Muhtaçlık sahiplerine ‘robot el’ uzatacak

Professional

New member
Projeyle ilgili bilgiler veren Aksu, “Robotel Türkiye Derneği, el ve parmak protezi gereksinimi duyan bireylere, bilhassa çocuklara 3 boyutlu yazıcılarla üretilmiş, ekonomik ve kullanılabilir mekanik ellerin fiyatsız paylaşıldığı bir platformdu. Biz de dernekle işbirliği yaparak, parmak ve el deformasyonu niçiniyle proteze ulaşamayan yahut kullanamayanlara takviye vermek istedik. Verdiğimiz bağış takviyesiyle de bekleyen 120 el için çalışmalara başladık. Ayrıyeten, dernekle Zeka Gücü öğrencilerimize eğitim vermeye de başladık. Öğrencilerimizin de katkılarıyla 1 sene içerisinde tüm robot eller hazırlanıp gereksinim sahiplerine ulaşmış olacak” dedi.


GAYE SIFIR EMİSYON

Şirketin teknoloji ve sürdürülebilirlik çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Aksu, pandemi ile bir arada, iklim krizi ve sürdürülebilirlik hususlarında dünya genelinde farkındalığın arttığına dikkat çekti. Aksu, Turkcell’in yaklaşımını ise, “Ürettiğimiz teknolojileri tabiata, etrafa ve topluma karşı sorumluluk hissiyle tasarlıyor, tüm iş süreçlerimizi insan ve etraf odaklı kurumsal yaklaşımla geliştiriyoruz. İklim değişikliği karşısında, süratle gelişen teknolojinin gücünü kullanarak işimizi daha çevreci, daha verimli ve sürdürülebilir bir modele dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda; 2030 yılına kadar elektrik tüketimini yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan karşılama ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon olma gayelerine sahibiz” diyerek özetledi.

PAK GÜCE YATIRIM

“Sadece yenilenebilir güç tüketen değil beraberinde yenilenebilir güç de üretebilen bir şirket olmak emeliyle bu alandaki yatırımlarımızı sürdürüyoruz” diyen Aksu, şu biçimde devam etti: “2021 yılındaki elektrik tüketimimizin tamamını, yüzde 100 yenilenebilir güç kaynaklarından tedarik ederek karşıladık. Sahip olduğumuz toplam 3 güneş gücü projesi ile 2020 yılında yenilenebilir kaynaklardan 1.6 milyon kWh elektrik üretmiştik. 2021 yılında İzmir Karadağ Rüzgar Gücü Santrali’ni (RES) satın aldık. Turkcell olarak toplam şurası gücü 18 MW olan ve yılda yaklaşık 67.5 GWh’lik bir üretim gerçekleştirme kapasitesine sahip bu RES ile 2.500 baz istasyonunun elektrik muhtaçlığını karşılayabiliyoruz.”

YEŞİL KREDİDE HACMİ ARTTIRDI

SÜRDÜRÜLEBİLİR finansman araçlarına yönelik çalışmalardan da bahseden Turkcell İdare Konseyi Lideri Bülent Aksu, “Sürdürülebilirlik alanındaki bu taahhütlerimizi finansman kaynaklarımızı çeşitlendirme amacımızla birleştirdik ve BNP Paribas ile daha evvel imzaladığımız ‘Sürdürülebilirlik Endeksli Kredi’ mutabakatımızda meblağı arttırıp vadeyi uzatarak güncelledik. Bu kredi yardımıyla bir taraftan karbon ayak izi azaltılarak etrafa karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirirken bir taraftan da finansman maliyetlerimizi düşürebileceğiz. Bu biçim kaynakların artarak kullanılması için öncülük yapmaya devam edeceğiz” dedi. Şirket, geçen ay BNP Paribas ile imzaladığı mutabakat yardımıyla 2019’da tahsis ettiği sürdürülebilir endeksli kredinin fiyatını 70 milyon ’ya çıkarmış ve vadesini 5 yıl olarak güncellemişti.