Minimum fiyatta kritik hafta (Asgari fiyat ne kadar olacak?)

Ethereum

New member
Taban Fiyat 2022 artırımı için geri sayım başladı. Türkiye’nin ana gündemini oluşturan taban fiyata ait olarak 3 toplantı geride bırakıldı. Birinci iki görüşmede sayı söylem edilmezken son görüşmede taraflar ortaya çıkan sayıları belirtti.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Başkan, “TİSK’in 3 bin 100 lirayı uygun bulduğunu, Türk-İş’in ise 3 bin 900’ün altına düşmediğini” söylemiş oldu. TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise çabucak sonrasında yaptığı açıklamada “3 bin 160 TL üzere bir teklifimiz olmadı, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” dedi. Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat da “İşveren kısmıyla uzlaşmazlıklarımızı maalesef gideremedik. Ay sonuna kadar vaktimiz var” dedi.

“RAHAT NEFES ALACAK DÜZEYDE BELİRLEYECEĞİZ”

Husus Meclis’teki bütçe görüşmelerinde de gündeme geldi.

Bakan Alım, Türkiye’de taban fiyatla çalışan kişi sayısının kimi vakit 15 milyon, kimi vakit 20 milyon üzere sayılarla tabir edildiğini söyleyerek şöyleki konuştu:

“Bu sayılar gerçek değil, doğrusunu ben biliyorum zira vergi alıyoruz, prim alıyoruz. Yaklaşık 6 milyon civarında minimum fiyatlı var. Ailelerle birlikte oluşturduğu bütünlüğü ele almamız lazım. Minimum fiyat, ismi üzerinde minimum bir fiyattır.

Araştırma yaptırdım, çalışanlara sordum, patronlara sordum, profesyonellere sordum. Çalışanlarımızın büyük çoğunluğu, yüzde 37’si 3 bin 700 ile 4 bin ortası beklentisi olduğunu söylemiş oldu. Küçük işletmelerde çalışan emekçilerin daha alt seviyede talep ettiğini gördüm. Sebepsiz değil. Onlar; ‘Evet artmasını istiyoruz fakat işimizin devam etmesini istiyoruz.’ Biz buradan, sizlerin beklentisi nedir bilmiyorum lakin toplumun, çalışanların beklentisini karşılayacak önemli bir taban fiyat artışı gerçekleştireceğiz.

Düşük gelirli taban fiyatla çalışanlar için bir bayram havası yaratacaktır. Daha yüksek seviyede açıklanması kıymetlidir, ekonomik olarak daralmadan geçiyoruz. Bunu anlıyoruz. Taban fiyat çalışanlarımızı korusun, bununla birlikte Türkiye’nin ve bütün dünyanın yaşadığı ekonomik dalgalanmalardan Türkiye’ye de rahat nefes aldırsın. Rahat nefes alacak düzeyde belirleyeceğimizi tabir etmek isterim.”

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA 3600 EK GÖSTERGE KOMİTESİNİ TOPLAYACAĞIZ”

3600 ek gösterge çalışmalarına değinen Alım, “3600 ek gösterge problemini teknik olarak toplumda hakkaniyet hissini zedelemeyecek biçimde ele alıyoruz.

Önümüzdeki hafta kurulumuzu toplayacağız. daha sonra da ulu Meclis’e göndereceğiz. Sizin takdirinizle bu sıkıntıyı bir vaat olmaktan çıkardık, ‘2022 yılında uygulamaya sokacağız’ diye imzaladık. Meclis’e geldiği vakitte Meclis’in gereğini yapacağına inancımız tamdır” dedi.

TABAN FİYAT NASIL BELİRLENİYOR?

Minimum fiyatı, yasa gereği personel, patron ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 şahıstan oluşan Taban Fiyat Tespit Komitesi belirliyor.

Kurul, yeni taban fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında dört defa toplanıyor. Bakanlıktaki birinci toplantının akabinde Kurul, personel, patron konut sahipliğindeki toplantıların akabinde son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği kurul, en az 10 üyenin iştirakiyle toplanıp, oy oldukcaluğuyla karar veriyor.

Oyların eşitliği halinde liderin bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.