Mihrimah’ı hayattan koparan şoföre birinci duruşmada tahliye

Samuag

New member
İzmir’in Çiğli ilçesinde 6 yaşındaki Mihrimah Gece Akalın’ı kamyonetle ağaç içinde sıkıştırarak vefatına niye olduğu teziyle 6 yıla kadar mahpusu istenen Emrullah Hoş (21), birinci duruşmada, kazanın aracını park edip konuta çıktıktan daha sonra meydana geldiğini argüman etti.

Polislik imtihanlarını kazandığını ve 1 hafta daha sonra eğitimlerinin başlayacağını söyleyen Hoş, tahliye edildi.

Kaza, 6 Ağustos günü Güzeltepe Mahallesi’nde meydana geldi.

Emrullah Hoş idaresindeki kamyonet, teze nazaran freni boşalarak denetimden çıktı ve kaldırımda oynayan 2 çocuğa çarptı.

Çocuklardan Mihrimah Gece Akalın, kamyonet ile ağaç içinde sıkıştı. Aracın geri çıkarılmasına yardım eden şoför Hoş, çabucak sonrasında kaçtı.

Olayı tesadüfen goren Mihrimah’ın amcası Veysel Akalın (53), yeğenini Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü.

Lakin Mihrimah hekimlerin tüm müdahalelerine karşın ömrünü kaybetti.

yavaşça yaralanan 8 yaşındaki Esila Ç. de ambulansla hastaneye gdolayıldü.

6 YILA KADAR MAHPUS İSTENDİ

Kazadan daha sonra kaçan Emrullah Hoş ve babası Nurullah Hoş gözaltına alındı.

Emrullah Hoş, polisteki tabirinde kamyoneti babasının kullandığını ileri sürdü ve baba Hoş oğlunun tabirini doğruladı.

Fakat baba ve oğul sevk edildikleri adliyede, sözlerini değiştirerek kamyoneti kullananın Emrullah Hoş olduğunu itiraf etti.

Nurullah Hoş isimli denetim kuralıyla hür bırakılırken, Emrullah Hoş tutuklandı.

Hoş hakkında ‘taksirle vefata niye olma’ hatasından 6 yıla kadar mahpus cezası istemiyle Karşıyaka 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Hazırlanan ek iddianameyle Nurullah Hoş hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığına sonucu verildi.

‘POLİS EĞİTİMLERİM BAŞLAYACAK BERAATİMİ İSTİYORUM’

Karşıyaka 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen birinci duruşmada sanık Hoş, kazadan 10 gün evvel polislik mülakatına girip asil hak kazandığını belirterek, bir hafta ortasında eğitiminin başlayacağı için beraatini talep etti.

Hoş, “Olay günü aracı, meskenin önüne tekerlekler kaldırıma gelir formda park edip el frenini çektim. Vitese takıp konuta girdim. 10 dakika daha sonra bir ses duydum. Çıkınca bizim aracımız olduğunu gördüm. Aracın park ettiğim yerde olmadığını, 20-30 metre ileride duvara, yaklaşınca da çocuğa çarptığını gördüm. Kötüleşip, bayıldım. Çok üzüldüm lakin dikkatsizliğim yok, beraatimi talep ediyorum” dedi.

Güzel’in avukatı da müvekkilinin polislik imtihanlarını kazandığını belirtip hayatını kaybeden Mihrimah’ın olayın olduğu saatlerde ebeveynlerinin nezaretinde olması gerektiğini savunarak, müvekkilinin tahliyesini istedi.

SAVCI TUTUKLU KALSIN DEDİ, HAKİM TAHLİYE ETTİ

Kızını kaybeden Ali Akalın da şikayetçi olduğunu bir defa daha bir dahaledi

Akalın ailesinin avukatı, savcılık soruşturmasında şahitlerinin çağrılmaması niçiniyle keşif talep edip, şahitlerin keşif mahallinde dinlenilmesini isteyerek, aracın park halinde olmadığını ve ortasında 2-3 kişi ile süratlice geldiğini savundu.

Konuşmaların akabinde savcı, hatanın vasfı ve mahiyeti gereği elzem olarak görülen keşif daha sonrasına kadar sanığın tutukluluk halinin devamını istedi.

Hakim ise sanığın tahliyesine, olay yerinde trafik uzmanı eşliğinde keşif yapılmasına ve dinlenmeyen şahitlerin da dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.