Nvidia “Yeni Bir Dünya” kuruyor; Dünyamızın Dijital İkizi Geliyor!

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Nvidia “Yeni Bir Dünya” kuruyor; Dünyamızın Dijital İkizi Geliyor!
Nvidia, “omniverse”de Dünya gezegeninin dijital bir ikizini oluşturmak ve bu modeli iklim değişikliğinin geleceğine göz atmak için kullanmak istiyor. Bu dijital ikiz ile şirket, global ısınma ve birlikteinde gelen doğal afetler açısından gelecekteki insanların karşılaşabileceği zorlukları görmeyi ve en çok etkilenebilecek bölgelere, uluslara ve kentlere erken ihtarlar sağlamayı umuyor.

Şirket, Earth-2 (Dünya-2 yahut özetlemek gerekirse E-2) olarak isimlendirilen yeni bir AI harika bilgisayarı ve ortasında iklim değişikliğini kestirim etmek için bir sistem kurma planlarını duyurdu. Şirket, üç temel teknolojideki ilerlemeler niçiniyle fikrin artık bilim kurgu alanında olmadığını söylüyor: GPU ile hızlandırılmış bilgi süreç; derin öğrenme; fizik bilgili hudut ağları ve yapay zeka üstün bilgisayarlar ile gözlemlenen ve öğrenilecek model data hazineleri.

Şirket CEO’su Jensen Huang, projenin büsbütün Nvidia tarafınca finanse edildiğini doğruladı ve çabucak hemen diğer hiç bir şirketin, ulus devletin yahut milletlerarası kuruluşun katılmadığını söylemiş oldu: “Artık dünyanın en büyüğü olan birkaç üstün bilgisayarımız var. Selene dünyanın altı numarası. Cambridge-1 (sağlık araştırmaları için kullanılan AI harika bilgisayarı) sıhhat hizmetlerine adanmış bir muhteşem bilgisayar olarak çalışmaya başladı – yaklaşık Selene’in boyutunda. Yani yaklaşık olarak dünyanın altıncı en büyük üstün bilgisayarı büyüklüğünde üç yahut dört muhteşem bilgisayarımız var. Ve büsbütün bizim tarafımızdan finanse ediliyor.

Huang, emellerinin iklim değişikliğine karşı çabada yardımcı olmak olduğunu da kelamlarına ekledi: “Yazılımımızı çağdaş yapay zeka dünyasında geliştirebilmemiz için (bu projeyi) yaptık. Yazılım, büyük bilgisayar bilimcileri tarafınca geliştirildi, fakat makinelerin yazılım geliştirmesi ile hızlandırıldı ve güçlendirildi. Earth-2’yi araştırmacılarımızın iklim değişikliğiyle gayrete katkıda bulunma yeteneklerine odaklanmak için yaratacağız.

Huang, şirketin “şimdiye kadar geliştirilmiş en güç verimli muhteşem bilgisayarı” yaratmasına imkan sağlayacağı için, Earth-2’nin mimarisini yakında tanıtmayı planladıklarını söyleyerek kelamlarına devam etti: “Dünya’yı fizikî bir şey olarak hayal ederseniz, bu alternatif dünyaların motoru olacaktır.

Hava durumunu iddia etmenin bilakis iklim değişikliğini varsayım etmedeki sorun, vakit aralığının hayli uzun olması ve dikkate alınması gereken epeyce fazla değişkenin bulunması. Nvidia, iklim değişikliğinin tesirlerini azaltmak ve değişikliklere ahenk sağlamak için en âlâ stratejileri geliştirmek için dünyanın farklı bölgelerindeki iklimi on yıllar boyunca iddia edebilecek iklim modellerine gereksinimi olduğunu savunuyor.

Bu modeller, atmosferin, suların, buzun, toprağın ve insan faaliyetlerinin fiziğini, kimyasını ve biyolojisini modelleyen “fazlaca yıllık simülasyonlar” olarak karşımıza çıkıyor. Lakin bütün bunlar yüzeysel kalıyor, zira güneş ışığını uzaya geri yansıtan bulutları simüle etme muhtaçlığının yanı sıra global su döngüsünü (okyanustan su hareketi, deniz buzu, kara yüzeyi ve yeraltı suyu, atmosfer ve bulutlar aracılığıyla) simüle etme muhtaçlığı da var.

Nvidia, dünyanın birinci kere ultra yüksek çözünürlüklü iklim modellemesi yapacak teknolojiye sahip olduğu kararına varıyor…