Memur ve emekliye artırım Meclis’te: Masada kritik düzenlemeler var

Professional

New member
Haftalık mesaisine 18 Ocak Salı günü başlayacak TBMM Genel Heyetinde, Kişisel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Birtakım Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam edilecek.

Düzenlemeyle, kamu nazaranvlilerinin aylık ve fiyatlarında 1 Ocak-30 Haziran 2022 periyodu için uygulanacak artış oranı yüzde 5’ten yüzde 7,5’e yükseltilecek.

Gelir ve aylık ödemesi yapılanlara 1500 lira olarak öngörülen aylık taban ödeme meblağı 2500 liraya çıkarılacak.

Cumhurbaşkanı, Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarında ödenecek takviye meblağı hesaplama prosedürü ile dayanaktan yararlanacak gerçek kişi kapsamını belirlemeye, son hesap açma tarihini öne çekmeye yahut 31 Aralık 2023’e kadar uzatmaya yetkili olacak.

BOTAŞ tarafınca bölgesel ve iklimsel şartlar dikkate alınarak, vilayet yahut bölge bazında kademeli doğal gaz satış fiyatı uygulanabilecek.

Ferdî Emeklilik Sistemi’nde yüzde 25 olan devlet katkısı oranı yüzde 30’a çıkarılacak.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU TEKLİFİ

Genel Kurul’da, Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi’nin görüşmelerine başlanması da öngörülüyor.

Düzenlemeyle öğretmenlik mesleği, aday öğretmenlik periyodundan daha sonra “öğretmen”, “uzman öğretmen” ve “başöğretmen” olmak üzere üç meslek basamağına ayrılacak.

Uzman öğretmen yahut başöğretmen unvanı alanlara her unvan için başka ayrı olmak üzere bir derece verilecek.

Uzman öğretmenlere ödenen eğitim öğretim tazminatı yüzde 20’den yüzde 60’a, başöğretmenlere ödenen eğitim öğretim tazminatı ise yüzde 40’tan yüzde 120’ye yükseltilecek.

Birinci dereceli takımda misyon yapan öğretmenlerin ek göstergeleri 3600’e çıkarılacak. Bu unsur, 15 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek.

TBMM Genel Heyeti’nde ayrıyeten, TBMM Global İklim Değişikliği Araştırma Kurulu raporunun ele alınması da bekleniyor.

KOMİTELERİN GÜNDEMİ

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu yarın toplanarak, varlıklarını Türk lirasına dönüştüren kurumlara vergi istisnası getiren Vergi Metot Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni görüşecek.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komitesi bünyesinde faaliyet gösteren Göç ve Ahenk Alt Komitesi’nin salı günkü toplantısında, Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger ve Proje Yöneticisi Levent Özil, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PİKTES) kapsamındaki çalışmalara ait sunum yapacak.

Bayan Erkek Fırsat Eşitliği Kurulu (KEFEK) bünyesinde kurulan Bayanların İş ve Aile Hayatlarının Uyumlaştırılmasında Karşılaşılan Sıkıntıların Tespiti ve Tahlil Tekliflerinin Belirlenmesi Alt Komitesi’nin çarşamba günkü toplantısında Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi (UN Women) ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) temsilcileri komiteye bilgi verecek.

İnsan Haklarını İnceleme Komitesi bünyesinde kurulan Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komitesi, perşembe günü Kırıkkale ve Keskin ile Afyonkarahisar ceza infaz kurumu inceleme raporlarını ele alacak.

Dijital Mecralar Kurulu, perşembe günü toplanarak, toplumsal medya platformu TikTok temsilcilerini dinleyecek.

KARMA KOMİTE HDP’Lİ HOŞ İÇİN TOPLANACAK

TBMM Anayasa ve Adalet Kurulları Üyelerinden Heyeti Karma Kurul, perşembe günü AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplanacak. Komitede, öldürülen PKK’lı teröristle fotoğrafları basına yansıyan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması hakkında hazırlanan iki Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi ele alınacak.

TBMM KİT Komitesi’nde, salı günü TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ ile Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki, çarşamba günü Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ile TRT, perşembe günü Elektrik Üretim AŞ, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye Elektromekanik Sanayi AŞ ile Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin hesapları incelenecek.