Samuray kılıçlı katilin annesi: o biçimde yaşamasına müsaade vermezdim

Samuag

New member
Samuray kılıçlı cani Can Göktuğ Boz’un avukat annesi, oğlunun avukatlığını yapmayacağını duyurdu.

Ataşehir’de hiç tanımadığı 28 yaşındaki Başak Cengiz’i yolda yürürken samuray kılıcıyla öldürdüğü nedeni öne sürülerek tutuklanan Can Göktuğ Boz’un annesi Ayşe Necla Yomralıoğlu yazılı açıklama yaptı.

Yomralıoğlu açıklamasında bedenen ve ruhsal olarak ayakta duracak gücü kendinde bulamadığını belirterek, “Günlerdir basında yer alan ve kamuoyunun vicdanını derinden sarsan, bu elim olayın tarafı olmak, evladımın bu biçimde vahim bir olaya niçiniyet vermiş olması sebebiyle hayli büyük bir utanç duyuyorum” dedi.

“GENÇ BİR KIZIN ÖLMESİ BENİ KAHREDİYOR”

Yomralıoğlu açıklamasında “Gencecik bir kız çocuğunun hayatını bu biçimdesine vahim bir olay sonucunda kaybetmiş olması beni kahrediyor. Ömrüm boyunca Başak Cengiz ve ailesinin acısını vicdanımda taşıyacağım. hayatını kaybeden yavrumuz ve ailesi için hiç dinmeyecek bir acı arasındayim” sözlerine yer verirken oğlunun ruhsal sıkıntılarının olduğunu kabul etti.

“ELİMDEN GELENİ YAPTIM”

Oğlu Boz’un bebekliğinden yetişkinliğine kadar daima yanında olduğunu belirten Yomralıoğlu, oğlunun ergenlik daha sonrasında önemli bir ruhsal problemleri olduğunu ve tedavisi için elinden geleni yaptığını tez etti.

Oğlunun uyuşturucu unsur bağımlılığı niçiniyle sırf kendine ziyan verdiğini belirten avukat anne “Bu bağımlılıktan da gördüğü tedavi sonucunda kurtuldu. Göktuğ’un babası Ali Boz ile boşanma sonucu almamız ardından sağlıklı düşünememesi niçiniyle Göktuğ benimle olan tüm irtibatını ve diyaloğunu kesti hatta beni görmek ona yeterli gelmemeye başladı” halinde konuştu.

“BENLE YAŞAMAYI REDDETTİ”

Yomralıoğlu, eşiyle boşanmasının akabinde oğlunun babasıyla yaşamaya başladığını, Baba Ali Boz’un da yeni bir hayat kurmasının akabinde oğlunun tüm ısrarlarına karşın kendisiyle yaşamayı reddettiğini söylemiş oldu.

Avukat Yomralıoğlu açıklamasını şu tabirlere yer verdi:

“Ben 3 yıldır evladıma hasret yaşıyorum. Ne sesini duymama ne de onu görmeme müsaade etmedi. Tekraren kere ikamet ettiği sitenin önüne gittim ve site güvenliğinden geçemediğim için sitenin önünde bekleyerek onu görmeye çalıştım. Göktuğ’un babası Ali Boz ile Göktuğ’un durumu ve ömrü ile ilgili bilgi almak maksadıyla her gün görüşüyordum. Ruhsal durumu, sıhhati, beslenmesi, sporu tümüyle ne durumda olduğu hakkında her gün ancak her gün irtibat halindeydik. Göktuğ’u ortasında kaldığı yalnızlık durumunda çıkartabilmek ismine tekraren kere onunla tıpkı konutu paylaşmak istediğimi en azından onu görmeme müsaade vermesini, ona erişemediğim için babası Ali Boz aracılığıyla talep ettim.”

Yomralıoğlu, oğluyla en son Eylül ayında görüşebildiklerini ve kelam konusu görüşmenin akabinde oğlunun hem bedenen tıpkı vakitte ruhen makus durumda olduğunu gözlemlediğini belirtti.

