Şişli’de yangında mahsur kalan yaşlı bayan kurtarıldı

Samuag

New member
Duatepe Mahallesi Savaş Sokak 40 numarada saat 19.15 sıralarında 4 katlı binanın en üst katında tek başına yaşayan bayanın oturduğu dairede elektrik sobası kablolarının tutuşması niçiniyle yangın çıktı. Dairenin penceresinden sızan dumanı fark eden sokak sakinlerinin haber vermesi üzerine olay yerine itfaiye grupları sevk edildi. Bu sırada içeri giren kimi vatandaşlar, kapılara vurarak bina sakinlerini uyarmaya çalıştı.

Yangının çıktığı dairenin kapısını çalan vatandaşlar, alzheimer hastası olduğu öğrenilen 85 yaşındaki hanımın dışarı çıkmaması üzerine kapıyı kırmak istedi. Tüm gayretlerine karşın demir kapıyı kıramayan vatandaşlar, bu sefer çatı katında yaşayan yürüme engelli bayanın yardımına koştu. Kendi başına dışarı çıkamayan bayan, bir vatandaş tarafınca kucaklanarak aşağı indirildi.

İtfaiye takımları, yangının çıktığı dairede mahsur kalan bayanı kurtarmak için yangın merdiveni sayesinde pencereden içeri girdi. Kapıyı içeriden açan itfaiye grupları, dumandan etkilendiği öğrenilen bayanı dışarı çıkardı. Bayan, sıhhat takımlarının olay yerinde yaptığı birinci müdahalenin akabinde ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Yangın itfaiye takımlarınca kısa müddette söndürülürken, dairede küçük çapta hasar oluştu.

Çatı katında mahsur kalan bayanı kurtaran Doğan Korkusuz, “Ben kapıda arkadaşımla birlikte oturuyordum. Yukardan teyzenin sesini duydum, dumanlar çıkıyordu. Teyzede yangın var diye bağırıyordu. Ben de koşarak üst kata çıktım. Kapısına vurdum ancak açmadı. tekrar vurdum açmadı. Komşusuna sordum, alzheimer hastalığı varmış. Duymadı beni galiba, itfaiyeyi aradık itfaiye geldi. daha sonra gördük ki üst katta bir teyze daha varmış, o da alzheimer hastasıymış. Onun kapısını çaldım, kapıyı açtı lakin onun katında yangın yoktu. ‘Gel abla aşağı inelim’ dedim. Beni duymuyordu, ben de onu kucağıma alıp aşağı indirdim. ondan sonrasında itfaiye geldi üst kata çıktı. Binada mahsur kalan bayanı kurtardılar” dedi.