OPEC+ petrol üretiminde artışa devam edecek

Ethereum

New member
Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin güç ve petrol bakanlarının piyasa şartlarını kıymetlendirmek ve ocak ayı prestijiyle uygulanacak üretim kesintisi ölçüsünü görüşmek üzere bir ortaya geldiği 23. Bakanlar Toplantısı görüntü konferans tekniğiyle yapıldı.

OPEC’ten yapılan açıklamada, kümenin mevcut petrol piyasası temelleri doğrultusunda, ocak ayı için de günlük 400 bin varil üretim artışına gitme sonucu aldığı söz edildi.

Kümenin, Covid-19 salgınıyla ilgili gelişmeleri takip etmek, piyasayı daha yakından izlemek ve gerektiğinde üretim ayarlamaları yapmak için toplantılarına devam edeceği kaydedildi.

OPEC+ kümesinin bir daha sonraki toplantısı 4 Ocak’ta yapılacak.

OPEC+ KÜMESİ ÜRETİM KESİNTİSİ MUAHEDESİ

Salgın kaynaklı talep düşüşü niçiniyle Nisan 2020’de günlük ham petrol üretiminde yaklaşık 10 milyon varillik kesintiye giden küme, talebin toparlanma sürecine girmesiyle kelam konusu üretim kesintilerini nisan ayından bu yana muhakkak aralıklarla hafifçeletmeye başladı.

OPEC+ kümesi, son olarak temmuz ayındaki 19. Bakanlar Toplantısı’nda aldığı karar doğrultusunda ağustos ayından bu yana günlük ham petrol üretimini kademeli olarak her ay 400 bin varil artırdı.

TOPLANTI ÖNCESİ PETROL PİYASALARINDAKİ GELİŞMELER

Salgında birinci şokun atlatılmasının akabinde süratle toparlanma sürecine giren global iktisat talepte artışa yol açarken, petrol fiyatları arzın artan talep karşısında yetersiz kalmasıyla son yılların en yüksek düzeylerine ulaştı.

ABD, akaryakıt meblağlarında da artışa niye olan bu durumdan sorumlu tuttuğu OPEC+ kümesine yüksek petrol meblağlarına karşı üretimini artırma davetinde bulundu.

Lakin küme, daha evvel aldığı karara bağlı kalarak günlük petrol üretiminde her ay kademeli olarak 400 bin varillik artış planına devam etti.

Üretim artışı daveti karşılıksız kalan ABD, büyük petrol tüketicisi ülkelere stratejik petrol rezervlerinden koordineli satış teklifinde bulundu. Talebi Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve İngiltere’den karşılık bulan ülke, 23 Kasım’da stratejik petrol rezervinden 50 milyon varil ham petrolü kullanıma sunacağını duyurdu.

ABD’nin başı çektiği büyük petrol tüketicisi ülkelerin ortak rezerv satışı atağı fiyatlar üzerinde kısmi bir gerilemeye niye olsa da yetersiz kaldı. Petrol fiyatları, Dünya Sıhhat Örgütü’nün 25 Kasım’da Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Covid-19’un yeni bir varyantının tespit edildiğini açıklamasıyla sert düşüş gösterdi.