Maceradan Kopmayın Diye: Türkçe Dublajlı En Güzel Oyunlar

Bakec

New member
Türk oyuncular olarak 35 tane lisan takviyesi bulunan ama içerisinde Türkçe bulunmayan oyunlardan bezmiş durumdayız, o denli değil mi? Bu listemizde sizlere büsbütün Türkçe seslendirme içeren oyunları tanıtıyoruz!

Altyazı değil, büsbütün seslendirme! işte Türkçe dublaj içeren en âlâ oyunlar;


1. Crysis (1-Warhead-2-3)


Bilmeyen, duymayan yoktur herbiçimde. Periyodun en çok ses getiren oyunlarından birisi olan Crysis‘de, Türkçe dublaj duymak bizleri fazlaca keyifli etmişti. O periyotlarda daha Türkçe altyazı dayanağı bile sunulmazken Cevat Yerli, Avni Yerli ve Faruk Yerli‘nin sahibi olduğu Crytek, biz oyunculara şahane bir sürpriz yapmıştı. Ali Ekber Diribaş, Bahtiyar Engin ve Bora Sivri gibi seslendirme sanatkarlarının şahane performansları ile tüm seriyi Türkçe olarak oynayabiliyorsunuz.


2. The Last of Us Part I ve Part II


Sony
bünyesindeki oyunların neredeyse hepsinde Türkçe dublaj yer aldığını biliyoruz. Bu hususta Türk oyuncuları unutmayan firmalardan bir tanesi de Naughty Dog oluyor. Aslen birinci oyunda lokal seslendirme bulunmuyordu fakat Part II’nin çıkışıyla bir arada birinci oyuna da Türkçe dublaj eklenmiş oldu. Joel karakterinde Zeki Atlı, Ellie karakterinde ise seslendirmeyi Nihan Omuz üstleniyor.


3. Uncharted (1-2-3-4-The Lost Legacy)


Naughty Dog
burada da karşımıza çıkıyor. Tüm seriyi kesintisiz bir biçimde Türkçe seslendirme ile oynama fırsatınız bulunuyor. Son periyotta PC kullanıcıları ile de buluşan 4 ve The Lost Legacy ile birlikte oyunun popülerliği de artmış durumda. Nathan Drake karakterini seslendiren Okan Yalabık ise Süper Yüzyıldaki İbrahim Paşa rolüyle hafızalara kazınmıştı. Oyunun seslendirme takımında Ceyda Düvenci, Ege Aydan, Dolunay Soysert ve Rıza Karaağaçlı üzere isimler de bulunuyor.


4. Sackboy: Büyük Macera


Little Big Planet
serisinin yan oyunu olan Sackboy: Büyük Macera, hem Türkçe dublaj birebir vakitte Türkçe altyazı dayanağıyla karşımıza çıkıyor. 2.5D grafiklerden kurtularak üç boyutlu’ye geçiş yapan Sackboy serisi, konsollar için çıkış yaptıktan tam 2 sene daha sonra PC tarafına da gelmişti.


5. inFamous Second Son


PlayStation
furyasında birinci Türkçe dublaja sahip oyunlardan birisi olarak inFamous Second Son gösterilebilir. 2014’te çıkan oyuna Türkiye’den epeyce büyük ilgi gösterilmişti. Bilhassa lokal seslendirme olması oyunun satışlarını yükseltmeyi başarmıştı. Sanıyoruz ki bundan daha sonra Sony, oyunlara Türkçe dublaj eklenmesini mantıklı bulmuştu. Ana karakteri seslendiren isim ise Sercan Gidişoğlu.


6. God of War: Ascension


Serinin tahminen de en sevilmeyen oyunu olan Ascension, Çıkış devrinde Türkçe dublaja sahip olmasıyla ülkemizde büyük ilgi görmüştü. Gerçekten kıssası pek beğenilmese bile Kratos‘un seyahatini Türkçe olarak işitmek bizleri sevindirmişti. Oyunun çevrimiçi mod’a sahip olması da pek alışık olmadığımız bir durumdu.