Kiracısından ‘kiralık ev’

Professional

New member
BAŞTA İstanbul olmak üzere biroldukca vilayette kiralık mesken bulmak zorlaştı. Arz sonlu, talep fazla olunca kiralar süratle yükseldi. Son aylarda evlenenler, meskenini değiştirmek zorunda olanlar, öteki bir kente giden üniversite öğrencileri kapı kapı dolaşsa da bütçesine uygun seçenek bulmakta zorlanıyor. Lakin barınma muhtaçlığını ertelemek üzere bir seçenek de yok. Hal bu biçimde olunca biroldukça kişi konutunu paylaşma yolunu seçiyor. Kimi kiracılar talebi fırsata çevirip ek gelir yaratırken, bazıları de kirayı tek ödeme bahtı olmadığı için bu yolu tercih ediyor.

AVUKAT VE ÖĞRETMEN DE VAR

Son günlerde emlak ilan sitelerinde paylaşımlı mesken taleplerinin artması dikkat çekiyor.

Öğrenciler için alışılmış bir durum olan konut arkadaşlığı yüksek kiralar niçiniyle genele yayılmış durumda. İlanlarda meskenini paylaşmak isteyen avukat, öğretmen üzere farklı meslek kümeleri görülüyor. ‘Acil konut arkadaşı aranıyor’, ‘paylaşımlı ev’, ‘aile yanında kiralık oda’ başlığında verilen birtakım ilanlar şöyleki:

İstanbul Bostancı’da merkezi bir pozisyonda, yeni binada, doğalgaz kombili, full eşyalı dairede avukatın yanına nezih mesken arkadaşı aranıyor. Kira 1500 TL.

İstanbul Şişli’de, metro yahut metrobüse yakın pozisyonda konut arayıp tek başına zorlanan var ise benimle irtibata geçebilir. bir arada mesken tutup tüm masraflar bölünebilir.

Ataşehir Kayışdağı Mahallesi’ndeki sıfır binadaki 2+1 eşyalı konutum için kiraya katkı sağlayacak bayan konut arkadaşı arıyorum. Komite, kontrat, depozito yok. Kamuda çalışıyorum, ibraz edeceğim. Kira 1400 TL.

Öğretmen bir bayanım, kısa bir müddetde kalacak bir bayan mesken arkadaşı arıyorum. İstanbul Halkalı’da kira 1500 TL.

İzmir Konak’ta çalışan ya da öğrenci emniyetli bir arkadaş arıyorum. Kira 1500 TL.

Kuzey Ankara’da 4+1 konutuma ev arkadaşı yahut arkadaşları arıyorum. Benimle birlikte 3 kişi olabilir. Temel eşyalar var, erkek bayan fark etmez. Kira kişi başı 500 TL.

Esenyurt’ta öğrenci konutumuza bayan mesken arkadaşı arıyoruz. Kira 900 TL.

İstanbul Maltepe’de dairede 40 yaşlarında bir bayan kalmaktadır, konut full eşyalıdır. Genelde konutta bulunmadığından neredeyse gelen kişi tek başına kalacaktır. Kirası 1200 TL.

Yalnız yaşıyorum. Çalışan biriyim. Masrafları azaltmak için çalışan mesken arkadaşı arıyorum. Girişte 1000 TL depozito ve birinci kirayı peşin alırım. İstanbul Esenyurt, kira 800 TL.

2. KİRACI YASAL DEĞİL

Pekala öncesinden kiralanan bir konuta daha sonradan kiracı olarak dahil olmak yasal mı, bu durum ne üzere problemlere yol açabilir? Gayrimenkul Hukuku Derneği Lideri Avukat Ali Güvenç Kiraz bu soruya şu cevabı verdi: “Kira kontratınızda alt kiralama hakkı yoksa kiracı olduğunuz meskenin tamamını ya da bir kısmını üçüncü şahıslara kiralayamazsınız. Bu açıkça mukavele ihlali olur. Durumu öğrenen mal sahibi ihtar çeken ve ‘30 gün ortasında bu duruma son ver’ der. Şayet düzelmezse meskenin tahliyesini talep edebilir. Konutu daha sonradan kiralayan kişi de peşinen kira ödediyse, ihtar daha sonrası kendisini sokakta bulabilir.”

FAHİŞ ARTIŞIN niçinLERİ

EMLAK ilan sitelerince yapılan araştırmalara nazaran ülke genelinde kiralık konutların ortalama fiyatı eylül ayında aylık yüzde 25, yıllık yüzde 67 arttı. İstanbul’da yıllık kira artışı yüzde 140’a ulaşırken, kimi ilçelerde yüzde 300’ü de buldu. Kira artışının ana sebebi ise arz sorunu. Pandemi ve maliyet artışı niçiniyle üretime orta veren müteahhitler muhtaçlık kadar konutu piyasaya sunamadı. Üretim yavaşlarken talep kısmı canlı kaldı, hatta gerisi gerisine geldi. Salgında ötelenen evlilikler, üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlaması temel etkenler oldu. Kimi ilçelerde kentsel dönüşüm kaynaklı talep oluşması ve yabancılar da kira artışını etkiledi. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen kimi konut sahipleri de fahiş artışlar yaptı. Hatta türlü oyunlarla eski kiracısını çıkarıp meskenini daha yüksek fiyatla kiraya vermek isteyenler de son periyotta arttı.