NASA’nın Artemis I nazaranvi, Küçücük Bir Asteroid’i de Ziyaret Edecek!

A

admin

Guest
NASA’nın Artemis I nazaranvi, Küçücük Bir Asteroid’i de Ziyaret Edecek!
NASA’nın beklenen mürettebatsız Artemis I vazifesini sarmalayan heyecanın büyük bir kısmı, insanları aya geri göndermenin öncüsü olarak SLS roketinin ve Orion uzay aracının test edilmesini ilgilendiriyor. Fakat Artemis I etkileyici bir yan misyon olarak Near-Earth Asteroid Scout (Nea Scout – Yakın Dünya Göktaşı Gözcüsü) uzay aracını da devreye sokacak.

NEA Scout, küçük bir CubeSat ve NASA, “bir uzay aracı tarafınca ziyaret edilen en küçük asteroidin peşine düşeceğini” söylüyor. Maksadı, bir okul otobüsünden daha küçük bir boyuttaki 2020 GE’yi ziyaret etmek. Bu uzay kayasının uzunluğu 18 metreden daha küçük olarak ölçülüyor.

Küçük bir asteroidi ziyaret etmek gereğince etkileyici olsa da NEA Scout’un bunu gerçekleştirmek için kullanacağı yolun daha da etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. NASA yaptığı açıklamada “oraya, tahrik için güneş ışınımunu kullanmak için bir güneş yelkeni açarak ulaşacak ve bu, ajansın gerçekleştirdiği çeşidinin birinci örneği olan derin uzay bakılırsavi olacak” dedi.

Güneş yelkeni teknolojisi nispeten yeni bir teknoloji. Küçük uzay aracı rüzgar yerine güneşten gelen foton parçacıklarını kullanacak olsa da, yelkenin uygun bir benzetme olduğunu söyleyebiliriz. Planetary Society, 2019’da LightSail 2 CubeSat ile süratle gelişen teknolojinin başarılı bir gösterimini gerçekleştirdi.

NEA Scout’ın güneş yelkeni üstün ince plastik kaplı alüminyumdan üretildi ve açıldığında yaklaşık olarak 12 metreye 6 metre boyutlarında olacak. CubeSat’ın kendisi ise bir ayakkabı kutusu büyüklüğünde.

NASA, 2020 GE‘yi incelemeyi ve bunun tek bir katı obje mi yoksa daha küçük kayalardan oluşan, sıkışık tertipteki bir topluluk mu olduğunu bulmayı planlıyor. NEA Scout baş bilim araştırmacısı Julie Castillo-Rogez, “Büyük asteroitler gezegensel savunma perspektifinden en epey telaş kaynağı olsa da, 2020 GE üzere objeler epeyce daha yaygın ve daha küçük boyutlarına karşın gezegenimiz için tehlike oluşturabilir” diyor.

Artemis I’in bu yıl, muhtemelen Mart yahut Nisan üzere erken bir tarihte fırlatılması planlanıyor. Her şey yolunda giderse NEA Scout, 2023’ün sonlarında asteroitiyle buluşmaya çalışacak.