Okullarda hafta sonu formülü masada: İkili eğitime geçilebilir

Samuag

New member
Kabine toplantısının yanı sıra Ulusal Eğitim Bakanlığı’nda (MEB), pandemi kararları konusunda ilgili bakanlıklarla seri toplantılar yapılıyor.

Toplantılarda 58 bin okul, 18 milyon lise altı öğrencinin sağlıklı bir ortamda eğitim gorebilmesi için okullara, acil olarak toplamda 1 milyar lira gönderildiği bilgisi verildi. Türkiye genelinde sınıf ortalamasının 22 öğrenci olduğu, 30-40 öğrencinin tıpkı sınıfta ders gördüğü vilayetlerin başında, İstanbul ve Şanlıurfa’nın geldiği açıklandı.

VAZİFE VİLAYET MÜDÜRLERİNDE

Hürriyet’in haberine bakılırsa, okullarda pandemi sürecinin gerçek yönetilmesi için, yerelde MEB vilayet müdürlüklerine büyük misyon düştüğü, her vilayet, her ilçe ve her okul için gerekirse farklı tekliflerin gündeme gelebileceği belirtiliyor.

MEB’in bünyesinde pandemi sürecini yöneten uzman bir takım oluşturulduğu, bu takımın Sıhhat Bakanlığı Bilim Şurası üzere çalışacağı, okulların ve öğrencilerin durumuna göre süratle karar değiştirileceği tabir ediliyor.

SEÇENEKLER MASADA

Vilayetlerde, duruma nazaran ikili eğitime geçilen yeni yerlerin olabileceği, birtakım okullarda öğretmen kaydırılmasının gündeme gelebileceği, hafta sonu eğitim üzere formüllerin de seçenek olarak tartışıldığı belirtiliyor. Velilerin okullara hangi aralıkta olacağı üzere konularda da vilayet müdürlüklerinin okulların durumuna bakılırsa karar vermesinin daha hakikat olacağı tartışılıyor.

PCR’IN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Ulusal Eğitim Bakanlığı, haftada iki kere mecburî istenen PCR testlerinin özel eğitim okulları, ortaokul ve ortaöğretim özel öğrenci yurt ve pansiyonları çalışanlarından da talep edileceğini duyurdu. Ayrıyeten çeşitli özel eğitim kurslarının 13 Eylül 2021 tarihinden daha sonra yapılacak imtihanlarında ve ehliyet imtihanlarında da tüm çalışanın aşılı olması yahut 48 saat evvelden PCR testi yaptırması istenecek. Kuralları sağlamayanların imtihanlarda bakılırsav almasına müsaade edilmeyecek.