Okullar neden AfD’ye karşı protestocu seçmenler üretiyor: Sorun burada yatıyor

Emel

Global Mod
Global Mod
Birçok kişi protesto amacıyla aşırı sağcılara oy vermek zorunda olduklarına inanıyor. Demokrasinin hiçbir rol oynamadığı eğitim sistemiyle de ilgili olan bir yanılgı.

Aslına bakılırsa, Linda Teuteberg (FDP) gibi tek bir politikacının partisi, kendisinin daha önce t-online’da verdiği bir röportajda görkemli bir şekilde ilan ettiği ilkeleri yerle bir ederse onu suçlayamazsınız. Başarılı demokrasi eğitiminin okul kültürü meselesi olduğunu söylüyor. “Bu, mümkün olan yerlerde müzakere süreçlerini ve koordinasyonu içerir.” Buna kim karşı çıkmak ister?

Şimdi bu röportaj, FDP ve CDU ile AfD arasındaki ortak oylamadan hemen önce yayınlandı. T-online baş editörü Florian Harms’ın haklı olarak “kırmızı alarm” olarak tanımladığı bir oylama. Bu bir kez daha beklentilerle gerçekler arasındaki büyük farkı gösteriyor.

Bu bizi çok hızlı bir şekilde Alman okul sistemine getiriyor.

Teuteberg’in sözlerinin asıl amacı demokrasi eğitiminin uzun süredir var olduğudur. En azından kağıt üzerinde. Baden-Württemberg eğitim planında yer alan Demokrasi Eğitimi Rehberi (LFDB), röportajda neler okunabileceğini tam olarak anlatıyor.

Okullarda demokrasi eğitimi için zaman yok

“Siyasi eğitimle ilgili mevcut tartışma ve yurttaşlık açısından önemli olan bu tartışmadaki olası eksiklikler göz önüne alındığında, okullarda demokrasi eğitiminin oynayacağı rol çok daha önemli.” Okullarımızın gerçek koşullarına gelince şunu da eklemek gerekir: Bir yerlerde hâlâ vakit varsa, yoksa yok.

(Kaynak: Thomas Clemens)
Bob Blume

Bob Blume bir öğretmen, blog yazarı, podcast yayıncısı ve aktivisttir. 21. yüzyılda eğitimle ilgili kitaplar yazıyor ve sosyal medyada eğitim sorunlarına dair farkındalık yaratıyor. T-online’daki köşesinde keskin kalemi ve kırmızı kalemiyle güncel eğitim konularını yorumluyor. Bir çiçek buluyorsun heyecan ve 100.000’den fazla kişinin takip ettiği Instagram’da. “Okul Hakkında Nefret Ettiğim 10 Şey” kitabı her yerde mevcuttur.

Çünkü demokrasi eğitiminin nasıl uygulandığını çok doğrudan yerinde öğrenebilirsiniz. Tanınmış bir okul müdürü geçenlerde bana üst düzey yöneticilerin benden bir konsept geliştirmemi istediğini açıkladı. Ancak bunu tam olarak kimin yapması gerektiği belirsizliğini korudu. Üstelik bu, her yerde öğretmen sıkıntısının olduğu bir dönemde.

Böylece sorumlu vatandaşları okul dışına gönderme iddiasındaki eğitimin en önemli yönlerinden biri çekmecede kayboluyor.

Bunun sadece sözde protestocu seçmenlerin oy verme davranışlarında da gerçek sonuçlar doğurmadığını görüyoruz. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) yakın zamanda yayınladığı ve Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine kapsamlı bir bakış sunan “Bir Bakışta Eğitim 2023” çalışmasında, “Bunlar nelerdir?” sorusunun yer aldığı bir bölüm yer alıyor. ? eğitimin bir bütün olarak toplum üzerindeki etkileri?”

İnsanların birlikte ve kendi kararlarını vererek öğrendikleri yerde insanlar demokrasiye daha fazla değer verir.

Çarpıcı: Ulusal seçimlerin ne ölçüde özgür ve adil olduğu konusunda Almanya, doğrudan komşularıyla karşılaştırıldığında komşularıyla aynı seviyede; Ancak Danimarka gibi bir ülke Federal Cumhuriyeti açıkça geride bırakıyor. Bu, demokratik tutumların aşınmasını ve Avrupa’da bir olgu olarak popülizmin yükselişini ilgiyle ve endişeyle gözlemleyen herkes için sürpriz olmayabilir.

Ancak öğrenmenin birlikte ve genellikle proje odaklı bir şekilde gerçekleştiği ülkelerde, bir bütün olarak demokrasiye çok daha olumlu bakılması ilginçtir. Danimarka örneğinde 7. sınıfa kadar notsuz öğrenim görüyorsunuz.

OECD araştırması en azından şu bağlantıyı öneren bir tablo çiziyor: İnsanların uzun süre birlikte öğrendiği, çocukların ve gençlerin kendi önceliklerini belirleyebildiği yerlerde demokrasiye destek daha yüksek oluyor.

Bu bir tesadüf değil. Her ne kadar kurumlara ilişkin bilgi kesinlikle önemli bir temel olsa da, demokrasi öncelikle öz-yeterlik duygusu anlamına gelir. Her okuyucu, kendi okul günlerinin ne ölçüde bu tür bir öz-yeterlilik ile karakterize edildiğini hatırlayabilir ve sorabilir. Şu ana kadar yanıtın çoğunlukla temkinli olması muhtemel.

Okul sistemimiz aslında protestocu seçmenler üretiyor

Daha doğru bir ifadeyle Almanya’da çok fazla çocuğun hâlâ pasifliğe mahkum olduğu söylenebilir. Burası da 10, hatta 12 yıl, bazen daha uzun süre ziyaret ettikleri bir yer. Bunca yıl güçsüzlüğe katlanan insanların, bir fark yaratabileceklerine inanmayan insanlara dönüşmelerine gerçekten şaşırabilir miyiz?

Hayır, şöyle diyebilirsiniz: Demokratik eğitim eksikliği protestocu seçmenler yaratır.

Bunun amacı, iddia edilen protestonun mağdur tavrını pekiştirmek değil, çünkü okul sonrası özgürlüğün dahil olmak için kullanıldığı örnekler elbette var.

Ancak konu öncelikli olarak zaten karşılaştırılamayacak olan notlar ve nitelikler olduğunda öncelikler yanlıştır, ancak fiili katılım okul çalışmasının günlük bir parçası değildir.