Menderes’in son fotoğrafını çeken isim konuştu

Samuag

New member
Merhum Başbakan Adnan Menderes’in, 17 Eylül 1961’de idam edilirken fotoğraflarını çeken periyodun Ordu Foto Sinema Merkezi Amiri, emekli astsubay İsmail Şenyüz, “15-20 gün uyuyamadığımı hatırlıyorum” dedi.

Fethiye’de gelini ve torunu ile yaşayan iki çocuk babası 88 yaşındaki İsmail Şenyüz, gazetelerin hasta asılacağını yazdıkları için Menderes’in sağlıklı fotoğraflarını çekmekle bakılırsavlendirildiğini anlattı.

Verilen nazaranv üzerine akşamüzeri Yassıada’ya gittiğini söyleyen Şenyüz, görüştüğü komutanın Menderes’in uyuduğunu dediğini bunun üzerine sonraki sabah odasına gidebildiğini tabir etti.

“FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK İSTEMEDİ”

Odasına girdiğinde Menderes’in kahvaltı yaptığını söyleyen Şenyüz, “Üzerinde pijamaları vardı. ‘Bu kıyafetimle fotoğraf çektirmek istemiyorum’ dedi. Çok kibar bir insandı. birlikteimdeki askerler, ‘Fotoğrafları bayanına vereceğiz, seni hasta biliyorlar’ diye ikna etti ve bir tane çektirdi” dedi.

Şenyüz, Menderes’in kendisini muayene etmeye gelen sıhhat heyetine ‘Sizi bu vaziyette karşıladığım için üzgünüm’ söylemiş olduğini ve tabipleri kibarca aktardı.

“İDAM SEHPASINA KADAR TEK YÜRÜDÜ”

Merhum başbakanın yakın arkadaşı Etem Menderes ile görüştürüldüğünü söyleyen Şenyüz, şunları anlattı:

“Ada Kumandanı, Menderes’e ‘Hazırlan, İmralı Adası’na gidiyoruz’ dedi. Yağmurlu bir havada 2 hücumbotla adaya gittik. Adaya vardığımız vakit savcının odasına girdik. Savcı ‘İdam sonucunı’ Menderes’e bildirim etti. Son kelamını sordular. ‘Hayata veda edeceğim, çocuklarımı sevgi ve hürmetle anarım’ dedi.

ondan sonrasında imam ile 5 dakika görüştü. Görüşmenin akabinde üzerine idam sonucunın yazılı olduğu gömlek giydirildi. Koluna 2 gardiyan girdi. Menderes’in sağlıklı olduğunu göstermek için gardiyanlara ‘Kolundan çıkın’ denildi. İdam sehpasına kadar bu türlü yüründü.”

“GÖZÜMÜN ÖNÜNDEN GİTMEDİ”

İsmail Şenyüz, Menderes’in idam sehpasını görür görmez nasıl bir reaksiyon vereceğini merak ettiğini tabir ederek, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Sakin bir biçimde sehpanın yanına gitti. Sehpanın üzerine çıkardılar ve son kelamını sordular. O anki heyecanla ne söylemiş olduğini hatırlamıyorum. daha sonradan ‘Vatan sağ olsun’ söylemiş olduğini öğrendim. Savcının odasında bile söylemiş olduği sözlerin birçoklarını hatırlamıyorum. Kelime-i Şehadet getirdi. Ayağının altındaki tabureyi çektiler ve idamı gerçekleşti. Menderes asıldıktan daha sonra dönerken çektiğim fotoğraf karesi gözümün önünden gitmedi. 15-20 gün uyuyamadım.”