NFT ve kripto para pazarlamasında yeni periyot Capital Block ile başlıyor

Professional

New member
Dünyayı tesiri altına alan kripto para, blockchain ve NFT’ler sınırsız fırsatlar sunmaya başladı. Türkiye’de Galatasaray ile NFT seyahatine başlayan Capital Block, yaptığı başarılı çalışmalarla kavram karmaşasına son veriyor. Capital Block Kurucu ve CEO’su Tim Mangnall, NFT dünyasındaki pazarlama stratejisini, Galatasaray’daki başarılı NFT lansmanını anlattı. NFT’lerin yalnızca lansmanla kalmaması ve sürdürülebilir olması gerektiğini belirten Mangnall, sürecin profesyonel yönetilmesi için dalda bulunduklarını söz etti.

İşte o röportaj:

Öncelikle Capital Block ne cins işler yapıyor, iş kapsamı nedir? Röportajımıza bu bahislerle başlamak isteriz.


Biz dünyada NFT, kripto para ve blockchain olarak pazarlama faaliyetlerini gerçekleştiren birinci ajansız. Ünlü bireyler, markalar ve şirketlerle çalışarak; NFT, blockchain ve kripto para dünyasının kompleks ortamında taraf bulabilme ve bu yeni dünyanın şartlarını anlayabilme konusunda onlara yardımcı oluyoruz. Öteki bir deyişle; NFT dünyasındaki fırsatları gorebilmeleri ve bunları en yanlışsız biçimde kullanabilmeleri ismine dayanak oluyoruz. Pekala bunlar hangi yollar aracılığıyla olabilir? Hayranların etkileşimi ve sadakatini sağlamak, gelir akışı yaratmak aracılığıyla olabilir. Bunu gerçekleştirirken de kulüplerden markalara, ünlülerden şirketlere kadar geniş bir yelpazede faaliyetlerimizi sunuyoruz.

Birinci NFT, kripto para ve blockchain pazarlama ajansı olarak pazarlama dünyasına yeni bir soluk getiriyorsunuz, bu manada kesime kattığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Yaptığımız çalışmalar doğrultusunda NFT alanında Türkiye’nin, markaların, şirketlerin farkındalığını artırarak gözlerini açmalarını sağlıyoruz. Bu noktada kendi hayranlarıyla, takipçi ve müşterileriyle hayli daha farklı bir seviyede ve manada bir etkileşimden bahsetmek mümkün. NFT dünyası içerisinde yeni bir gelecekten bahsediyoruz ve markaların/şirketlerin de buradaki fırsatları dijital birtakım etkinlerin kullanması aracılığıyla da yeni gelir akışı formlarının yaratılmasını sağlıyoruz.

Yaptığımız fazlaca değerli yeniliklerden bir tanesi de şu oldu; Türkiye’nin esaslı kulüplerinden olan Galatasaray Spor Kulübü ile birinci defa tarihi NFT lansmanını gerçekleştirdik. Bu lansman yardımıyla hem Galatasaray’ın gelir akışına yarar sağlanıyor, birebir vakitte grubun taraftarları ile kurduğu aidiyet fazlaca daha yüksek bir düzeye çekiliyor. Lansmanın neticelerindan bir tanesi de tahminen Galatasaray taraftarlarının hiç görmediği düzeyde fırsatları görmesini sağlamak oldu. bu biçimdelikle aslında Türkiye’de bulunan ünlüler, markalar yahut şirketlerin NFT dünyası içerisinde kendilerinin neler yapabileceklerini göstermiş olduk.


Ali Sami Yen NFT Koleksiyonu için Galatasaray ile iş birliğinizden bahsettiniz. Bu iş birliği nasıl başladı, çalışmanın bilgilerinı sizden dinlemek isteriz.

Capital Block, Capital Sports Media’nın bir kesimi; yani kardeş şirketler. Capital Sports Media kümesi da Türkiye’deki varlığını sürdürerek, bilhassa Üstün Lig ve buradaki gruplara yönelik birtakım yatırımlar gerçekleştiriyor. İş ortaklarımızdan biri olan Galatasaray Spor Kulübü ile NFT konusunda da bir proje yapmaya karar verdik. Galatasaray’ın genel olarak gayelerine ve vizyonuna baktığımızda, Türkiye’de her kategoride kendini birincilerin ve enlerin kulübü olarak tanımlıyor. ötürüsı ile biz de onların vizyonuyla paralel olacak biçimde Türkiye’nin birinci NFT koleksiyonunun lansmanını gerçekleştirdik. Galatasaray’ın etkinlerine yönelik hakikaten son derece derinlemesine bir inceleme gerçekleştirdik. Burada şunlara baktık; Galatasaray Spor Kulübü için neler değerli? Neleri başarmak istiyor? Taraftarları ve takipçileri neyi daha fazla görmek istiyor? Galatasaray’ın kuruluş tarihinin de 1 Ekim olması vesilesiyle Ali Sami Yen koleksiyonunun birinci lansmanı için bu tarihte karar kılındı ama biz bu oluşturduğumuz anlatı ve hikayeyi bütün dönem boyunca devam ettiriyor olacağız.

