Merkez Bankası faiz sonucu ne vakit, saat kaçta? (2022 TCMB aralık ayı PPK faiz sonucu)

Ethereum

New member
Merkez Bankası faiz sonucu için geri sayım başladı. Bu yılın son faiz toplantısını yapacak olan Merkez Bankası’nın siyaset faiziyle ilgili nasıl bir karar vereceği merak ediliyor. Pekala, Merkez Bankası faiz sonucu ne vakit, saat kaçta açıklanacak?

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE VAKİT, SAAT KAÇTA?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) sitesinde yer alan toplantı takvimiyle birlikte, faiz sonucunın ne vakit açıklanacağı aşikâr oldu.

Buna nazaran; Merkez Bankası aralık ayı faiz sonucu 22 Aralık Perşembe (Bugün) saat 14.00’da açıklanacak.


EKONOMİSTLERİN FAİZ BEKLENTİSİ NE TARAFTA?

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) siyaset faizini sabit bırakmasını bekliyor.

AA Finans’ın, bugün gerçekleştirilecek TCMB’nin Para Siyaseti Konseyi (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 14 ekonomistin iştirakiyle sonuçlandı.

Anket neticelerina nazaran, ekonomistlerin tamamı siyaset faizinin yüzde 9’da sabit bırakılmasını bekliyor.

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında, siyaset faizi 150 baz puanlık indirimle yüzde 10,50’den yüzde 9’a çekilmişti.

Karar metninde, heyetin ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar verdiği bildirilmişti.


“FAİZ İNDİRİM DÖNGÜSÜ SONLANDIRILDI”

Faiz sonucuna ait Para Siyaseti Şurası’ndan yapılan açıklamada faiz indirim sürecinin tamamlandığı açıklandı.

Kurul açıklamasında şu sözlere yer verildi: “Kurul, mevcut siyaset faizinin global talebe ait artan riskleri dikkate alarak kâfi seviyede olduğunu kıymetlendirmiş, ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir.

Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir biçimde kurumsallaşması gayesiyle TCMB’nin tüm siyaset araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir siyaset çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Kıymetlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite siyaset adımları para siyaseti transfer düzeneğinin aktifliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.”

  • ALTIN TÜRÜ Satış Değişim % Saat