Samsung, Tizen’i başka TV markalarının kullanmasına açıyor

RAM

New member
Güney Koreli teknoloji devi Samsung kısa müddet evvel gerçekleştirdiği sanal SDC 2021 geliştirici konferansı sırasında Tizen işletim sisteminin öteki akıllı TV üreticilerine sunulacağını resmi olarak duyurdu.

Üçüncü taraf markalar küçük bir fiyat karşılığında Tizen TV Platform Lisanslama hizmetine erişim sağlayabilecekler. Bu sayede Samsung’un yazılım platformunu aygıtlarına yüklemeleri mümkün olacak. Ayrıyeten akıllı TV’lerini Tizen logosuyla pazarlayabileceklerini de belirtelim.

Samsung da yarışa katıldı

Akıllı TV pazarının önde gelen markalarından biri olan Samsung bu atılımıyla, işletim sistemini başka şirketlere açan üreticiler ortasına geç de olsa katıldı. Bugün biroldukça TV markası esasen webOS (LG), Android TV (Google) ve Fire TV (Amazon) platformlarına erişim sağlayabiliyor.

Hangi üreticilerin Tizen platformuna ilgi göstereceğini ilerleyen günlerde daima birlikte nazaranceğiz. Bu ortada Samsung, işletim sistemini rakiplerine açmanın yanı sıra Tizen’i temel alan TV’lerde kullanılabilecek bulut tabanlı bir oyun hizmeti de tanıttı.