Spor kulübünün, başlangıç tarihinden itibaren bugünkü Galatasaray’a nasıl dönüştüğü konusuna odaklandık. Ali Sami Yen’in Galatasaray’ı birinci kurduğu vakitteki vizyonunu biliyoruz; Avrupa kadrolarıyla oynayan, onlarla uğraş eden bir Avrupa kulübü olarak kabul edilmesi ve bu türlü konumlandırılmasını istediğini biliyoruz. Bu vizyon doğrultusunda Ali Sami Yen NFT Koleksiyonu’ndan daha sonra da 2022’nin farklı vakit içindemalarında başka NFT projelerimiz devam edecek. Bu yeni koleksiyonlarda da kulübün hayatı içerisindeki muhakkak başlı noktalara, kilometre taşlarına değineceğiz.

Çalışmalarınızda nasıl bir strateji ile hareket ediyorsunuz? Müşterilerinize sunduğunuz sizi farklı ve özel yapan noktalar nelerdir?

Odaklandığımız alanlara yani kripto ve NFT dünyasına baktığımızda, bu sözler daima olarak duyduğumuz son derece tanınan ve değerli gündem hususları olarak karşımıza çıkıyor. Lakin tüm bu kavramlar o kadar karmaşık ve kompleks ki; biz tam da bu kademede devreye giriyoruz.

Çalıştığımız tüm müşterilerimize en uygun yapılanma içerisinde hakikat ajanslar ve paydaşlarla bir ortaya gelmelerini sağlayıp, tahlilleri gerçek bir formda gerçekleştirerek başlarındaki o vizyonu hayata geçirmelerine yardımcı olacak danışmanlık hizmetini sunuyoruz. Ajans olarak da kulüplerle birlikte oturup paraya dönüştürülebilecek hangi faaller var onları derinlemesine tahlil ediyoruz. Amaç kitlesi, hayranları neyi görmek istiyor bunu irdeliyoruz.

Bu noktada yeni birtakım kripto platformlarını da dahil etmek gerekiyor. bu biçimde bir daha ajans olarak epey kıymetli bir öteki dayanak sunuyoruz; her bir platforma yönelik ‘due diligence’ dediğimiz son derece detaylı ve titiz bir tahlil gerçekleştiriyoruz. Galatasaray da bunun bir örneğiydi. Kripto dünyasına baktığımızda da hayli farklı dinamikler mevcut, bu niçinle müşterilerimize çok açık ve anlaşılır bir istikamet gösterme rolümüz var. Platformların titizlikle incelenmesi şu açıdan da hayli değerli; regülasyonlara, lokal mevzuat ve kanunlara uygunluk gösteriyor mu? daha sonra da tüm stratejiyi A’dan Z’ye planlıyoruz. Ayrıyeten bütün münasebetlerin idaresini de biz gerçekleştiriyoruz. Bulunduğumuz her bir piyasa için lokal uzmanlardan oluşan bir grubumuz var. Şunu herkese anlatmamız gerekiyor; NFT lansmanları için yapılan projeler, rastgele bir eser lansmanından farkı yok. Yani sizden uygun ve kusursuz bir pazarlama planınız olması, âlâ düşünülmüş bir PR kampanyanızın olması beklenir, NFT kelam konusu olduğunda da süreci tıpkı bu türlü yürütmelisiniz.


Kıymetli konulardan bir tanesi daha ise; her bir NFT platformunun pazarlama kampanyasının olmasını kural olarak öne sürüyoruz. bu biçimdelikle Telegram, Discord ya da kripto odaklı platformlar aracılığıyla da kendi pazarlama kampanyalarını gerçekleştirip erişimi artırabiliyorlar. bir arada çalıştığımız NFT platformları ile iş birliği çerçevesinde o kulüplere geri dönüp yatırım yapacak biçimde bir yol haritası çiziyoruz. Farklı billboard’lar ya da istekli pazarlama çalışmaları, toplumsal medyada farklı platformlar üzerinde kampanyalar ya da dijital kampanyalar aracılığıyla bunun gerçekleştirilmesi kelam konusu olabilir. Yalnız değerli olan şu ki; “NFT epey havalıymış, haydi biz de bir lansman yapalım!” deyip daha sonrasını getirememek değil, orta vade ve uzun vadede geleceğe yayılacak biçimde planlanması ve ardından nasıl destekleneceğinin düşünülmesi gerekiyor. bir arada çalıştığımız kulüplere bunu sıfır maliyet ile sunuyoruz zira biz onların direkt medya ajansları olarak çalışıyoruz ve ortadaki köprü nazaranvini üstleniyoruz. Bilgi ve deneyim birikimimizi paylaşarak onları tamamlıyoruz, bu da bizi rakiplerimizden ayrıştıran epey kıymetli konulardan bir tanesi.

