Maliye Bakanlığı Kuzey Marmara Otoyolu’ndaki 2.1 milyar dolarlık ek maliyet artışını kabul etti

Professional

New member
Kuzey Marmara Otoyolu’nun (KMO) Kurtköy-Akyazı ile Kınalı-Odayeri bölümlerinde ortaya çıkan toplam 2 milyar 186 milyon dolar fiyatındaki ek maliyet konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sessiz kalırken Hazine ve Maliye Bakanlığı ise rekor orandaki ek maliyet artışını doğruladı. Şimdiki kurla bu fiyat 18.8 milyar liraya ulaşıyor.

Cumhuriyette yer alan habere göre, CHP’li Akın, KMO’nun iki farklı kısmında yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşen ek maliyet artışıyla ilgili somut datalara rağmen iktidarın bu hususta sessiz kalmayı tercih ettiğini belirterek “Resmi bilgilere dayanarak KMO’nun Limak-Cengiz paydaşlığı tarafınca yapılan Kurtköy-Akyazı kısmında yüzde 65.5, Kolin-Kalyon iştiraki tarafınca yapılan Kınalı-Odayeri kısmında ise yüzde 55.3 oranında ek maliyet artışı yapıldığını, artışın 2 milyar 186 milyon dolar olduğunu kamuoyuna duyurmuştuk” dedi.


‘SORUMLULUK ALAN YOK’

KMO’daki ek maliyet artışı konusunda birinci vakit içinderda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na soru önergesiyle başvurduklarını anımsatan Akın, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelen birinci karşılıkta, bahsin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın uhdesinde olduğu açıklandı. Bunun üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na da başvurduk. Bu defa hiç bir karşılık alamadık. Mevzuyu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiğimiz soru önergesiyle de gündeme getirdik. Oktay’dan gelen cevapta da bahsin Ulaştırma Bakanlığı’nı ilgilendirdiği açıklandı. Sorumluluğu kimse üstlenmedi. Son olarak Ulaştırma ve Altyapı ile Hazine ve Maliye bakanlıklarına CİMER üzerinden başvurduk. Bu müracaata Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yaklaşık dört ay daha sonra gelen karşılıkta KMO’da yaşanan ek maliyet artışı birinci kere doğrulanmış oldu” tabirlerini kullandı.


‘ARTIŞ 18.8 MİLYAR LİRA’

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, KMO’daki ek maliyet artışıyla ilgili sorulara bakanlık bünyesinde hazırlanan Kamu Finansmanı Raporu’nu adres gösterdiğini belirten Akın, “Hazine’nin cevabında, ‘Söz konusu sorularınıza ait bilgiler, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2020 yılı Kamu Borç İdaresi Raporu’nda açıklanmıştır’ tabirleri yer aldı. Rapora göre her iki kesimde yapılan ek maliyet artışları toplamda 2 milyar 186 milyon 895 bin 114 dolar olarak kayıtlarda yer alıyor. Buna nazaran ek maliyet artışı projelerin toplam maliyet bedelinin yarısından daha fazla bir meblağa geliyor. Şimdiki kura nazaran (8.62) ek maliyet artışı 18 milyar 848 milyon lirayı da geçiyor. İktidar sonunda KMO’daki rekor maliyet artışını kabul etti. Bu kapsamda garanti meblağının ve garanti müddetinin ne kadar değiştiğinin de açıklanması gerekiyor” dedi.