Pendik’te acil serviste doktora taarruz

Samuag

New member
Olay, 17 Kasım Çarşamba günü sabaha karşı meydana geldi. Argümana bakılırsa, ihbar üzerine polis otelde arbede eden çifti sıhhat denetimi için Pendik Devlet Hastanesi’ne götürdü. Süreçleri yapılan çiftten alkollü olduğu argüman edilen bayan bir anda hastanenin acil servisinde nazaranvli Pratisyen Hekim Esma Demir’e saldırdı. Demir’in saçını tutarak çeken bayana polisler ve etraftakiler müdahale etti. Tabip Demir’in saçı uzun uğraşlar kararı bayandan kurtarılabildi.

Tabip Esma Demir, ismi öğrenilemeyen bayandan şikayetçi oldu. Polis soruşturmasının sürdüğü olayı Demir toplumsal medya hesabından duyurdu. Demir, “Herkese merhaba. Ben acil serviste çalışmakta olan bir hekimim. 17 Kasım günü sabaha karşı nöbette iken fizikî şiddete maruz kaldım. Olay olduğundan beri başımı toplamaya sakin olmaya üzülmemeye çalışıyorum ancak inanın bu hakikaten sandığımdan daha zormuş. Bana birdenbire sebepsiz saldıran şahıs hakkında isimli süreçler başlatıldı. Bu manzaraları buraya koymak beni ne kadar yaralıyor iddia bile edemezsiniz. Lakin görmeyen gözler tahminen bu sefer görür büyük bir farkındalık yaratırım umuduyla bu görüntüyü sizlerle paylaşmak istiyorum. Sıhhat çalışanları olarak birden fazla gün uğradığımız sözel şiddete karşı maalesef reaksiyonsuz kalmaya oldukçatan başlamıştık lakin bu ve bunun üzere olaylar da hiç de az yaşanmıyor biliyorum. Bir gün benim de başıma gelebileceğinin korkusunu çalışırken içimde daima taşıyordum. Mesleğimde 2.yılımın daha başındayken uğradığım bu şiddet ümidimi, şevkimi fazlacaça tüketse de bir daha de haykırmak istiyorum. Buna ne vakit, nasıl, kim ‘dur’ diyecek, bilmiyorum lakin artık YETER” sözlerine yer verdi.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “2020’de yapılan değişiklikle, sıhhat çalışanlarına yönelik şiddet kabahatlerinin cezasını yasa 1,5’la çarpıyor. Sonuç alamadık. İki yıllık doktor arkadaşımız Dr. Esma’ya yapılan akın epey sayıdaki hadiseden biri. ‘Artık yeter’ çığlığı. Sorun tüm toplumun. Toplumu harekete geçireceğiz.” açıklamasında bulundu.