Tüm bunlara ek olarak; pazarlama ve kripto dünyasını epeyce yeterli tanıyoruz ve yeterli bir eser lansmanı nasıl olur biliyoruz. Spor dünyasında da hayli önemli bir uzmanlığımız var, epey kıymetli isimleri barındırıyoruz. Müşterilerimize son derece itimat verecek biçimde hem bu uzmanlığı ve temasları sunmuş oluyoruz birebir vakitte planlamalarını uzun vadeli olarak yapmalarını sağlıyoruz.


Küresel çapta baktığımızda NFT’nin gelişmenini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnternetin hayatımıza girdiği birinci vakit içinderı örnek alabiliriz; NFT de bizlere sınırsız fırsatlar sunuyor. Bilhassa önümüzdeki iki, üç yıl içerisinde her bir spor kulübünün bir NFT danışmanı ve bir NFT departmanı olacağını, ilgili çalışmalar ve iştirakler gerçekleştireceğini öngörüyoruz.

NFT’nin, koleksiyonunuzda bulunsun diye topladığınız nesneler için kullanılması son derece büyük bir fırsat yaratıyor. Hayran kitlenizle diyaloğunuzu artırıp onu daha manalı bir düzeye taşıyabilmeniz için de keza çok tesirli. Dal fazlaca büyük, sanat için bile kullanılabiliyor, ötürüsıyla ömrümüzün her alanına dokunabileceğini söyleyebiliriz. 2020’nin birinci yarısının sonunda NFT’nin toplamda satış hacmi 13,7 milyon dolardı, 2021’in birinci yarısına geldiğimizde bu sayı 2,5 milyar dolar oldu. NFT yeni başlıyor, yüzeyini yeni yeni kazıyoruz, büyümeye de devam edecek.

NFT’nin pazarlama dünyası için kıymeti nedir? Gelecekte önümüze nasıl yenilikler çıkabilir sizce, öngörülerinizi alabilir miyiz?


Her marka, NFT dünyasının bir kesimi olmayı düşünmeli ve düşünecektir. Farklı örnekleri de hayli büyük kuruluşlardan görmekteyiz; PepsiCo bunlardan bir tanesi. Her spor kulübü, kesinlikle bir kit ya da eser lansmanında NFT’yi bunun bir modülü haline getirmeyi düşünmeli.

NFT’nin bir diğer hoş özelliği ise; bağış gerçekleştirebilmek için şirketlerin, kendilerine yakın buldukları amacı/varoluş niçinini destekleyebilmek ismine dernek ya da vakıflara, kâr gayesi gütmeyen STK’lara bağış yapılabilmesini fazlaca şeffaf bir biçimde mümkün kılması.

Gelecekte NFT’nin büyüme alanlarından en hayli öne çıkacak olanı ‘gaming’ dalı, epey önemli ivme kazandı. NFT için aslına bakarsan spesifik bir büyüme alanı belirtmek epey güç, sınırsız bir tesir alanı var.

Türkiye pazarı için taşıdığınız vizyon nedir?

Capital Block ve Capital Sports Media olarak yenilikçi bir vizyonla, yaptığımız emsal niteliği taşıyan iş modelleriyle Türkiye’de spor dalını değiştirmeyi hedefliyoruz. Bunu yaparken de birlikte çalıştığımız müşterilerimiz için en verimli irtibat stratejilerini geliştirip, kazan kazan ilgisi yaratıyoruz. Bu vizyonumuzu NFT konusunda da uygulamaya devam ediyoruz. Aslında sayılara baktığımızda orta ve uzun vadede bunların sürdürülebilir olmadığını, tüm NFT dalının büyük bir balon olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de markalar ve spor kulüpleriyle onlara özel muhakkak bir strateji dahilinde çalışmak istiyoruz ve bu balon patladığında etkilenmeden hayatlarına epey daha güçlü bir biçimde devam etmelerini sağlamak istiyoruz.

Türkiye nüfusuna bilhassa yeni bağ kurma ve entegre olma, yeni cümbüş ve teknoloji biçimlerini sunarak bu vizyonumuzu gerçekleştirmek istiyoruz. Türkiye’ye sunduğumuz tahminen de en eşsiz katkılardan biri bu ve bunu da NFT öncülüğünde yapıyoruz zira; hiç elbet NFT kavramı artık kalıcı olacak biçimde hayatlarımıza girdi.

İlandır…