Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan ‘Omicron varyantı’ açıklaması

Samuag

New member
Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısı daha sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Omicron varyantına ilgi gelen soru üzerine Koca, “Bununla ilgili dün de Uğur hoca ile görüştüm bir iki hafta ortasında MRNA aşısına ne kadar tesir edeceğini söyleyecekler. Yeni aşıya gereksinim var mı yok mu açıklayacaklar. Bu varyanta özel bir şey gerekiyor mu gerekmiyor mu onu da bir iki hafta ortasında söyleyecekler.” bilgisini verdi.

Koca, TURKOVAC’ın acil kullanım onayına ait soru üzerine şunları kaydetti:

“Acil kullanım onayı bizim dışımızda olan bir şey. Zannediyorum, yıl bitmeden olacağını varsayım ediyorum aralık ortasında bekliyoruz. Üretimin de küçük ölçekli, 2 küçük ölçekli üretim tamamlandı. Büyük ölçekli 250 bin dozluk büyüklüğünde olan bir ölçek o da 29’unda yanı bugün dolumu sona erdi. İki haftalık mühletini bekliyoruz. Üretim de büyük ölçekli bir taraftan.”

Ek önlemlere ait soru üzerine Koca, “İlave önlem önermiyoruz, önerdiğimiz daha doğrusu bu vakitte varyant bulunmasına karşın bir kapatma durumunu düşünmüyoruz. Daha evvel önerdiğimiz şahsi güvenlik çemberi şahsi önlemler maske uzaklık üzere artı kapalı ortamlarda uzun mühlet bulunmama, havalandırılan ortamlarda daha epeyce bulunabilir olma ve ısrarla aşı, aşı, aşı. Zira aşının tesirli olduğunu biliyoruz.” diye konuştu.

Koca, yeni varyantın tesirlerine ait soruya, “Şu an bizde görülmediği için bir şey söylemek güç fakat bilgi manasında görülen yerlere olaylara baktığımızda bulaşıcılığın yüksek olduğu, virülansı ile ilgili daha net bir şey olmadığı, muhtemelen tahminen virülansı düşük bile olabilir. Bu da zannediyorum 1-2 hafta içerisinde netleşir.” tabirini kullandı.

“Delta varyantından tesirli mi” sorusuna Koca, “Şu an bilgiler o tarafta fakat birkaç hafta içerisinde daha netleşir.” dedi.

Bakan Koca, Güney Afrika ile alakalı uçuş sonucunın devam edip etmeyeceğine ait soruya, “Hayır devam bir değişiklik yok.” karşılığını verdi.

Molnupiravir ilacına ait Koca, “Molnupiravir dediğim biçimde yerli üretimi olacak, 3-4 firma bu manada müracaatını yaptı. Benim ’30-35 kat oranında ucuz olacak’ dediğim sayıdan daha ucuz olacak muhtemelen tahminen 50 kat oranında ucuz olacak. Vatandaşımıza fiyatsız olacak.” bilgisini verdi.

Koca, tabipler başta olmak üzere sıhhat çalışanlarının özlük hakları ve emeklilik konusuna ait soruya, “Sağlık çalışanları ile ilgili görüşmeler ağır, birkaç gün ortasında kıymetli, hepimizi sevindirecek gelişmeler olacak.” cevabını verdi.