Mars Simülasyonlarından Kaygı Verici Sonuçlar Geldi!

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Mars Simülasyonlarından Kaygı Verici Sonuçlar Geldi!
Büyük ihtimalle yaşadığımız devirde, insanların Mars’a ayak bastığını bakılırsaceğiz. Şayet günümüzde ulusal uzay ajansları ve özel uzay şirketleri içinde yaşanan uzay yarışı bu biçimde sürerse, Ay yahut Mars’ta daima yerleşim alanları kurulduğunu bile görmeyi bekleyebiliriz.

Lakin araştırmacıların, Dünya’dan yaklaşık 380 milyon kilometre uzakta izole edilmiş bir astronot grubunun, bu biçimde bir senaryoda hayatlarını nasıl sürdüreceği yahut başarılı olup olamayacakları konusunda hiç bir fikri yok. Grup olarak kusursuz bir ahenkte çalışarak Dünya ile daima irtibat ortasında kalacaklar mı? Yoksa ortalarında arbede edecekler, Dünya ile irtibatı kesip kendi Mars kolonilerini mi oluşturacaklar.

Rus araştırmacılar, bir küme insanı bir Mars kolonizasyon simülasyonuna yerleştirerek, uzay seyahati için milyarlarca dolar masraftan evvel bunu çözmeyi hedefledi.

SIRIUS projesi, uzun vadeli uzay uçuşları sırasında astronotların psikolojisinin nasıl etkileneceğini belirlemeyi hedefliyordu. Araştırma sonuçları, Frontiers in Physiology mecmuasında yayınlandı. 2017 ve 2019 senelerında gerçekleştirilen, biri 17 başkası 120 gün süren deneyler, Dünya dışı bir yerde izole yaşayacak bir grubun nasıl davranacağını gözlemlemeyi amaçlıyordu.

Sonuçlar, bilim insanlarının en baştaki telaşlarında haklı olduğunu ortaya çıkardı. Uzaklık niçiniyle yaşanan irtibat gecikmesi, Dünya’dan bu kadar uzun mühlet uzak kalma ile birleştiğinde, astronotlar vazife komuta merkezinden uzaklaşıyorlar ve şimdi otonom hale geliyorlar.

Evvelki simülasyonlar, astronotların seyahatlerine çıktıktan daha sonra, bakılırsav denetiminden ayrılmaya başlayacakları ve rapor verecekleri durumların sayısını azaltacaklarını düşündürmüştü. Yeni sonuçlar kimi vakit negatif, kimi vakit müspet yorumlar yapılmasına niye oluyor. Takım seyahatin birinci yarısında misyon komuta merkezi ile nizamlı olarak bağlantı kurarken, “Mars’a indikten daha sonra” yavaş yavaş kopmalar yaşandı. nazaranv komuta merkezinin tekliflerine daha az kulak asmaya, kendi başlarına davranmaya başladılar.

Her ne kadar, sorunları kendi başlarına çözmeye çalışmaları uygun bir gelişme olsa da, nazaranv komuta merkezinden uzaklaşmaları, telaş verici olarak görülüyor

Şu anda bir öteki SIRIUS deneyi daha devam ediyor. 4 Kasım’da başlayan deneyde astronotlar 8 ay boyunca izolasyonda kalacaklar. Deney kararında elde edilen bilgiler bir daha kamuoyu ile paylaşılacak.