Öğretmenler ne kadar tarafsız olmalı?

Emel

Global Mod
Global Mod
İlk AfD ilçe yöneticisi, vatandaşların NSDAP’ye açıkça sempati duyduğu Sonneberg’de seçilebilir. Bu inatçılar kayboldu – başka bir şeyle ilgilenmeliyiz.

“Spiegel TV”den bir ekip, bu Pazar günü ilk AfD bölge yöneticisinin seçilebileceği Sonneberg’in Thüringen semtindeydi. Orada kameraya açıkça konuşan insanlar için, tamamen ılımlı bir parti.

50’li yaşlarındaki bir adam kameraya, etrafındakilerin itirazı olmadan kendisinin de NDSAP’a oy vereceğini söylüyor. Gazeteci arkadan “NSDAP 6 milyon Yahudiyi öldürdü” dedi. “Oh iyi.”

İşte yine buradayız. “Endişeli vatandaşlar” teriminin, bu kadar bariz bir cehalet sergileyen insanlar için hala geçerli olup olmadığı şüpheli görünüyor. Geri getirilmeleri gerektiğine dair sürekli iddia kadar sorgulanabilir. Nereden? 1939? Bunun yerine her vatandaşın başucuna temel bir yasa koymak daha mantıklı görünüyor. Ya da belki bir tarih kitabı.

Kayıpları unutun – çocuklara ve gençlere iyi bakın

Bu da bizi eğitim konusuna getiriyor. İnsan düşmanlığını gururla kameraya fısıldayan iflah olmazları eğitimden mahrum bırakmak çok kolay. Ve ifadeleriyle bu Rubicon’u aşan herhangi biri, yalnızca küçümsemeyi hak edebilir. Ama arkamızdan gelecek olanlara, çocuklara ve gençlere sahip çıkmalıyız.

Gömülü içerik simge resmi

Göm

Ve bu sadece yerinde değişim ve öz-yeterlilik sağlayan toplantı yerleri, odalar ve kulüplerin desteklenmesi gerektiği anlamına gelmez. Ama oldukça spesifik olarak: demokratik eylem ve eleştirel düşünme için fırsatlar. Bu, neredeyse yüzde 20’nin aşırı sağcılarla kutlama yapan bir partiye oy vereceği bir dönemde öğretmenlerin en önemli görevlerinden biri.

Sık sık “Öğretmenler tarafsız olmalıdır” denir. Ne yazık ki defalarca dile getirilen yanlış bir efsane. Tersi doğrudur. Demokratik ilkeler anlamında eğitim, tüm okul yasalarında benzer bir biçimde bulunabileceği gibi, devletin eğitim ve öğretim görevinin önemli bir parçasıdır.

“Öğretmenler tarafsız olmalı” mı? Ne saçmalık

Tabii ki, politik eğitim için önemli yönergeler var. Belki de en önemli ilkeler 1976’da bir konferansta geliştirildi ve şimdi “Beutelsbach konsensüsü” olarak biliniyor. Bu arada, Federal Sivil Eğitim Ajansı’nın çalışmaları da bunlara dayanmaktadır.

(Kaynak: Thomas Clemens)
bob çiçek

Bob Blume bir öğretmen, blog yazarı, podcast yayıncısı ve aktivisttir. 21. yüzyılda eğitim üzerine kitaplar yazıyor ve sosyal medyada eğitim konularına dikkat çekiyor. biri çiçek bulur twitter ve 100.000’den fazla kişi tarafından takip edildiği Instagram’da. Okul Hakkında Nefret Ettiğim 10 Şey adlı kitabı her yerde mevcuttur.

Buna göre, öğretmenler öğrencilerine baskı yapmamalı (baskınlık yasağı), yani fikirlerini empoze etmemelidir. Tartışmalı olanı tartışmalı bir şekilde sunmalısınız (tartışma ilkesi). Ve öğrencilere yönelik olmaları gerekir (öğrenci odaklı).

Aksi takdirde, ancak siyasi eğitim tam olarak şu anlama gelir: gençlere güncel konular hakkında fikir oluşturma fırsatı vermek.

Okullarda suç teşkil edecek şekilde ihmal edilen başka bir husus: demokrasiyi aktif bir deneyim haline getirmek. Çünkü demokrasi için eğitim, demokratik süreçleri bizzat uygulamaktan çok daha fazlasını ifade etmelidir. Kendinizi, söz sahibi olabileceğiniz bir şeyin parçası olarak görmek.

Sorun: Bütün bunlar belirsiz ve kontrol edilemez. Ve böylece birçok okul için ikincil.

Sağcı partiler güçsüzlük hissinden yararlanıyor

Ancak insanlar kendilerini güçsüz hissettiklerinde, görünüşteki güçsüzlükleri için sebepler aramaya başlarlar. Ve bir siyasi lider veya bir parti bu duyguyu bir manivela olarak kullandığında rahatlar.

Yahudiler Merkez Konseyi’nin eski başkanı Michel Friedmann, oyun yazarı George Tabori’den şu sözleri alıntılamaktan asla bıkmaz: Herkes bir kişidir! Bu, insanların kendilerini yönlendirmeleri gereken insan onurunun en kısa formülüdür. Mümkün olduğu kadar erken ve her şeyden önce eğitim kurumlarımızda. Herkese insan düşmanlığının, yabancı düşmanlığının ve anti-Semitizmin nereye gittiğini anlama fırsatı vermek.