Skandal araştırma! Dünyada kriz büyüyor… Dev şirketlerden palavra tabir

Professional

New member
Yeni İklim Enstitüsü ve Karbon Piyasalarını İnceleme isimli sivil toplum kuruluşlarının incelediği 25 şirketin içinde Google, Amazon, Ikea, Apple ve Nestle bulunuyor. Bu şirketlerin net sıfır karbon maksatlarına ulaşmak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için kamuoyuna duyurdukları iklim stratejilerini inceleyen çalışma, şirketlerin büyük çoğunluğunun iklim krizinin gerektirdiği yeni çalışma şartlarına ve biçimlerine gereğince süratli biçimde adapte olamadığını öne sürüyor.

Raporda yer alan şirketlerden kimileri BBC’ye araştırmanın biçimlerini gerçek bulmadıklarını, aslında iklim krizinin tesirleriyle çaba etmekte değerli yol kat ettiklerini belirtti. Tüketiciler, dünyadaki en büyük şirketlerin iklim kriziyle çabada ön sırada olmasını bekliyor ve daha ‘yeşil’ olmasını talep ediyor. Lakin bu çalışmanın bulgularına göre incelenen 25 şirket, global sera gazı emisyonunun tamamının yüzde 5’inden sorumlu.

Kurumsal İklim Sorumluluğu isimli çalışmaya bakılırsa bu dev şirketlerin karbon ayak izleri fazlaca büyük. Lakin bunun yanı sıra dünyada iklim krizinin tesirleriyle uğraş etme çalışmalarında liderlik edebilecek pozisyondalar. Lakin dünyada kurumsal iklim taahhütlerinin gitgide çoğaldığı bu vakitte iklim krizinde gerçek öncüleri ayırt etmek zorlaşıyor.

Araştırmanın baş muharriri Thomas Day, takımının birinci etapta kurumsal şirketler içinde iklim krizi ile uğraşta yeterli örnekleri tespit etmek için yola çıktığını, lakin inceledikleri şirketlerin kelamları ve hareketleri içindeki tutarsızlıkları görür görmez hayal kırıklığına uğradıklarını anlattı.


Amazon verdiği bir demeçte, “İklim krizinin hayli önemli bir sorun olduğunun ve hemen harekete geçmemiz gerektiğinin farkındayız. Bunu göz önünde bulundurarak iklim amaçlarımızı belirledik. 2040 yılına kadar net sıfır karbon gayemize ulaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Nestle ise, “Taahhütlerimiz ve çalışmalarımızın incelenmesine sıcak bakıyoruz lakin Yeni İklim Enstitüsü’nün çalışmasında yanlışlıklar var, hem de bizim bahse yaklaşımımızı yansıtmıyor” tabirini verdi.

HİÇBİR ŞİRKET YÜKSEK PUAN ALAMADI

Uzmanlar, tüm dünyanın 2050 yılına kadar sıcaklık artışını durdurmak için net sıfır karbon gayesine ulaşması gerektiğini vurguluyor. Bunu başarmak için atmosfere salınan sera gazını önemli ölçüde azaltmak gerekiyor. Şirketler kendi iklim maksatlarını kendi belirliyor ve uygulamaya koyuyor. Google, 2030 yılına kadar ‘karbonsuz’ olmayı taahhüt ederken Ikea, 2030’a kadar ‘iklim pozitif’ olacağını öne sürüyor.

Çalışmada incelenen her şirkete bir ‘dürüstlük’ puanı verildi. Birtakım şirketlerin iklim gayeleri doğrultusunda performanslarının başkalarından daha âlâ olduğu tespit edildi. Lakin hiç bir şirkete yüksek puan verilmedi. Puanlama kriterlerinden kimileri karbon salım figürlerinin yayımlanması, karbon salım kaynaklarının belirlenmesi ve bütün bu ayrıntıların anlaşılabilir bir biçimde sunulması.


Araştırma, şirketlerin iklim amaçlarının uygulanması durumunda karbon salımlarının sadece yüzde 40 civarında düşeceğini, yani hiç bir vakit ‘net sıfıra’ ulaşılamayacaklarını tespit etti. İncelenen 25 şirketten yalnızca üçünün karbon salımlarını düşürmek konusunda önemli olduğu öne sürülüyor. Bu şirketler Maersk, Vodafone ve Deutsche Telekom.HIRSLI TAAHHÜTLER YETERSİZ KALIYOR


Çalışma beraberinde şirketlerin iklim amaçları konusunda kullandıkları lisanın uygun olmadığını söz ediyor. Day, “Şirketlerin hırslı taahhütleri artık yetersiz kalıyor” diyor. Day ve araştırma takımı, şirket kullanıcılarının şirketlerin iklim amaçlarına ne kadar uyduğunu anlamakta zorlanacağına dikkat çekiyor, bilgi ve dataların fazlaca karışık olduğunu belirtiyor.

Day, birtakım karbon salımı bilgilerinin şirketin direkt operasyonlarından değil de kullanıcıların tüketiminden kaynaklandığını, şirketlerin bu tarafta sunduğu iklim maksatlarında eksiklikler olduğunu söylüyor. Rapora bakılırsa Apple’ın karbon ayak izinin yüzde 70’i tüketicilerin kullanmasından kaynaklanıyor.

İkea, BBC’ye verdiği demeçte şirketlerin iklim gayelerinin incelenmesini olumlu karşıladıklarını söz etti. Google ise, “İklim amaçlarımızın kapsamını açıkça tanımlıyoruz ve bu maksatlara yönelik çalışmalarımızı daima belgeliyoruz” açıklamasını yaptı.