Lazer cerrahisi ve laparoskopik cerrahi

Muqe

New member
Lazer cerrahisi

Beden dokuları farklı seviyedeki ısıya ve bu ısıya maruz kalma müddetine değişik reaksiyonlar verir. Bu reaksiyon genelde hücrenin bozulması ve bütünlüğünü kaybetmesi halindedir. Lakin bu tesir denetimli bir biçimde kullanılırsa tıbbi müdahalelerde pek hayli avantajı olur.

Isının bedene iletimi için farklı teknolojiler geliştirilmiştir. LASER, “light amplification by stimulated emission of radiation” ın kısaltmasıdır. Tıbbi açıdan yaygın kullanım alanı vardır. Cerrahi açıdan yüksek ısıların denetimli bir biçimde dokulara iletilmesine yardımcı olur ve bu sayede kansız, düşük yan tesirlerle gerçekleşen süreçler yapılabilir.

Genel cerrahi açıdan temel kullanım alanı perianal bölge hastalıklarındadır. Lazer, Anal fistül, hemoroidal hastalık, pilonidal sinüs üzere klasik sistemlerle ağrılı ve külfetli tedavi süreçleri olan hastalıkların tedavisinde tesirli, süratli ve konforlu düzgünleşme sağlar.

Laparoskopi çağdaş tıbbın en kıymetli gelişmeleri içindedır. Endoskopik cerrahinin karın içi operasyonlarındaki uygulama formudur. Bilhassa son 20 yılda laparoskopik cerrahinin giderek daha yaygın olarak kullanılması ve bu tekniği uygulayan fazlaca tecrübeli cerrahların bu müddet ortasında yetişmesi yardımıyla artık çabucak her operasyon bu teknikle yapılabilmektedir. 15 yıl öncesinde fazlaca sonlu ve sıradan operasyonlar yahut yalnızca teşhis emeliyle bu teknik kullanılırken, günümüzde kanser ameliyatları üzere bir epey sıkıntı operasyonlar da yapılabilmektedir.

Tecrübeli gruplar tarafınca uygulandığında sindirim sisteminin kanser ve kanser dışı hastalıklarının tedavisinde açık cerrahiye eş bedel sonuçlar sağlamaktadır. Buradaki kritik nokta laparoskopik ameliyat kalitesinin en az açık cerrahi seviyesinde olmasıdır. Bu da direkt deneyim ile yanlışsız orantılıdır.

Genel anestezi altında karın duvarına yerleştirilen trokar denilen özel ince borulardan girilen kamera yardımı ile bir ekrana bakılarak özel aletlerle gerçekleştirilen laparoskopik cerrahinin en değerli avantajları ameliyat daha sonrası ağrının az olması ve güzelleşme mühletinin süratli gerçekleşmesidir.