Küflü bir meyve kabuğun tamamını bozar mı?

Emel

Global Mod
Global ModÇilekler henüz mevsiminde. Ancak yüksek sıcaklıklar veya yanlış depolama nedeniyle hızla çürümeye ve küflenmeye başlarlar. Bu, tüm kasenin atılması gerektiği anlamına mı geliyor?


Çilekler buzdolabına konulmalıdır ve sonsuza kadar orada saklanmamalıdır. Meyvesi hassastır ve çabuk bozulur. Uzmanlar, küflü bir çileği keşfederseniz kasenin tamamını çöpe atmak zorunda kalmayacağınızı söylüyor. Küf az miktardaysa, etkilenen çileği ve yakın komşularını ayıklamak yeterlidir. Gerisini iyice durulayın, sonra yenilebilir.


Çileklerin daha uzun süre dayanması için ambalajında saklamamalısınız. Meyveleri düz bir tabağa gevşek bir şekilde yaymak ve satın aldığınız gün yemek daha iyidir.


Zaten çilek yerken dikkatli olmaya gerek yok: Yüzde 90'ı sudan oluştuğu için kalori içeriği çok düşük, tabii ki şekersiz haliyle. Aynı zamanda meyve portakaldan daha fazla C vitamini içerir ve 100 gramı günlük ihtiyacınızın çoğunu veya azını karşılar.


Ayrıca özellikle hamile kadınlar için önemli olan folik asit ve potasyum, demir, çinko ve bakır gibi birçok mineral de bol miktarda bulunur.


Bu arada: Çilekleri aldığınız kutuyu uygun şekilde atmalı ve tekrar kullanmamalısınız. Fındıklar henüz küflenmemiş olsa bile suyu ambalajın yüzeyinde kalacaktır. Daha sonra küflenebilir. Bu şu anlama gelir: kartonpiyerden yapılmış çilek kutularını kompost veya organik atık kutusuna atın ve plastik kaseleri sarı çöp kutusuna veya sarı torbaya atın.