Neredeyse herkes yapıyor! Besin satın alırken buna kesinlikle dikkat edin

Professional

New member
Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Lideri Süleyman Bakal, internet üzerinden yapılan besin alışverişlerinde, tüketicinin raftaki eseri denetim edemediğini belirterek, “Eve gelen mamüllerin kesinlikle son kullanma tarihine bakılması gerekiyor.” dedi. Bakal, AA muhabirine, internetten alışverişlerde tüketicinin eserleri yalnızca fotoğraftan gördüğünü, satın alma süreci daha sonrası mamüllerin seçimini yapamadığını lisana getirdi.

Yerinde alışverişte tüketicinin son kullanma tarihi yaklaşan eserleri tercih etmediğini, internet alışverişinde ise bu duruma müdahale edemediğini anlatan Bakal, “Tek başınıza yaşıyor olabilirsiniz ve satın aldığınız gıdayı tahminen de uzun bir vakit ortasında tüketeceksiniz. Lakin gelen eserin son kullanma tarihi yakın olabiliyor. İnternet üzerinden yapılan besin alışverişlerinde, tüketici raftaki eseri denetim edemiyor. Meskene gelen mamüllerin kesinlikle son kullanma tarihine bakılması gerekiyor. Burada nazaranv işletmeye düşüyor. Raf ömrü yaklaşan eserleri bilhassa internetten alışveriş yapan tüketicinin poşetine koymamalı.” diye konuştu.


: İlginizi Çekebilir

  • Flaş hamle! ABD dev araç filosu verdi
  • Çok sıcak uyarısı! Harita paylaşıldı… 40 dereceyi aşacak
  • MHP Genel Lideri Bahçeli’den sert reaksiyon: Ok yaydan çıkmıştır
Bakal, uzaklıklı mukaveleler yönetmeliğinin 15. hususunda son kullanma tarihi çabucak hemen geçmemiş fakat yaklaşmış olan eserlerde satın alma daha sonrası cayma hakkının olmadığını söylemiş oldu.

“DÜNYADA ALIŞVERİŞ ALIŞKANLIĞI KOVİD-19 SALGININDA DEĞİŞTİ”

Bilhassa süt ve süt eserleri ile şarküteri besinlerinde son kullanma tarihinin değerine dikkati çeken Bakal, şunları kaydetti:
“Dünyada alışveriş alışkanlığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde değişti. İnternet alışverişi 1,5 yılda ziyadesiyle ehemmiyet arz eden bir pazar haline geldi. Bilhassa son devirlerde internette yaygın kullanılan market alışverişlerinde esere dokunma talihi olmayan tüketicinin haklarının gözetilmesi gerekiyor. Süt ve süt eserleri, şarküteri üzere bozulma ihtimali yüksek besinlerin denetimlerini kesinlikle satın aldıktan daha sonra yapın. Satıcının da empati yaparak tüketicinin haklarını müdafaası son derece değerli. 10 kilogramlık peynirin son kullanma tarihine bir hafta kalmışsa, o eserin müşteriye gönderilmemesi gerekir.”

Bakal, tüketicinin yanı sıra üretici ve sağlayıcının da korunması gerektiğini lisana getirerek, “Üretici ‘malım satılacak’ diye üretiyor. Sağlayıcı da bu malı satabileceğine güvenerek pazarda yerini alıyor. ötürüsıyla her ikisi de ülke iktisadı için ter döküyor. Tüketimi uzun sürecek mamüllerin son kullanma tarihine bakılarak alınması daha yanlışsız bir alışveriş tekniği olacaktır.” sözlerini kullandı.