Şahap Kavcıoğlu’nun konuşmasından daha sonra dolar 9 lira oldu

Professional

New member
Dolar 11 Ekim Pazartesi günü prestijiyle 9 lira oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu, “Pandemi koşullarına karşın yılı 15-17 milyar dolar içinde bir cari açıkla kapatıp önümüzdeki senelerda da cari açığı çözmüş, faizi ve kuru epeyce daha istikrarlı bir ülke haline geleceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Önümüzdeki yıl da enflasyon onunla birlikte inecektir emin olabilirsiniz.” açıklaması yapmıştı.


Bu sabah 8.96 ile güne başlayan dolar gün ortasında 8,91’e kadar inmişti. Kavcıoğlu’nun TBMM’deki sunumuyla bir arada dolar bir daha yükselişe geçerek 8.96 düzeyine geri döndü.


Merkez Bankası’nın faiz sonucu daha sonrası yükselişini sürdüren Dolar/TL, geçen haftanın kapanışında yeni tarihi doruğu olan 8,9750’yi görmüştü. Yeni haftanın açılışında aşağı istikametli seyir izleyen dolar/TL, günün birinci kısmında 8,9134’e kadar geriledi.

KAVCIOĞLU: BU MERKEZ BANKASI BİZİM

Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, TBMM’de yaptığı konuşmada, Ağustos ayı olarak cari fazla veren bir ülke durumundayız. Pandemi kaidelerine karşın yılı 15-17 milyar dolar içinde bir cari açıkla kapatıp önümüzdeki senelerda da cari açığı çözmüş, faizi ve kuru epeyce daha istikrarlı bir ülke haline geleceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Cari dengeyi sağlamış, faizi ve kuru istikrarlı bir ülkeyi oluşturmak üzere tüm çalışmalarımızı yapıyoruz. Önümüzdeki yıl da enflasyon onunla birlikte inecektir emin olabilirsiniz. Dünya pandemide bitti, Türkiye dimdik ayakta. Bunu söylemiş olduğimde ‘Bir bürokrat olarak siyaset yapıyor’ diyorsunuz. Dünyada Merkez Bankası siyasetleriyle bu işi en düzgün yapan bankalardan ve ülkelerden bir tanesiyiz. Bu ülke, bu Merkez Bankası bizim.” tabirlerini kullandı.