“BİRİNE ZİYAN VERME İHTİMALİ AKLIMA GELMEDİ”

Yomralıoğlu, bu müşahedenin akabinde babasının oğluyla daha fazla vakit geçirmesini ve onunla uyumasını rica ettiğini öne sürülen açıklama şöyleki devam etti: “Ancak tüm bu durum içerisinde Göktuğ’un birine ziyan verme ihtimali bir sefer dahi aklıma gelmedi. Çünkü çocukluğundan bugüne canlı cansız hiç bir varlığa ziyan veren bir hali olmadı tam bilakis olabildiğine ürkek bir çocuktu.”

“öyleyse YAŞAMASINA MÜSAADE ETMEZDİM”

Oğlunun kendini yalnız hissetmesinden ve kendine ruhen ve bedenen ziyan vermesinden korktuğunu belirten anne, “Benimle yaşamasını sağlamak ve tedavi sürecini devam ettirebilmek için daima hekimler, tedavi biçimleri ve çıkış yolları aradım ve hiç pes etmedim. Göktuğ’un meskeninde yer alan yazıları, notları, yaşadığı meskenin durumunu basında yer alan haberlerden gördüm. Ben çocuğumun meskenine adım atıp bu durumu gorebilseydim hal bu türlü olunca yaşamasına müsaade etmezdim, gerekirse kolluk kuvvetleriyle de olsa tedavi görmesini sağlardım” dedi.

“SAVUNULACAK BİR YANI YOK”

Can Göktuğ Boz ve Başak Cengiz’in ömrünü koruyamamış olmamasının kendisini kahrettiğini belirten Yomralıoğlu, “Olayın vahimliği ve yaşadığım his durumunun karışıklığı niçiniyle Göktuğ’un tutuklanmasına karar verilen Sulh Ceza Hâkimliği sorgusuna ceza hukukçusu olamamama karşın avukatı olarak katıldım. Ne oğlumu savunacak ne de hareketlerini savunacak değilim. Çünkü yaşananların savunulacak bir yanı yok; bunu olayın faili olan oğlum da açıkça ikrar ediyor” biçiminde konuştu.

“‘OĞLUM ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GEZSİN’ DİYEMEM”

Oğlunu işlediği hatadan dolayı kurtarmaya çalışmadığını ve prestijinin zedelenmesini istemediğini belirten Yomralıoğlu, “Olayın faili olan oğlumun avukatı olarak belgeye müdahil olmam ve ruhsal sıkıntıları olduğunu ileri sürmem niçiniyle oğlumu işlediği cürümden kurtarmaya çalıştığım düşünülüyor. hayatının baharında gencecik bir kız benim oğlumun aksiyonu niçiniyle son nefesini vermişken ‘Ben oğlum elini kolunu sallayarak gezsin’ diyemem, isteyemem. Bunu ne bir anne ne bir bayan ne de bir avukat olarak isteyemem” dedi.

“YAYIN YASAĞI KARARINDA MÜDAHALEM YOK”

Soruşturma belgesine oğlunun cezai ehliyetinin sorgulanmasını için 17 Kasım tarihinde dilekçe sunduğunu belirten Yomralıoğlu, “Bu dilekçe benim bu belgeye sunacağım son dilekçe olacaktır. Ayrıyeten savcılık tarafınca verilen yayın yasağı sonucunda da rastgele bir müdahalemin olmadığını, mevcut belgede bu istikamette bir talebimin olmadığını da bildirmek mecburiliği hissediyorum. Bahse mevzu yasak taraflardan bağımsız olarak re’sen alınmıştır” biçiminde konuştu.

“İSTİFA EDİYORUM”

“Yargı tarafınca verilecek karar karşısında boynum kıldan incedir” diyen anne, “Her ne kadar sorumsuz olmakla itham edilsem de bugün sorumluluk şuuruyla hareket ediyorum ve sorumlu bir anne, sorumlu bir avukat, sorumlu bir bayan sorumlu bir vatandaş olarak yarın gün sonu itibariyle oğlum Can Göktuğ Boz’un müdafiliğinden istifa ediyorum. Yapılacak inceleme ve mahkeme tarafınca verilecek sonucun sadece gerçeği yansıtmasını ve adaletli olmasını temenni ediyorum” formunda konuşmasını sonlandırdı.