Kuzene Filipinli Julia tuzağı

Professional

New member
SÜRECE konulan uydurma senetler biroldukca kişi yahut şirketi büyük sıkıntılarla yüzyüze bırakabiliyor. Belediye emekçisi Kürşat Yılmaz’ın (44) başı da bir müddetdir 450 bin liralık bir düzmece senetle kaygıda. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya bakılırsa, Antalya Kumlucu’da imamlık yapan Mehmet Yılmaz (39), çalıştığı kurumdan ikramiye çekip biroldukca bankadan da kredi alarak sırra kadem bastı. Kumluca’dan Filipinler’e gittiği ortaya çıkan Yılmaz bir süre daha sonra kuzeni Kürşat Yılmaz’ı yanına çağırdı. Yılmaz, kuzenine, “Burada restoran açtım. İşlerim yolunda. Sen de buraya gel. Seni burada evlendiririm de” dedi. Kürşat Yılmaz, kuzeninin söylemiş olduklerine inanarak bu ülkeye gitti. Yılmaz, kuzenini, Filipinli Julia Ann Napari ile tanıştırdı. Yılmaz, bu bayanla evleneceğini düşünerek bir dizi evrağa imza attı.

MESKENİNE HACİZ KONULDU

Yılmaz, İstanbul’a döndükten bir süre daha sonra, kredi ile aldığı Kayaşehir’deki konutun üstüne haciz konulduğunu fark etti. Yılmaz, icra evrakına baktığında durumu anladı. Haciz süreci bir senet sebebi ile yapılmıştı. Senette borçlu olarak Kürşat Yılmaz’ın, alacaklı olarak ise Mehmet Yılmaz’ın ismi yer alıyordu. Senedi sürece koyan kişinin ise Hünkar Meletli (43) olduğu anlaşıldı. Kuzenine bir borcu bulunmayan Kürşat Yılmaz, yaptığı araştırmada, evleneceği vaadi ile tanıştırıldığı bayanın da, kuzen Yılmaz’ın sevgilisi olduğunu öğrendi.

BANA BORCU VARDI

Kürşat Yılmaz’ın şikâyeti üzerine savcılık soruşturma başlattı. Alınan eksper raporları senedin geçersiz olduğunu ortaya koydu. Haklarında, 200’e yakın dolandırıcılık, sahtecilik ve tefecilik evrakı bulunan Mehmet Yılmaz ve Hünkar Meletli hakkında ‘nitelik dolandırıcılık’ davası açıldı. İki sanık ise yargılama evresinde verdikleri sözlerde suçlamaları kabul etmedi. Hünkar Meletli “Ben Kürşat Yılmaz’ı tanımıyorum. Mehmet Yılmaz ile döner restoranı açacaktım. Kendisine 450 bin TL para verdim. Bu senedi de teminat olarak bana verdi” dedi. Mehmet Yılmaz ise “Kuzenime 90 bin ile 140 bin TL para vermiştim. Bu senedi de borcuna karşılık verdi” diye savunma yaptı.

AMCASI ANLATTI

Mahkemede bilgi sahibi olarak dinlenen amca Salih Yılmaz ise “Yeğenim Mehmet Yılmaz, imamlık yaparken biroldukca bankayı dolandırarak Filipinler’e gitti. Bir öteki yeğenim Kürşat’ı da evlendirme mazereti ile bu ülkeye gdolayıp orada evrak imzalatmış. Yeğenim Kürşat personellik yapıyor. Sanık olan yeğenim Mehmet ise akrabalarını dolandırarak geçiniyor. aslına bakarsan kendisi de bize açık açık ‘dolandırıcı’ olduğunu söylüyor” dedi. Bir başka bilgi sahibi Murat Budak ise, sözünde, Mehmet Yılmaz’a, uydurma senet düzenleme fikrini Hünkar Meletli’nin verdiğini, ikilinin yaptıkları görüşmeye kendisinin de şahit olduğunu söylemiş oldu.

İKİ HATADAN DA CEZA VERİLDİ

YAPILAN yargılama daha sonrası ağır ceza mahkemesi Mehmet Yılmaz hakkında, ‘dolandırıcılık suçundan’ 2 yıl 6 ay, ‘resmi evrakta sahtecilik’ hatasından ise 1 yıl 8 ay mahpus cezası verdi. Mahkeme, Hünkar Meletli hakkında ise, mahkumiyet için kâfi kanıt olmadığı nedeni öne sürülerek beraat sonucu aldı.