraflı bir karar ile mecburî fiyatsız izine çıkartılabilmesi durumu. Önerdiğimiz bu iki unsurun 1 Eylül prestijiyle yürürlüğe girebilmesi için 1 Ağustos’ta bu sonucun açıklanmasıyla 4 haftalık müddet ortasında hiç aşılanmamış bireylerin dahi iki doz aşısını tamamlaması sağlanmış olacaktır.”

Demirer, dünyada aşıya ulaşamadığı için büyük zorluklar çeken toplumların bulunduğunu anımsatarak, tedarik sorunu bulunmayan Türkiye’de aşıdan imtina edenlere “bu sefer siz evlerinizde kalın biz emeğimize, ekmeğimize ve toplumsal hayatımıza sahip çıkalım” demek istediklerini bildirdi.


: İlginizi Çekebilir

  • Türkiye ve KKTC’nin adımı daha sonrası ne yapacaklarını şaşırdılar… ‘Maraş’ misillemesi!
  • İkna edilmesi gereken 22 milyon 182 bin kişi…
  • Dünya Savaşı için tarih verdi!