Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi, Meclis’te kabul edilerek maddeleşti

Samuag

New member
Son dakika haberi! TBMM Genel Heyeti’nde oylanarak maddeleşen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na göre; eğitim öğretim hizmetlerini yürütmekle misyonlu öğretmenlerin atamaları ve mesleksel gelişimleriyle mesleklerinde ilerlemelerinin önü açılacak. Meslek, aday öğretmenlik devrinden daha sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere 3 meslek basamağına ayrılacak. Öğretmenlerin mesleklerinde kariyer ve liyakat asıllarına uygun olarak ilerlemeleri, mesleksel gelişimlerini sağlamaları ve bunlara bağlı olarak özlük haklarının güzelleştirilmesi sağlanacak. Gelişim temelli bir sistem içerisinde adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik basamaklarındaki nazaranv ve sorumluluklar netleştirilecek.

ADAYLIK KALDIRMA İMTİHANI KALDIRILIYOR

Öğretmenlikte ‘Adaylık Kaldırma İmtihanı’nın kaldırılması öngörülüyor. Bunun yerine öğretmenlerin mesleksel gelişimleri temelinde bir program uygulanarak adaylara takviye olunması amaçlanıyor. Öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlere uzman öğretmenlik imkanı getiriliyor. Bu unvan için eğitimlerini tamamlayan ve sonunda yapılacak imtihandan muvaffakiyetle geçen öğretmenlere uzman öğretmen unvanı verilecek. Bu değişiklikle öğretmenler hem bir derece alacak tıpkı vakitte maaşlarında 1000 TL artış olacak. Uzman öğretmen unvanı alanlar içinde yüksek lisans yapmış olanlar ise imtihandan muaf tutulacak.

BAŞÖĞRETMENE 2 BİN TL EK MAAŞ

10 yıllık uzman öğretmenlerin de başöğretmenlik ile ilgili eğitimlerini tamamlayıp, imtihandan başarılı oldukları takdirde başöğretmen olmalarının önü açılarak ve bir daha ek bir derece almaları sağlanacak. beraberinde kademeleri yükseldiği için de maaşlarına 2 bin TL ek edilecek. Doktora yapmış öğretmenler başöğretmen imtihanından muaf olacak.

Ayrıyeten lisansüstü eğitim için kıymetli teşviklerin sağlanması amaçlanıyor. Uzman ve başöğretmen imtihan puanı 70 ve üzeri olarak düzenleniyor. Birinci derecedeki öğretmenlerin ek göstergeleri, 3 binden 3 bin 600’e çıkarılıyor. Ek göstergeyi düzenleyen unsurun yürürlük tarihi ise 15 Ocak 2023 olurken, kontratlı öğretmenlikte 3+1 mecburi hizmet hariç özlük haklarında iyileştirmeler yapılıyor.